Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Inowłódz

Zamek w Inowłodzu, niewielkiej miejscowości leżącej w województwie łódzkim, został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Warownia pełniła nie tylko funkcje obronne i militarne, ale także stała się siedzibą lokalnej władzy monarszej.

Na przestrzeni dziejów zamek kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli. Jeszcze w XIV wieku w zamian za użyczone królowi pieniądze twierdza przeszła w ręce braci Jana i Abrahama Niemirów Nowodworskich herbu Nałęcz, jednak już pod koniec tego samego stulecia Władysław Jagiełło wykupił ją z zastawu i sfinansował jej rozbudowę.

Kolejną, a zarazem prawdopodobnie największą modernizację zamku przeprowadzono w XVI wieku. Uszkodzona w wyniku pożaru warownia, należąca wówczas do zamożnego szlacheckiego rodu Drzewickich herbu Ciołek, została przebudowana i umocniona.

W XVII wieku zamek przeszedł w ręce rodu Lipskich herbu Łada, którzy, jak się okazało, byli jego ostatnimi właścicielami. W czasie wojen szwedzkich twierdza, która znalazła się w centrum konfliktu, została poważnie zniszczona i przestała pełnić funkcje obronne.

Popadający ruinę w zamek nie był restaurowany przez ponad 300 lat. Pierwsze prace archeologiczne zainicjowano w drugiej połowie XX wieku, natomiast u progu nowego tysiąclecia niegdysiejszą warownię objęto planami odbudowy oraz rekonstrukcji.

W czerwcu 2013 roku miało miejsce oficjalne otwarcie zamku w Inowłodzu, który został udostępniony zwiedzającym. W dawnej twierdzy swoją siedzibę mają Gminne Centrum Kultury wraz z Gminną Biblioteką Publiczną oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Inowłódz i okolica

Zamek Inowłódz - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • DVDmed
    DVDmed 2015-08-05 o 12:38

    Jestem pełen podziwu dla Państwa produkcji , pełny profesionalizm. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...