Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec, znajdujący się we wsi o tej samej nazwie, to późnogotycka budowla, wzniesiona na bazaltowym, powulkanicznym wzgórzu. Historia niegdysiejszej warowni, usytuowanej w malowniczym otoczeniu Pogórza Kaczawskiego, sięga połowy XII wieku.

Pierwszym właścicielem zamku był książę Bolesław I Wysoki. Jego następca, Henryk Brodaty, zastąpił drewniano-ziemny gród murowanym, który na przestrzeni dziejów był systematycznie rozbudowywany. W okresie wojen husyckich warownia została zdobyta i splądrowana, jednak już w 1470 roku odkupił go książę legnicki Fryderyk I.

Za jego sprawą do Grodźca sprowadzono mistrzów murarskich z Wrocławia, Legnicy i Görlitz, którzy nadali budowli zachowany do dzisiaj układ przestrzenny. Po śmierci księcia, za czasów którego zamek stał się potężną warownią, prace były kontynuowane na polecenie jego syna, Fryderyka II.

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty i zniszczony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Ze względu na ogromną skalę zniszczeń oraz utratę znaczenia militarnego, po wojnie część obwarowań została wysadzona. Mimo że w XVII i XVIII wieku podejmowano próby odbudowy zamku, poważne prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne rozpoczęto dopiero w 1800 roku, kiedy właścicielem warowni został książę Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa.

Choć w okresie kampanii napoleońskiej je przerwano, już w latach 30. XIX wieku zamek stał się bardzo popularnym celem wycieczek turystycznych. W pierwszej dekadzie kolejnego stulecia dawną warownię poddano gruntownej przebudowie, a w zamku powstały muzeum sztuki, hotel oraz restauracja. Niestety, w 1945 roku historyczna warownia została zaatakowana i spalona przez Rosjan.

W latach 60. XX wieku zamek Grodziec został częściowo odbudowany. W latach 2004-2005 był częstym miejscem realizacji produkcji filmowych dla telewizji szwedzkiej, francuskiej, belgijskiej oraz rosyjskiej, natomiast w 2007 i 2008 roku stał się scenerią do kręconych przez Rosjan filmów "Kwiat Diabła" oraz "Taras Bulba".

Obecnie zamek słynie między innymi z organizowanych na jego terenie imprez o zasięgu regionalnym i międzynarodowym, takich jak Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana, Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych, Śląskie Święto Pieśni oraz Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Grodziec i okolica

Zamek Grodziec - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...