Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie jest najstarszym, a zarazem najbardziej okazałym zabytkiem stolicy Warmii i Mazur. Gotycka twierdza, powstała w drugiej połowie XIV wieku, była siedzibą administratora dóbr ziemskich Kapituły Warmińskiej.

Olsztyńska warownia jednocześnie pełniła również ważne funkcje obronne. W XV i XVI wieku zamek często znajdował się w centrum działań wojennych. Zamek kilkakrotnie przejmowały oddziały polskie oraz wojska zakonne. W 1521 roku Krzyżacy ponownie podeszli twierdzę, ale odstąpili od oblężenia na widok świetnie przygotowanej obrony.

Co najciekawsze, zorganizował ją Mikołaj Kopernik, który w latach 1516-1521 był administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej. Słynny polski astronom pozostawił po sobie w Olsztynie wyjątkową pamiątkę - własnoręcznie wykonaną, doświadczalną tablicę astronomiczną, która znajduje się na ścianie zamkowego krużganku.

Na przestrzeni kolejnych stuleci warownia zaczęła tracić swój militarny charakter. W XVIII wieku twierdza zyskała wschodnie skrzydło mieszkalne, wzniesione w stylu późnego baroku, a w XIX wieku została poddana gruntownej modernizacji.

Budowla w doskonałym stanie przetrwała obie wojny światowe, o czym możemy przekonać się spoglądając na Zamek Kapituły Warmińskiej z lotu ptaka. Obecnie w warowni mieści się Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, powstałe w 1945 roku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Olsztyn i okolica

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio prz