Dodany: 2014-09-30

Wieża ciśnień w Gołdapi

Wieża ciśnień w Gołdapi powstała w 1905 roku i od samego początku swego istnienia była ważnym elementem miejskiej sieci wodociągowej. Obiekt, którego wysokość wynosi 46,5 metra, został zbudowany w całości z cegły ceramicznej.

Wieża ciśnień należy do grona najważniejszych budowli zabytkowych Gołdapi, których, choć jest to dość subiektywne stwierdzenie, znajduje się w mieście niezbyt wiele. Niemniej, gołdapska wieża jest obiektem bardzo interesującym, co już nie podlega właściwie żadnej wątpliwości.

Ciekawostką może być fakt, że wieża ciśnień w Gołdapi jako jedna z nielicznych nie została zniszczona, mimo prowadzonych na przestrzeni dziejów działań wojennych. Jedynie na ścianach budowli były widoczne ślady po postrzałach.

Wieża ciśnień zaopatrywała mieszkańców Gołdapi w wodę aż do zimy w 1986 roku. Powodem wyłączenia jej z eksploatacji było pęknięcie zbiornika.

Aż 20 lat musiało upłynąć, by wieża zyskała drugie życie. W 2008 roku prywatny inwestor, będący jednocześnie miłośnikiem tego typu obiektów, rozpoczął gruntowny remont wieży, obejmujący między innymi budowę dwóch nowoczesnych tarasów widokowych, zaprojektowanych przy uwzględnieniu architektury budynku.

Obecnie wieża ciśnień w Gołdapi jest udostępniona zwiedzającym, których kusi perspektywa podziwiania panoramy miasta i otaczających je lasów. W wieży znajduje się także klimatyczna kawiarenka oraz sklepik z pamiątkami.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gołdap i okolica

Wieża ciśnień w Gołdapi - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas t