Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Wiatraki koźlaki w Lednogórze

Koźlak to najstarszy, a zarazem uznawany za najbardziej prymitywny, typ wiatraka, w całości zbudowany z drewna. Do Europy koźlaki przywędrowały w XII wieku, jednak w Chinach i Persji zaczęły pojawiać się już w VII wieku.

Polska odsłona historii koźlaków rozpoczyna się w XIV wieku, kiedy to pierwsze wiatraki tego typu stanęły w Wielkopolsce i na Kujawach. Już w kolejnym stuleciu koźlaki były powszechnie stosowane na rodzimych ziemiach, a ich solidną konstrukcję, która pozostawała niemal niezmienna, doceniano jeszcze w drugiej połowie XIX wieku.

Współcześnie wiatraki typu koźlak zobaczyć można w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce. Jedną z nich jest Lednogóra, urokliwa wieś, leżąca nad jeziorem Lednica, około 30 kilometrów od Poznania.

Wiatrak typu koźlak jest także atrakcją Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, miasteczku usytuowanym kilka kilometrów od Lednogóry. W gronie zabytków prezentowanych w skansenie znajdują się również dawne domy i stodoły, drewniany kościół, barokowy dwór, karczma czy młyn wodny, a ponadto przedmioty codziennego użytku niegdysiejszych mieszkańców tych ziem.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lednogóra i okolica

Wiatraki koźlaki w Lednogórze - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Claire
    Claire 2014-12-19 o 09:46

    Super!!!! Nous les avions vus d'en bas... Maintenant, les voilà d'en haut !!! :-) Bonne continuation à vous et ce super projet :-)

  • Andrzej
    Andrzej 2015-01-14 o 16:21

    Świetne i niekonwencjonalne ujęcia obiektów, często zabytkowych. Brakuje tylko opcji wyłączenia dźwięku, który nie zawsze jest potrzebny. Wielkie uznanie dla pomysłodawców tego przedsięwzięcia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim z