Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Wiatraki koźlaki w Lednogórze

Koźlak to najstarszy, a zarazem uznawany za najbardziej prymitywny, typ wiatraka, w całości zbudowany z drewna. Do Europy koźlaki przywędrowały w XII wieku, jednak w Chinach i Persji zaczęły pojawiać się już w VII wieku.

Polska odsłona historii koźlaków rozpoczyna się w XIV wieku, kiedy to pierwsze wiatraki tego typu stanęły w Wielkopolsce i na Kujawach. Już w kolejnym stuleciu koźlaki były powszechnie stosowane na rodzimych ziemiach, a ich solidną konstrukcję, która pozostawała niemal niezmienna, doceniano jeszcze w drugiej połowie XIX wieku.

Współcześnie wiatraki typu koźlak zobaczyć można w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce. Jedną z nich jest Lednogóra, urokliwa wieś, leżąca nad jeziorem Lednica, około 30 kilometrów od Poznania.

Wiatrak typu koźlak jest także atrakcją Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, miasteczku usytuowanym kilka kilometrów od Lednogóry. W gronie zabytków prezentowanych w skansenie znajdują się również dawne domy i stodoły, drewniany kościół, barokowy dwór, karczma czy młyn wodny, a ponadto przedmioty codziennego użytku niegdysiejszych mieszkańców tych ziem.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lednogóra i okolica

Wiatraki koźlaki w Lednogórze - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Claire
    Claire 2014-12-19 o 09:46

    Super!!!! Nous les avions vus d'en bas... Maintenant, les voilà d'en haut !!! :-) Bonne continuation à vous et ce super projet :-)

  • Andrzej
    Andrzej 2015-01-14 o 16:21

    Świetne i niekonwencjonalne ujęcia obiektów, często zabytkowych. Brakuje tylko opcji wyłączenia dźwięku, który nie zawsze jest potrzebny. Wielkie uznanie dla pomysłodawców tego przedsięwzięcia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...