Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zakręt Śmierci

W okolicach Szklarskiej Poręby, na Drodze Sudeckiej prowadzącej do Świeradowa-Zdroju, znajduje się słynny Zakręt Śmierci. To bardzo ostry, a tym samym niezwykle niebezpieczny niemal 180-stopniowy wiraż.

Zakręt Śmierci powstał w 1937 roku na polecenie niemieckich władz i był ważnym punktem strategicznym. W murze otaczającym ten fragment drogi można dostrzec tunele minerskie, pozwalające na umieszczenie ładunków wybuchowych, które w razie potrzeby miały zostać zdetonowane, by uniemożliwić wrogim oddziałom przedostanie się do Świeradowa-Zdroju.

Jednak ostatecznie Zakręt Śmierci stał się miejscem licznych wypadków, którym, jak łatwo wywnioskować, zawdzięcza swoją dość niechlubną nazwę. Prawdopodobnie najbardziej znany, który zapoczątkował tragiczną serię, wydarzył się w 1945 roku, kiedy w przepaść runęło kilka ciężarówek z radzieckimi żołnierzami.

Obecnie większość zdarzeń jest spowodowana nieostrożną jazdą i niefrasobliwością kierowców, ale funkcjonariusze lokalnej policji przyznają, że na tym odcinku często panują bardzo trudne warunki, nawet przy pięknej pogodzie. Z tego względu zakręt zyskał kolejny przydomek i bywa przez nich określany mianem trójkąta bermudzkiego.

Chcąc zminimalizować liczbę wypadków, a także wykorzystać tkwiący w tym miejscu potencjał, samorząd Szklarskiej Poręby próbował przeforsować pomysł budowy objazdu zakrętu i utworzenia na nim alei spacerowej. Niestety, koncepcja nie spotkała się z uznaniem drogowców, między innymi z uwagi na skomplikowany charakter koniecznych do przeprowadzenia procedur, w związku z czym nie została zrealizowana.

Mimo to turystów zazwyczaj tu nie brakuje. Ponad szosą znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Nie bez powodu krajobraz ten był niegdyś nazywany Złotym Widokiem, choć Zakręt Śmierci z lotu ptaka z pewnością robi nie mniejsze wrażenie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szklarska Poręba i okolica

Zakręt Śmierci - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...