Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Wieża ciśnień w Bydgoszczy

Wieżę Ciśnień w Bydgoszczy zbudowano w latach 1898-1899, prawdopodobnie według projektu architekta Franza Marschala. Rok po zakończeniu prac oddano ją do użytku.

Bydgoska wieża ciśnień, jak każdy obiekt tego typu, miała zapewniać dostawy wody do każdego budynku mieszkalnego, użyteczności publicznej oraz przemysłowego. Funkcję tę wieża pełniła niemal przez 90 lat do 1990 roku, kiedy to wyłączono ją z eksploatacji.

Wieża ma 45 metrów wysokości i została wzniesiona w duchu stylistyki neogotyckiej, choć można w niej zauważyć również elementy neobarokowe. Część zbiornikowa wieży jest ozdobiona attyką, szczytami i blankami, co podkreśla jej neogotycki charakter.

Wieża została zlokalizowana w bardzo atrakcyjnej części miasta, w parku położonym na wzgórzu przylegającym do starówki. Z tego powodu od samego początku pełniła ona też rolę punktu widokowego, jednak po drugiej wojnie światowej taras zamknięto.

W ostatnim czasie ta dodatkowa funkcja bydgoskiej wieży ciśnień została przywrócona. Dzięki temu zarówno mieszkańcy miasta, jak i odwiedzający je turyści, w ramach biletu muzealnego mogą spojrzeć na Bydgoszcz z całkiem nowej, niezwykłej perspektywy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bydgoszcz i okolica

Wieża ciśnień w Bydgoszczy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...