Dodany: 2016-02-02

Wieża ciśnień w Bydgoszczy

Wieżę Ciśnień w Bydgoszczy zbudowano w latach 1898-1899, prawdopodobnie według projektu architekta Franza Marschala. Rok po zakończeniu prac oddano ją do użytku.

Bydgoska wieża ciśnień, jak każdy obiekt tego typu, miała zapewniać dostawy wody do każdego budynku mieszkalnego, użyteczności publicznej oraz przemysłowego. Funkcję tę wieża pełniła niemal przez 90 lat do 1990 roku, kiedy to wyłączono ją z eksploatacji.

Wieża ma 45 metrów wysokości i została wzniesiona w duchu stylistyki neogotyckiej, choć można w niej zauważyć również elementy neobarokowe. Część zbiornikowa wieży jest ozdobiona attyką, szczytami i blankami, co podkreśla jej neogotycki charakter.

Wieża została zlokalizowana w bardzo atrakcyjnej części miasta, w parku położonym na wzgórzu przylegającym do starówki. Z tego powodu od samego początku pełniła ona też rolę punktu widokowego, jednak po drugiej wojnie światowej taras zamknięto.

W ostatnim czasie ta dodatkowa funkcja bydgoskiej wieży ciśnień została przywrócona. Dzięki temu zarówno mieszkańcy miasta, jak i odwiedzający je turyści, w ramach biletu muzealnego mogą spojrzeć na Bydgoszcz z całkiem nowej, niezwykłej perspektywy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bydgoszcz i okolica

Wieża ciśnień w Bydgoszczy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
<