Dodany: 2016-03-22

Zalew Zakrzówek

Zakrzówek to dawna wieś, włączona do Krakowa 1909 roku. Obecnie jest częścią stolicy Małopolski i wchodzi w skład dzielnicy Dębniki. Na Zakrzówku znajduje się Zalew Zakrzówek, dla wielu jeden z najpiękniejszych tego typu zbiorników wodnych w Polsce.

Zalew Zakrzówek nie jest jednak dziełem natury. Powstał w 1990 roku w wyniku zalania dawniej istniejącego tu kamieniołomu. Za sprawą złóż wydobywanego tu niegdyś wapienia, woda zalewu zachwyca niezwykłą przejrzystością i rajskim, turkusowym odcieniem.

Zalew składa się z dwóch zbiorników, połączonych wąskim przesmykiem. W pogodne, słoneczne dni, zwłaszcza wiosną i latem, można tu spotkać wielu mieszkańców Krakowa oraz turystów, dla których tereny akwenu stały się miejscem wypoczynku i rekreacji.

Choć kąpiel w zalewie jest zabroniona, zakaz ten jest często łamany. Panują tu jednak fantastyczne warunki do nurkowania, które akurat jest oficjalnie dozwolone. Głębokość akwenu dochodzi miejscami do 32 metrów, a widoczność wynosi nawet 15 metrów.

Chętnych do eksplorowania zakątków zalewu zwykle nie brakuje. Można tu zobaczyć fiata, autobus i dawną przebieralnię robotników, a także tablicę upamiętniającą Karola Wojtyłę, który pracował w kamieniołomie od września 1940 roku do października 1941 roku.

Ciekawym, znajdującym się nieopodal miejscem są również Skałki Twardowskiego, które stanowią część byłego kamieniołomu. Według popularnej legendy mistrz Twardowski prowadził tutaj szkołę magii i odprawiał czary. Pewnego dnia w jego laboratorium miało dojść do wielkiej eksplozji, w wyniku której ukształtował się tutejszy krajobraz.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Zalew Zakrzówek - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch d