Dodany: 2015-02-16

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. W 1922 roku Stryjeński wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego Zakopanego, który zakładał podział miejscowości na specjalne strefy.

W południowej części Zakopanego miała powstać dzielnica sportowa, której centrum stanowić będzie właśnie Wielka Krokiew. Mimo że z powodu trudności finansowych budowa obiektu postępowała stosunkowo powoli, projekt Stryjeńskiego udało się zrealizować. Uroczyste otwarcie skoczni miało miejsce 22 marca 1925 roku.

Punkt konstrukcyjny Wielkiej Krokwi usytuowany jest na 120 metrze, co czyni obiekt największą, tuż obok kompleksu im. Adama Małysza w Wiśle, skocznią narciarską w Polsce z homologacją FIS. Wielką Krokiew wyróżnia też pojemność trybun, które mogą pomieścić nawet 50 tysięcy kibiców.

Każdego roku skocznia staje się areną zmagań skoczków narciarskich z całego świata. Na Wielkiej Krokwi organizowane są zawody rangi krajowej i międzynarodowej, w tym Mistrzostwa Polski oraz konkurs z cyklu Pucharu Świata.

Jednak skocznia jest nie tylko obiektem sportowym, ale także jedną z najważniejszych atrakcji Zakopanego, przyciągającą turystów zarówno latem, jak i zimą. Zwiedzanie Wielkiej Krokwi nie może obejść się bez wjazdu kolejką krzesełkową na szczyt skoczni, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama kurortu.

A jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji przekonać się o tym osobiście, doskonałą rekompensatą będzie widok Wielkiej Krokwi z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Zakopane i okolica

Wielka Krokiew - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w