Dodany: 2015-07-02

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie jest najstarszym, a zarazem najbardziej okazałym zabytkiem stolicy Warmii i Mazur. Gotycka twierdza, powstała w drugiej połowie XIV wieku, była siedzibą administratora dóbr ziemskich Kapituły Warmińskiej.

Olsztyńska warownia jednocześnie pełniła również ważne funkcje obronne. W XV i XVI wieku zamek często znajdował się w centrum działań wojennych. Zamek kilkakrotnie przejmowały oddziały polskie oraz wojska zakonne. W 1521 roku Krzyżacy ponownie podeszli twierdzę, ale odstąpili od oblężenia na widok świetnie przygotowanej obrony.

Co najciekawsze, zorganizował ją Mikołaj Kopernik, który w latach 1516-1521 był administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej. Słynny polski astronom pozostawił po sobie w Olsztynie wyjątkową pamiątkę - własnoręcznie wykonaną, doświadczalną tablicę astronomiczną, która znajduje się na ścianie zamkowego krużganku.

Na przestrzeni kolejnych stuleci warownia zaczęła tracić swój militarny charakter. W XVIII wieku twierdza zyskała wschodnie skrzydło mieszkalne, wzniesione w stylu późnego baroku, a w XIX wieku została poddana gruntownej modernizacji.

Budowla w doskonałym stanie przetrwała obie wojny światowe, o czym możemy przekonać się spoglądając na Zamek Kapituły Warmińskiej z lotu ptaka. Obecnie w warowni mieści się Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, powstałe w 1945 roku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Olsztyn i okolica

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas tr