Dodany: 2016-08-02

Zamek Czocha

Zamek Czocha jest jedną z najbardziej znanych zabytkowych budowli obronnych w województwie dolnośląskim. Dawna warownia graniczna znajduje się w miejscowości Sucha, nad malowniczym Jeziorem Leśniańskim, około 40 kilometrów od Jeleniej Góry.

Zamek został wzniesiony w latach 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Na przestrzeni kolejnych stuleci kilkakrotnie zmieniał on swych właścicieli. Warownia należała między innymi do księcia Henryka I jaworskiego, księcia Bolka II Małego oraz rodu von Nostitz, w rękach którego pozostawała do 1700 roku.

W 1909 roku drezdeński producent wyrobów tytoniowych Ernst Gütschow kupił zamek, a następnie rozpoczął jego przebudowę. Choć trwające do 1912 roku prace przeprowadzono z uwzględnieniem wyglądu warowni z 1703 roku, zniszczono wiele najstarszych fragmentów kompleksu. Ernst Gütschow mieszkał w zamku do marca 1945 roku, zaś opuszczając posiadłość, pozostawił najcenniejszą część jej wyposażenia.

Po drugiej wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany zarówno przez Rosjan, jak i rodzimych szabrowników. Przez krótki czas w dawnej warowni mieszkali uchodźcy z Grecji, natomiast od 1952 roku mieścił się w niej Wojskowy Dom Wczasowy.

Obecnie właścicielem zamku Czocha jest Grupa Hoteli WAM, należąca do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. W zabytkowej posiadłości funkcjonuje ośrodek hotelowo-konferencyjny, a ponadto organizowane są turnieje rycerskie oraz nocne zwiedzanie.

W 2012 roku zamek Czocha został wyróżniony przez National Geographic Traveler. W zorganizowanym przez miesięcznik plebiscycie, w którym czytelnicy wybierali 7 nowych cudów Polski, warownia zajęła 6. miejsce.

Zamek Czocha - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni<