Dodany: 2014-09-30

Wieża ciśnień w Giżycku

Historia wieży ciśnień w Giżycku, niezwykle popularnej miejscowości wypoczynkowej w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, określanej mianem polskiej stolicy żeglarstwa, sięga aż 1900 roku. Wieża zaopatrywała w wodę mieszkańców Giżycka aż do 1996 roku.

Pasjonatów architektury z pewnością zainteresuje fakt, że obiekt został zbudowany w stylu neogotyckim, w całości z czerwonej cegły, a jego koronę zdobią ciekawe sklepienia zewnętrzne.

Po wyłączeniu z eksploatacji, wieża została wykupiona przez prywatnego inwestora, który postanowił nadać jej nowe oblicze. Przeprowadzona modernizacja obejmowała odrestaurowanie elewacji, częściową przebudowę oraz powiększenie szczytu kopuły o nowoczesny taras.

Na najwyższą kondygnację wieży, będącej współcześnie jedną z największych giżyckich atrakcji turystycznych, możemy wjechać windą, niemniej, jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnego zwiedzania, do naszej dyspozycji pozostaje również 129 schodów.

Niezależnie od wybranej metody, na szczycie wieży czeka na nas przytulna, nastrojowa kawiarnia, a na platformie widokowej także lunety, przez które możemy podziwiać panoramę miasta oraz zapierające dech w piersiach mazurskie krajobrazy.

We wnętrzu wieży utworzono ponadto lokalne muzeum, w którym zgromadzono eksponaty prezentujące życie dawnych mieszkańców Giżycka i regionu, takie jak dokumenty, zdjęcia i drobne przedmioty codziennego użytku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Giżycko i okolica

Wieża ciśnień w Giżycku - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • fil
    fil 2015-01-25 o 00:16

    Nooo ... w wystroj wlozylismy wiecej serca i piswiecenia niz piwastalo kurzu i pylu przy tworzeniu;) bezcenny jest zachwyt zwirdzajacych. Cenniejszy niz zaplata i poswiecenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-09-19
Rynek w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu

Sandomierz to niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, przyciągające turystów niezwykłą, magiczną atmosferą. Leży na siedmiu wzgórzach, przez co nazywany jest "małym Rzymem", a jedną z jego wizytówek jest rynek, znajdujący się w centrum sandomierskiej starówki.

Rynek w Sandomierzu ma kształt ...

Dodany: 2017-09-12
Zamek w Przemyślu

Zamek w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu został wzniesiony po 1340 roku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Warownia powstała w miejscu wcześniej istniejącego drewniano-ziemnego grodu, w obrębie którego już w XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował murowaną przedromańską rotundę i palatium.

Obecnie renesansowy, ...

Dodany: 2017-09-05
 Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku to zabytkowa rezydencja, wzniesiona w stylu gotycko-renesansowym, a następnie przebudowana w duchu późnego baroku, której początki sięgają XVI wieku. Od stuleci wzbudzający zachwyt, określany mianem Wersalu Podlasia, Wersalu Północy czy Polskiego Wersalu, jest jedną z najlepiej ...

Dodany: 2017-08-29
Rynek w Augustowie

Rynek w Augustowie

Rynek Zygmunta Augusta jest jednym z najważniejszych zabytków Augustowa. Stanowiący centralny punkt miasta, został wytyczony około 1550 roku, prawdopodobnie przez architekta i inżyniera Joba Praÿetfuessa, którego wraz z starostą knyszyńskim Piotrem Chwalczewskim skierowano do wytyczania osady na północnym ...

Dodany: 2017-08-22
Podlaski Przełom Bugu w Drohiczynie

Podlaski Przełom Bugu w Drohiczynie

Z geograficznego punktu widzenia Podlaski Przełom Bugu to region we wschodniej Polsce, leżący na obszarze województw mazowie