Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał system fortyfikacji bastionowych.

Pod koniec XVIII wieku przeprowadzono kolejną modernizację, w ramach której zlikwidowano fortyfikacje, pozostawiając jedynie fragmenty fos i część muru kurtynowego, utworzono park krajobrazowy, a samej budowli nadano cechy późnego baroku, przez co zyskała ona charakter pałacu.

W pierwszej dekadzie następnego stulecia Austriacy niemal doszczętnie zniszczyli zamek, który pozostawał w ruinie przez kolejne ćwierć wieku. Dopiero po powstaniu listopadowym Tarnowscy postanowili na stałe zamieszkać w Dzikowie, przynależącym wówczas do Galicji. Odbudowę zamku zlecili urodzonemu we Włoszech architektowi Francesco Marii Lanciemu, który miał nadać mu styl popularnego w tym okresie neogotyku angielskiego. Zamek w Dzikowie został przekształcony w rezydencję, stał się główną siedzibą Tarnowskich, a także - zaraz po Puławach, Wilanowie i Lwowie - jednym z pionierskich ośrodków kolekcjonerstwa i muzealnictwa w Polsce.

Słynna, zgromadzona przez Tarnowskich Kolekcja Dzikowska składała się z dzieł malarstwa europejskiego, biblioteki starodruków, archiwum rodowego oraz cennych pamiątek po polskich bohaterach narodowych i znanych postaciach historycznych. W zbiorach zamkowych znajdowały się między innymi obrazy Rembrandta, Petera Paula Rubensa, Antoona van Dycka, Justusa Sustermansa, Tycjana czy Carraccich, a ponadto rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, najstarszy rękopis "Kroniki Galla Anonima" i oryginał "Kroniki Polski" Wincentego Kadłubka.

W nocy z 21 na 22 grudnia 1927 roku w zamku wybuchł pożar. Ogień niemal doszczętnie zniszczył dzikowską rezydencję i pozbawił życia dziewięć osób, ratujących mieszkańców posiadłości oraz znajdującą się w niej kolekcję. Odbudowę zamku powierzono profesorowi i architektowi Wacławowi Krzyżanowskiemu, za radą którego rezydencji nadano cechy charakterystyczne dla stylu wczesnego baroku epoki Wazów.

Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci w zamku regularnie prowadzono prace remontowo-konserwatorskie, które miały przywrócić mu utraconą świetność. Od 2011 roku dawna rezydencja rodowa Tarnowskich jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, a zarazem jednym z jego najcenniejszych zabytków. Zamek Dzikowski jest udostępniony zwiedzającym, uwadze których nie powinny umknąć też relikty fortyfikacji bastionowych czy otaczający kompleks park krajobrazowy. W zamku są również organizowane liczne wystawy oraz wydarzenia kulturalne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tarnobrzeg i okolica

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...