Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zalew Zakrzówek

Zakrzówek to dawna wieś, włączona do Krakowa 1909 roku. Obecnie jest częścią stolicy Małopolski i wchodzi w skład dzielnicy Dębniki. Na Zakrzówku znajduje się Zalew Zakrzówek, dla wielu jeden z najpiękniejszych tego typu zbiorników wodnych w Polsce.

Zalew Zakrzówek nie jest jednak dziełem natury. Powstał w 1990 roku w wyniku zalania dawniej istniejącego tu kamieniołomu. Za sprawą złóż wydobywanego tu niegdyś wapienia, woda zalewu zachwyca niezwykłą przejrzystością i rajskim, turkusowym odcieniem.

Zalew składa się z dwóch zbiorników, połączonych wąskim przesmykiem. W pogodne, słoneczne dni, zwłaszcza wiosną i latem, można tu spotkać wielu mieszkańców Krakowa oraz turystów, dla których tereny akwenu stały się miejscem wypoczynku i rekreacji.

Choć kąpiel w zalewie jest zabroniona, zakaz ten jest często łamany. Panują tu jednak fantastyczne warunki do nurkowania, które akurat jest oficjalnie dozwolone. Głębokość akwenu dochodzi miejscami do 32 metrów, a widoczność wynosi nawet 15 metrów.

Chętnych do eksplorowania zakątków zalewu zwykle nie brakuje. Można tu zobaczyć fiata, autobus i dawną przebieralnię robotników, a także tablicę upamiętniającą Karola Wojtyłę, który pracował w kamieniołomie od września 1940 roku do października 1941 roku.

Ciekawym, znajdującym się nieopodal miejscem są również Skałki Twardowskiego, które stanowią część byłego kamieniołomu. Według popularnej legendy mistrz Twardowski prowadził tutaj szkołę magii i odprawiał czary. Pewnego dnia w jego laboratorium miało dojść do wielkiej eksplozji, w wyniku której ukształtował się tutejszy krajobraz.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Zalew Zakrzówek - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...