Dodany: 2016-08-30

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec, znajdujący się we wsi o tej samej nazwie, to późnogotycka budowla, wzniesiona na bazaltowym, powulkanicznym wzgórzu. Historia niegdysiejszej warowni, usytuowanej w malowniczym otoczeniu Pogórza Kaczawskiego, sięga połowy XII wieku.

Pierwszym właścicielem zamku był książę Bolesław I Wysoki. Jego następca, Henryk Brodaty, zastąpił drewniano-ziemny gród murowanym, który na przestrzeni dziejów był systematycznie rozbudowywany. W okresie wojen husyckich warownia została zdobyta i splądrowana, jednak już w 1470 roku odkupił go książę legnicki Fryderyk I.

Za jego sprawą do Grodźca sprowadzono mistrzów murarskich z Wrocławia, Legnicy i Görlitz, którzy nadali budowli zachowany do dzisiaj układ przestrzenny. Po śmierci księcia, za czasów którego zamek stał się potężną warownią, prace były kontynuowane na polecenie jego syna, Fryderyka II.

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty i zniszczony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Ze względu na ogromną skalę zniszczeń oraz utratę znaczenia militarnego, po wojnie część obwarowań została wysadzona. Mimo że w XVII i XVIII wieku podejmowano próby odbudowy zamku, poważne prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne rozpoczęto dopiero w 1800 roku, kiedy właścicielem warowni został książę Jan Henryk VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa.

Choć w okresie kampanii napoleońskiej je przerwano, już w latach 30. XIX wieku zamek stał się bardzo popularnym celem wycieczek turystycznych. W pierwszej dekadzie kolejnego stulecia dawną warownię poddano gruntownej przebudowie, a w zamku powstały muzeum sztuki, hotel oraz restauracja. Niestety, w 1945 roku historyczna warownia została zaatakowana i spalona przez Rosjan.

W latach 60. XX wieku zamek Grodziec został częściowo odbudowany. W latach 2004-2005 był częstym miejscem realizacji produkcji filmowych dla telewizji szwedzkiej, francuskiej, belgijskiej oraz rosyjskiej, natomiast w 2007 i 2008 roku stał się scenerią do kręconych przez Rosjan filmów "Kwiat Diabła" oraz "Taras Bulba".

Obecnie zamek słynie między innymi z organizowanych na jego terenie imprez o zasięgu regionalnym i międzynarodowym, takich jak Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana, Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych, Śląskie Święto Pieśni oraz Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Grodziec i okolica

Zamek Grodziec - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...