Dodany: 2015-08-13

Zamek Bąkowiec w Morsku

Historia zamku Bąkowiec w Morsku, niewielkiej miejscowości leżącej na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, nie jest do końca znana. Nie wiadomo kto i kiedy wzniósł warownię, jednak przyjmuje się, że powstała ona w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, rycerzy Morskich herbu Topór lub księcia Władysława Opolczyka.

Pierwsza wzmianka o twierdzy pochodzi z 1390 roku, kiedy to przekazano ją rycerzowi ze Śląska Mikołajowi Strzale. Na przestrzeni stuleci zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, a jego dzieje pod ich panowaniem nie zawsze były dokumentowane. Na początku XVII wieku budowla znajdowała się już w złym stanie i została opuszczona.

Po drugiej wojnie światowej teren kupiły Zabrzańskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowej i przekształciły go w ośrodek wypoczynkowy. W 1961 roku przeprowadzono konserwację ruin, a kilka lat później dawną warownię wpisano do rejestru zabytków.

Od 1999 roku ośrodek wraz z pozostałościami twierdzy stał się własnością firmy z Dąbrowy Górniczej. Obecnie na tym obszarze, oprócz zamkowych ruin, znajdują się także hotel z restauracją, kawiarnia, stok narciarski, boiska rekreacyjne, pole golfowe, korty tenisowe, basen oraz plac zabaw dla dzieci. W budowie jest również mini ZOO.

Jednak zabytkowe mury skrywają w sobie nie tylko historię warowni, ale też liczne tajemnice. Kilka z nich odkrywają przed nami związane z zamkiem legendy. Jedna z nich mówi o skarbie należącym do bogatego pana. Pewnego dnia wyruszył on na wojnę, ale nigdy z niej nie wrócił, a jego majątek w dalszym ciągu jest ukryty na terenie twierdzy.

Inna legenda opowiada o rycerzu, który uwięził córkę w lochu, ponieważ zakochała się w ubogim chłopaku. Młoda dziewczyna umarła z głodu, a jej ukochany postanowił się zemścić. Zamek został zdobyty, a jego pana powieszono. Od tej chwili w czasie burz w dawnej warowni pojawia się zjawa wisielca, a z murów dochodzi szloch więzionej córki.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Morsko i okolica

Zamek Bąkowiec w Morsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w