Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. W 1922 roku Stryjeński wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego Zakopanego, który zakładał podział miejscowości na specjalne strefy.

W południowej części Zakopanego miała powstać dzielnica sportowa, której centrum stanowić będzie właśnie Wielka Krokiew. Mimo że z powodu trudności finansowych budowa obiektu postępowała stosunkowo powoli, projekt Stryjeńskiego udało się zrealizować. Uroczyste otwarcie skoczni miało miejsce 22 marca 1925 roku.

Punkt konstrukcyjny Wielkiej Krokwi usytuowany jest na 120 metrze, co czyni obiekt największą, tuż obok kompleksu im. Adama Małysza w Wiśle, skocznią narciarską w Polsce z homologacją FIS. Wielką Krokiew wyróżnia też pojemność trybun, które mogą pomieścić nawet 50 tysięcy kibiców.

Każdego roku skocznia staje się areną zmagań skoczków narciarskich z całego świata. Na Wielkiej Krokwi organizowane są zawody rangi krajowej i międzynarodowej, w tym Mistrzostwa Polski oraz konkurs z cyklu Pucharu Świata.

Jednak skocznia jest nie tylko obiektem sportowym, ale także jedną z najważniejszych atrakcji Zakopanego, przyciągającą turystów zarówno latem, jak i zimą. Zwiedzanie Wielkiej Krokwi nie może obejść się bez wjazdu kolejką krzesełkową na szczyt skoczni, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama kurortu.

A jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji przekonać się o tym osobiście, doskonałą rekompensatą będzie widok Wielkiej Krokwi z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Zakopane i okolica

Wielka Krokiew - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...