Dodany: 2014-10-01

Wiatraki koźlaki w Lednogórze

Koźlak to najstarszy, a zarazem uznawany za najbardziej prymitywny, typ wiatraka, w całości zbudowany z drewna. Do Europy koźlaki przywędrowały w XII wieku, jednak w Chinach i Persji zaczęły pojawiać się już w VII wieku.

Polska odsłona historii koźlaków rozpoczyna się w XIV wieku, kiedy to pierwsze wiatraki tego typu stanęły w Wielkopolsce i na Kujawach. Już w kolejnym stuleciu koźlaki były powszechnie stosowane na rodzimych ziemiach, a ich solidną konstrukcję, która pozostawała niemal niezmienna, doceniano jeszcze w drugiej połowie XIX wieku.

Współcześnie wiatraki typu koźlak zobaczyć można w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce. Jedną z nich jest Lednogóra, urokliwa wieś, leżąca nad jeziorem Lednica, około 30 kilometrów od Poznania.

Wiatrak typu koźlak jest także atrakcją Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach, miasteczku usytuowanym kilka kilometrów od Lednogóry. W gronie zabytków prezentowanych w skansenie znajdują się również dawne domy i stodoły, drewniany kościół, barokowy dwór, karczma czy młyn wodny, a ponadto przedmioty codziennego użytku niegdysiejszych mieszkańców tych ziem.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lednogóra i okolica

Wiatraki koźlaki w Lednogórze - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Claire
    Claire 2014-12-19 o 09:46

    Super!!!! Nous les avions vus d'en bas... Maintenant, les voilà d'en haut !!! :-) Bonne continuation à vous et ce super projet :-)

  • Andrzej
    Andrzej 2015-01-14 o 16:21

    Świetne i niekonwencjonalne ujęcia obiektów, często zabytkowych. Brakuje tylko opcji wyłączenia dźwięku, który nie zawsze jest potrzebny. Wielkie uznanie dla pomysłodawców tego przedsięwzięcia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdob