Wieża ciśnień w Giżycku

Historia wieży ciśnień w Giżycku, niezwykle popularnej miejscowości wypoczynkowej w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, określanej mianem polskiej stolicy żeglarstwa, sięga aż 1900 roku. Wieża zaopatrywała w wodę mieszkańców Giżycka aż do 1996 roku.

Pasjonatów architektury z pewnością zainteresuje fakt, że obiekt został zbudowany w stylu neogotyckim, w całości z czerwonej cegły, a jego koronę zdobią ciekawe sklepienia zewnętrzne.

Po wyłączeniu z eksploatacji, wieża została wykupiona przez prywatnego inwestora, który postanowił nadać jej nowe oblicze. Przeprowadzona modernizacja obejmowała odrestaurowanie elewacji, częściową przebudowę oraz powiększenie szczytu kopuły o nowoczesny taras.

Na najwyższą kondygnację wieży, będącej współcześnie jedną z największych giżyckich atrakcji turystycznych, możemy wjechać windą, niemniej, jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnego zwiedzania, do naszej dyspozycji pozostaje również 129 schodów.

Niezależnie od wybranej metody, na szczycie wieży czeka na nas przytulna, nastrojowa kawiarnia, a na platformie widokowej także lunety, przez które możemy podziwiać panoramę miasta oraz zapierające dech w piersiach mazurskie krajobrazy.

We wnętrzu wieży utworzono ponadto lokalne muzeum, w którym zgromadzono eksponaty prezentujące życie dawnych mieszkańców Giżycka i regionu, takie jak dokumenty, zdjęcia i drobne przedmioty codziennego użytku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Giżycko i okolica

Wieża ciśnień w Giżycku - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • fil
    fil 2015-01-25 o 00:16

    Nooo ... w wystroj wlozylismy wiecej serca i piswiecenia niz piwastalo kurzu i pylu przy tworzeniu;) bezcenny jest zachwyt zwirdzajacych. Cenniejszy niz zaplata i poswiecenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...