Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Czocha

Zamek Czocha jest jedną z najbardziej znanych zabytkowych budowli obronnych w województwie dolnośląskim. Dawna warownia graniczna znajduje się w miejscowości Sucha, nad malowniczym Jeziorem Leśniańskim, około 40 kilometrów od Jeleniej Góry.

Zamek został wzniesiony w latach 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Na przestrzeni kolejnych stuleci kilkakrotnie zmieniał on swych właścicieli. Warownia należała między innymi do księcia Henryka I jaworskiego, księcia Bolka II Małego oraz rodu von Nostitz, w rękach którego pozostawała do 1700 roku.

W 1909 roku drezdeński producent wyrobów tytoniowych Ernst Gütschow kupił zamek, a następnie rozpoczął jego przebudowę. Choć trwające do 1912 roku prace przeprowadzono z uwzględnieniem wyglądu warowni z 1703 roku, zniszczono wiele najstarszych fragmentów kompleksu. Ernst Gütschow mieszkał w zamku do marca 1945 roku, zaś opuszczając posiadłość, pozostawił najcenniejszą część jej wyposażenia.

Po drugiej wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany zarówno przez Rosjan, jak i rodzimych szabrowników. Przez krótki czas w dawnej warowni mieszkali uchodźcy z Grecji, natomiast od 1952 roku mieścił się w niej Wojskowy Dom Wczasowy.

Obecnie właścicielem zamku Czocha jest Grupa Hoteli WAM, należąca do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. W zabytkowej posiadłości funkcjonuje ośrodek hotelowo-konferencyjny, a ponadto organizowane są turnieje rycerskie oraz nocne zwiedzanie.

W 2012 roku zamek Czocha został wyróżniony przez National Geographic Traveler. W zorganizowanym przez miesięcznik plebiscycie, w którym czytelnicy wybierali 7 nowych cudów Polski, warownia zajęła 6. miejsce.

Zamek Czocha - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...