Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Inowłódz

Zamek w Inowłodzu, niewielkiej miejscowości leżącej w województwie łódzkim, został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Warownia pełniła nie tylko funkcje obronne i militarne, ale także stała się siedzibą lokalnej władzy monarszej.

Na przestrzeni dziejów zamek kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli. Jeszcze w XIV wieku w zamian za użyczone królowi pieniądze twierdza przeszła w ręce braci Jana i Abrahama Niemirów Nowodworskich herbu Nałęcz, jednak już pod koniec tego samego stulecia Władysław Jagiełło wykupił ją z zastawu i sfinansował jej rozbudowę.

Kolejną, a zarazem prawdopodobnie największą modernizację zamku przeprowadzono w XVI wieku. Uszkodzona w wyniku pożaru warownia, należąca wówczas do zamożnego szlacheckiego rodu Drzewickich herbu Ciołek, została przebudowana i umocniona.

W XVII wieku zamek przeszedł w ręce rodu Lipskich herbu Łada, którzy, jak się okazało, byli jego ostatnimi właścicielami. W czasie wojen szwedzkich twierdza, która znalazła się w centrum konfliktu, została poważnie zniszczona i przestała pełnić funkcje obronne.

Popadający ruinę w zamek nie był restaurowany przez ponad 300 lat. Pierwsze prace archeologiczne zainicjowano w drugiej połowie XX wieku, natomiast u progu nowego tysiąclecia niegdysiejszą warownię objęto planami odbudowy oraz rekonstrukcji.

W czerwcu 2013 roku miało miejsce oficjalne otwarcie zamku w Inowłodzu, który został udostępniony zwiedzającym. W dawnej twierdzy swoją siedzibę mają Gminne Centrum Kultury wraz z Gminną Biblioteką Publiczną oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Inowłódz i okolica

Zamek Inowłódz - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • DVDmed
    DVDmed 2015-08-05 o 12:38

    Jestem pełen podziwu dla Państwa produkcji , pełny profesionalizm. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-oso