Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Bąkowiec w Morsku

Historia zamku Bąkowiec w Morsku, niewielkiej miejscowości leżącej na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, nie jest do końca znana. Nie wiadomo kto i kiedy wzniósł warownię, jednak przyjmuje się, że powstała ona w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, rycerzy Morskich herbu Topór lub księcia Władysława Opolczyka.

Pierwsza wzmianka o twierdzy pochodzi z 1390 roku, kiedy to przekazano ją rycerzowi ze Śląska Mikołajowi Strzale. Na przestrzeni stuleci zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, a jego dzieje pod ich panowaniem nie zawsze były dokumentowane. Na początku XVII wieku budowla znajdowała się już w złym stanie i została opuszczona.

Po drugiej wojnie światowej teren kupiły Zabrzańskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowej i przekształciły go w ośrodek wypoczynkowy. W 1961 roku przeprowadzono konserwację ruin, a kilka lat później dawną warownię wpisano do rejestru zabytków.

Od 1999 roku ośrodek wraz z pozostałościami twierdzy stał się własnością firmy z Dąbrowy Górniczej. Obecnie na tym obszarze, oprócz zamkowych ruin, znajdują się także hotel z restauracją, kawiarnia, stok narciarski, boiska rekreacyjne, pole golfowe, korty tenisowe, basen oraz plac zabaw dla dzieci. W budowie jest również mini ZOO.

Jednak zabytkowe mury skrywają w sobie nie tylko historię warowni, ale też liczne tajemnice. Kilka z nich odkrywają przed nami związane z zamkiem legendy. Jedna z nich mówi o skarbie należącym do bogatego pana. Pewnego dnia wyruszył on na wojnę, ale nigdy z niej nie wrócił, a jego majątek w dalszym ciągu jest ukryty na terenie twierdzy.

Inna legenda opowiada o rycerzu, który uwięził córkę w lochu, ponieważ zakochała się w ubogim chłopaku. Młoda dziewczyna umarła z głodu, a jej ukochany postanowił się zemścić. Zamek został zdobyty, a jego pana powieszono. Od tej chwili w czasie burz w dawnej warowni pojawia się zjawa wisielca, a z murów dochodzi szloch więzionej córki.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Morsko i okolica

Zamek Bąkowiec w Morsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...