Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Wieża ciśnień w Gołdapi

Wieża ciśnień w Gołdapi powstała w 1905 roku i od samego początku swego istnienia była ważnym elementem miejskiej sieci wodociągowej. Obiekt, którego wysokość wynosi 46,5 metra, został zbudowany w całości z cegły ceramicznej.

Wieża ciśnień należy do grona najważniejszych budowli zabytkowych Gołdapi, których, choć jest to dość subiektywne stwierdzenie, znajduje się w mieście niezbyt wiele. Niemniej, gołdapska wieża jest obiektem bardzo interesującym, co już nie podlega właściwie żadnej wątpliwości.

Ciekawostką może być fakt, że wieża ciśnień w Gołdapi jako jedna z nielicznych nie została zniszczona, mimo prowadzonych na przestrzeni dziejów działań wojennych. Jedynie na ścianach budowli były widoczne ślady po postrzałach.

Wieża ciśnień zaopatrywała mieszkańców Gołdapi w wodę aż do zimy w 1986 roku. Powodem wyłączenia jej z eksploatacji było pęknięcie zbiornika.

Aż 20 lat musiało upłynąć, by wieża zyskała drugie życie. W 2008 roku prywatny inwestor, będący jednocześnie miłośnikiem tego typu obiektów, rozpoczął gruntowny remont wieży, obejmujący między innymi budowę dwóch nowoczesnych tarasów widokowych, zaprojektowanych przy uwzględnieniu architektury budynku.

Obecnie wieża ciśnień w Gołdapi jest udostępniona zwiedzającym, których kusi perspektywa podziwiania panoramy miasta i otaczających je lasów. W wieży znajduje się także klimatyczna kawiarenka oraz sklepik z pamiątkami.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gołdap i okolica

Wieża ciśnień w Gołdapi - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...