Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Bąkowiec w Morsku

Historia zamku Bąkowiec w Morsku, niewielkiej miejscowości leżącej na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, nie jest do końca znana. Nie wiadomo kto i kiedy wzniósł warownię, jednak przyjmuje się, że powstała ona w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, rycerzy Morskich herbu Topór lub księcia Władysława Opolczyka.

Pierwsza wzmianka o twierdzy pochodzi z 1390 roku, kiedy to przekazano ją rycerzowi ze Śląska Mikołajowi Strzale. Na przestrzeni stuleci zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, a jego dzieje pod ich panowaniem nie zawsze były dokumentowane. Na początku XVII wieku budowla znajdowała się już w złym stanie i została opuszczona.

Po drugiej wojnie światowej teren kupiły Zabrzańskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowej i przekształciły go w ośrodek wypoczynkowy. W 1961 roku przeprowadzono konserwację ruin, a kilka lat później dawną warownię wpisano do rejestru zabytków.

Od 1999 roku ośrodek wraz z pozostałościami twierdzy stał się własnością firmy z Dąbrowy Górniczej. Obecnie na tym obszarze, oprócz zamkowych ruin, znajdują się także hotel z restauracją, kawiarnia, stok narciarski, boiska rekreacyjne, pole golfowe, korty tenisowe, basen oraz plac zabaw dla dzieci. W budowie jest również mini ZOO.

Jednak zabytkowe mury skrywają w sobie nie tylko historię warowni, ale też liczne tajemnice. Kilka z nich odkrywają przed nami związane z zamkiem legendy. Jedna z nich mówi o skarbie należącym do bogatego pana. Pewnego dnia wyruszył on na wojnę, ale nigdy z niej nie wrócił, a jego majątek w dalszym ciągu jest ukryty na terenie twierdzy.

Inna legenda opowiada o rycerzu, który uwięził córkę w lochu, ponieważ zakochała się w ubogim chłopaku. Młoda dziewczyna umarła z głodu, a jej ukochany postanowił się zemścić. Zamek został zdobyty, a jego pana powieszono. Od tej chwili w czasie burz w dawnej warowni pojawia się zjawa wisielca, a z murów dochodzi szloch więzionej córki.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Morsko i okolica

Zamek Bąkowiec w Morsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12