Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zakręt Śmierci

W okolicach Szklarskiej Poręby, na Drodze Sudeckiej prowadzącej do Świeradowa-Zdroju, znajduje się słynny Zakręt Śmierci. To bardzo ostry, a tym samym niezwykle niebezpieczny niemal 180-stopniowy wiraż.

Zakręt Śmierci powstał w 1937 roku na polecenie niemieckich władz i był ważnym punktem strategicznym. W murze otaczającym ten fragment drogi można dostrzec tunele minerskie, pozwalające na umieszczenie ładunków wybuchowych, które w razie potrzeby miały zostać zdetonowane, by uniemożliwić wrogim oddziałom przedostanie się do Świeradowa-Zdroju.

Jednak ostatecznie Zakręt Śmierci stał się miejscem licznych wypadków, którym, jak łatwo wywnioskować, zawdzięcza swoją dość niechlubną nazwę. Prawdopodobnie najbardziej znany, który zapoczątkował tragiczną serię, wydarzył się w 1945 roku, kiedy w przepaść runęło kilka ciężarówek z radzieckimi żołnierzami.

Obecnie większość zdarzeń jest spowodowana nieostrożną jazdą i niefrasobliwością kierowców, ale funkcjonariusze lokalnej policji przyznają, że na tym odcinku często panują bardzo trudne warunki, nawet przy pięknej pogodzie. Z tego względu zakręt zyskał kolejny przydomek i bywa przez nich określany mianem trójkąta bermudzkiego.

Chcąc zminimalizować liczbę wypadków, a także wykorzystać tkwiący w tym miejscu potencjał, samorząd Szklarskiej Poręby próbował przeforsować pomysł budowy objazdu zakrętu i utworzenia na nim alei spacerowej. Niestety, koncepcja nie spotkała się z uznaniem drogowców, między innymi z uwagi na skomplikowany charakter koniecznych do przeprowadzenia procedur, w związku z czym nie została zrealizowana.

Mimo to turystów zazwyczaj tu nie brakuje. Ponad szosą znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Nie bez powodu krajobraz ten był niegdyś nazywany Złotym Widokiem, choć Zakręt Śmierci z lotu ptaka z pewnością robi nie mniejsze wrażenie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szklarska Poręba i okolica

Zakręt Śmierci - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...