Dodany: 2016-07-05

Zamek Kliczków

Kliczków to niewielka wieś, leżąca na Dolnym Śląsku, w okolicach Bolesławca. W tej niepozornej miejscowości, usytuowanej w otoczeniu Borów Dolnośląskich, znajduje się jeden z najpiękniejszych zamków w regionie, którego historia sięga aż XIII wieku.

Pierwsza wzmianka o zamku Kliczków pochodzi z 1297 roku i mówi o drewniano-murowanej strażnicy o niewielkich jeszcze walorach rezydencjonalnych. Inicjatorem jego budowy był prawdopodobnie Bolko I Surowy, który rządził wówczas księstwem świdnicko-jaworskim. Postanowił on, że zamek będzie miał charakter obronny i stanie się częścią łańcucha warowni chroniących księstwo przed najazdem Czechów.

Jednak twierdza straciła swoje strategiczne znaczenie już pod koniec XIV wieku, gdy wraz z księstwem została przejęta przez królestwo Czech. Warownia przekształciła się z czasem w założenie zamkowo-folwarczne zarządzane przez lenników królewskich, w tym ród rycerski von Kittlitz, a następnie śląski ród arystokratyczny von Zedlitz.

W 1391 roku majątek w Kliczkowie zakupił Henryk von Rechenberg. To właśnie rodzina Rechenberg jako pierwsza na trwałe wpisała się w losy zamku, zarządzając nim przez blisko 250 lat. Do obecnego wizerunku posiadłości przyczynili się przede wszystkim dwaj członkowie rodu: Kacper Średni, który rozpoczął rozbudowę zamku w stylu renesansowym, a także jego syn Kacper Młodszy, który dokończył dzieło ojca.

Co ciekawe, Kacper Młodszy należał do elity najbogatszych i najlepiej wykształconych dziedziców na Dolnym Śląsku. To jemu Kliczków zawdzięcza prawa miejskie oraz przywilej targowy, otrzymane w 1610 roku. Pozycję właściciela rezydencji potwierdzała też wizyta króla Macieja Korwina w 1611 roku. Zamek był już wtedy po rozbudowie i posiadał dwie sale balowe, kaplicę, dwadzieścia komnat oraz salę dworską. W skład założenia wchodziły również dwa dziedzińce i szereg wkomponowanych w zespół dworski zabudowań pomocniczych, takich jak stajnie, słodownia czy browar.

Niestety z chwilą wybuchu wojny trzydziestoletniej nadeszły trudne czasy dla zamku. Kliczków obłożono bardzo wysokim podatkiem, a ponadto dwukrotnie stacjonowały tam wojska cesarskie. Ówczesny właściciel Hans von Rechenberg nie radził sobie z utrzymaniem Kliczkowa, więc w 1631 roku sprzedał majątek rodzinie von Schellendorf.

W 1703 roku kliczkowskie dobra trafiły w ręce Hansa von Frankenberga. Za rządów Hansa oraz jego synów Filipa i Maksymiliana przeprowadzono modernizację wnętrz i otoczenia rezydencji: założono aleje lipowe, zbudowano barokowe fontanny i nową kaplicę, a także zmieniono charakter elewacji budynku i postawiono nowy wjazd.

Od połowy XVIII wieku zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, aż w końcu znalazł się w posiadaniu hrabiego Fryderyka zu Solms-Barutha, któremu zawdzięcza swój obecny wygląd. Fryderyk zlecił przebudowę zamku dwóm berlińskim architektom, a efektem trwających trzy lata prac była imponująca posiadłość nawiązująca do zamków nad Loarą. W tym czasie zmieniło się też otoczenie pałacu. Założono 80-hektarowy park w stylu angielskim, rodowym mauzoleum i cmentarzem dla ulubionych koni Fryderyka.

Po śmierci Fryderyka właścicielem majątku stał się jego najstarszy syn Henryk Christian zu Solms-Baruth. Na początku XX wieku rezydencja była popularnym miejscem spotkań i rozrywek elity arystokracji niemieckiej. Wszystko zmieniło się jednak podczas drugiej wojny światowej, gdy członków rodziny aresztowało gestapo. Zamek skonfiskowano i wywieziono z niego najcenniejsze dobra, a jakiekolwiek pozostałości zostały wkrótce rozszabrowane przez żołnierzy sowieckich oraz napływających ze wschodu Polaków.

Na przestrzeni kolejnych dekad niegdyś budząca podziw rezydencja popadała w coraz większą ruinę. W latach 70. ubiegłego wieku Politechnika Wrocławska próbowała ratować obiekt, lecz do prawdziwego przełomu doszło dopiero w 1999 roku, gdy wrocławska firma podjęła się odbudowy kompleksu z przeznaczeniem na hotel.

Obecnie zamek Kliczków to luksusowe centrum konferencyjno-wypoczynkowe, dysponujące centrum SPA & Wellness z basenem, kortami tenisowymi, boiskami sportowymi, centrum jeździeckim oraz licznymi atrakcjami dla najmłodszych gości.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kliczków i okolica

Zamek Kliczków - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17