Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Wieża ciśnień w Gołdapi

Wieża ciśnień w Gołdapi powstała w 1905 roku i od samego początku swego istnienia była ważnym elementem miejskiej sieci wodociągowej. Obiekt, którego wysokość wynosi 46,5 metra, został zbudowany w całości z cegły ceramicznej.

Wieża ciśnień należy do grona najważniejszych budowli zabytkowych Gołdapi, których, choć jest to dość subiektywne stwierdzenie, znajduje się w mieście niezbyt wiele. Niemniej, gołdapska wieża jest obiektem bardzo interesującym, co już nie podlega właściwie żadnej wątpliwości.

Ciekawostką może być fakt, że wieża ciśnień w Gołdapi jako jedna z nielicznych nie została zniszczona, mimo prowadzonych na przestrzeni dziejów działań wojennych. Jedynie na ścianach budowli były widoczne ślady po postrzałach.

Wieża ciśnień zaopatrywała mieszkańców Gołdapi w wodę aż do zimy w 1986 roku. Powodem wyłączenia jej z eksploatacji było pęknięcie zbiornika.

Aż 20 lat musiało upłynąć, by wieża zyskała drugie życie. W 2008 roku prywatny inwestor, będący jednocześnie miłośnikiem tego typu obiektów, rozpoczął gruntowny remont wieży, obejmujący między innymi budowę dwóch nowoczesnych tarasów widokowych, zaprojektowanych przy uwzględnieniu architektury budynku.

Obecnie wieża ciśnień w Gołdapi jest udostępniona zwiedzającym, których kusi perspektywa podziwiania panoramy miasta i otaczających je lasów. W wieży znajduje się także klimatyczna kawiarenka oraz sklepik z pamiątkami.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gołdap i okolica

Wieża ciśnień w Gołdapi - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...