Dodany: 2015-08-03

Zamek Inowłódz

Zamek w Inowłodzu, niewielkiej miejscowości leżącej w województwie łódzkim, został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Warownia pełniła nie tylko funkcje obronne i militarne, ale także stała się siedzibą lokalnej władzy monarszej.

Na przestrzeni dziejów zamek kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli. Jeszcze w XIV wieku w zamian za użyczone królowi pieniądze twierdza przeszła w ręce braci Jana i Abrahama Niemirów Nowodworskich herbu Nałęcz, jednak już pod koniec tego samego stulecia Władysław Jagiełło wykupił ją z zastawu i sfinansował jej rozbudowę.

Kolejną, a zarazem prawdopodobnie największą modernizację zamku przeprowadzono w XVI wieku. Uszkodzona w wyniku pożaru warownia, należąca wówczas do zamożnego szlacheckiego rodu Drzewickich herbu Ciołek, została przebudowana i umocniona.

W XVII wieku zamek przeszedł w ręce rodu Lipskich herbu Łada, którzy, jak się okazało, byli jego ostatnimi właścicielami. W czasie wojen szwedzkich twierdza, która znalazła się w centrum konfliktu, została poważnie zniszczona i przestała pełnić funkcje obronne.

Popadający ruinę w zamek nie był restaurowany przez ponad 300 lat. Pierwsze prace archeologiczne zainicjowano w drugiej połowie XX wieku, natomiast u progu nowego tysiąclecia niegdysiejszą warownię objęto planami odbudowy oraz rekonstrukcji.

W czerwcu 2013 roku miało miejsce oficjalne otwarcie zamku w Inowłodzu, który został udostępniony zwiedzającym. W dawnej twierdzy swoją siedzibę mają Gminne Centrum Kultury wraz z Gminną Biblioteką Publiczną oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Inowłódz i okolica

Zamek Inowłódz - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • DVDmed
    DVDmed 2015-08-05 o 12:38

    Jestem pełen podziwu dla Państwa produkcji , pełny profesionalizm. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego wła