Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Czocha

Zamek Czocha jest jedną z najbardziej znanych zabytkowych budowli obronnych w województwie dolnośląskim. Dawna warownia graniczna znajduje się w miejscowości Sucha, nad malowniczym Jeziorem Leśniańskim, około 40 kilometrów od Jeleniej Góry.

Zamek został wzniesiony w latach 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Na przestrzeni kolejnych stuleci kilkakrotnie zmieniał on swych właścicieli. Warownia należała między innymi do księcia Henryka I jaworskiego, księcia Bolka II Małego oraz rodu von Nostitz, w rękach którego pozostawała do 1700 roku.

W 1909 roku drezdeński producent wyrobów tytoniowych Ernst Gütschow kupił zamek, a następnie rozpoczął jego przebudowę. Choć trwające do 1912 roku prace przeprowadzono z uwzględnieniem wyglądu warowni z 1703 roku, zniszczono wiele najstarszych fragmentów kompleksu. Ernst Gütschow mieszkał w zamku do marca 1945 roku, zaś opuszczając posiadłość, pozostawił najcenniejszą część jej wyposażenia.

Po drugiej wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany zarówno przez Rosjan, jak i rodzimych szabrowników. Przez krótki czas w dawnej warowni mieszkali uchodźcy z Grecji, natomiast od 1952 roku mieścił się w niej Wojskowy Dom Wczasowy.

Obecnie właścicielem zamku Czocha jest Grupa Hoteli WAM, należąca do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. W zabytkowej posiadłości funkcjonuje ośrodek hotelowo-konferencyjny, a ponadto organizowane są turnieje rycerskie oraz nocne zwiedzanie.

W 2012 roku zamek Czocha został wyróżniony przez National Geographic Traveler. W zorganizowanym przez miesięcznik plebiscycie, w którym czytelnicy wybierali 7 nowych cudów Polski, warownia zajęła 6. miejsce.