Dodany: 2014-09-30

Wieża ciśnień w Giżycku

Historia wieży ciśnień w Giżycku, niezwykle popularnej miejscowości wypoczynkowej w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, określanej mianem polskiej stolicy żeglarstwa, sięga aż 1900 roku. Wieża zaopatrywała w wodę mieszkańców Giżycka aż do 1996 roku.

Pasjonatów architektury z pewnością zainteresuje fakt, że obiekt został zbudowany w stylu neogotyckim, w całości z czerwonej cegły, a jego koronę zdobią ciekawe sklepienia zewnętrzne.

Po wyłączeniu z eksploatacji, wieża została wykupiona przez prywatnego inwestora, który postanowił nadać jej nowe oblicze. Przeprowadzona modernizacja obejmowała odrestaurowanie elewacji, częściową przebudowę oraz powiększenie szczytu kopuły o nowoczesny taras.

Na najwyższą kondygnację wieży, będącej współcześnie jedną z największych giżyckich atrakcji turystycznych, możemy wjechać windą, niemniej, jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnego zwiedzania, do naszej dyspozycji pozostaje również 129 schodów.

Niezależnie od wybranej metody, na szczycie wieży czeka na nas przytulna, nastrojowa kawiarnia, a na platformie widokowej także lunety, przez które możemy podziwiać panoramę miasta oraz zapierające dech w piersiach mazurskie krajobrazy.

We wnętrzu wieży utworzono ponadto lokalne muzeum, w którym zgromadzono eksponaty prezentujące życie dawnych mieszkańców Giżycka i regionu, takie jak dokumenty, zdjęcia i drobne przedmioty codziennego użytku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Giżycko i okolica

Wieża ciśnień w Giżycku - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • fil
    fil 2015-01-25 o 00:16

    Nooo ... w wystroj wlozylismy wiecej serca i piswiecenia niz piwastalo kurzu i pylu przy tworzeniu;) bezcenny jest zachwyt zwirdzajacych. Cenniejszy niz zaplata i poswiecenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łoc