Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. W 1922 roku Stryjeński wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego Zakopanego, który zakładał podział miejscowości na specjalne strefy.

W południowej części Zakopanego miała powstać dzielnica sportowa, której centrum stanowić będzie właśnie Wielka Krokiew. Mimo że z powodu trudności finansowych budowa obiektu postępowała stosunkowo powoli, projekt Stryjeńskiego udało się zrealizować. Uroczyste otwarcie skoczni miało miejsce 22 marca 1925 roku.

Punkt konstrukcyjny Wielkiej Krokwi usytuowany jest na 120 metrze, co czyni obiekt największą, tuż obok kompleksu im. Adama Małysza w Wiśle, skocznią narciarską w Polsce z homologacją FIS. Wielką Krokiew wyróżnia też pojemność trybun, które mogą pomieścić nawet 50 tysięcy kibiców.

Każdego roku skocznia staje się areną zmagań skoczków narciarskich z całego świata. Na Wielkiej Krokwi organizowane są zawody rangi krajowej i międzynarodowej, w tym Mistrzostwa Polski oraz konkurs z cyklu Pucharu Świata.

Jednak skocznia jest nie tylko obiektem sportowym, ale także jedną z najważniejszych atrakcji Zakopanego, przyciągającą turystów zarówno latem, jak i zimą. Zwiedzanie Wielkiej Krokwi nie może obejść się bez wjazdu kolejką krzesełkową na szczyt skoczni, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama kurortu.

A jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji przekonać się o tym osobiście, doskonałą rekompensatą będzie widok Wielkiej Krokwi z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Zakopane i okolica

Wielka Krokiew - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...