Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zalew Zakrzówek

Zakrzówek to dawna wieś, włączona do Krakowa 1909 roku. Obecnie jest częścią stolicy Małopolski i wchodzi w skład dzielnicy Dębniki. Na Zakrzówku znajduje się Zalew Zakrzówek, dla wielu jeden z najpiękniejszych tego typu zbiorników wodnych w Polsce.

Zalew Zakrzówek nie jest jednak dziełem natury. Powstał w 1990 roku w wyniku zalania dawniej istniejącego tu kamieniołomu. Za sprawą złóż wydobywanego tu niegdyś wapienia, woda zalewu zachwyca niezwykłą przejrzystością i rajskim, turkusowym odcieniem.

Zalew składa się z dwóch zbiorników, połączonych wąskim przesmykiem. W pogodne, słoneczne dni, zwłaszcza wiosną i latem, można tu spotkać wielu mieszkańców Krakowa oraz turystów, dla których tereny akwenu stały się miejscem wypoczynku i rekreacji.

Choć kąpiel w zalewie jest zabroniona, zakaz ten jest często łamany. Panują tu jednak fantastyczne warunki do nurkowania, które akurat jest oficjalnie dozwolone. Głębokość akwenu dochodzi miejscami do 32 metrów, a widoczność wynosi nawet 15 metrów.

Chętnych do eksplorowania zakątków zalewu zwykle nie brakuje. Można tu zobaczyć fiata, autobus i dawną przebieralnię robotników, a także tablicę upamiętniającą Karola Wojtyłę, który pracował w kamieniołomie od września 1940 roku do października 1941 roku.

Ciekawym, znajdującym się nieopodal miejscem są również Skałki Twardowskiego, które stanowią część byłego kamieniołomu. Według popularnej legendy mistrz Twardowski prowadził tutaj szkołę magii i odprawiał czary. Pewnego dnia w jego laboratorium miało dojść do wielkiej eksplozji, w wyniku której ukształtował się tutejszy krajobraz.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Zalew Zakrzówek - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05
Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to piękny, wzniesiony w stylu eklektycznym dworek, łączący w sobie cechy włoskiego i francuskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. Obiekt jest pamiątką po aktywności fabrykantów włókienniczych, ...