Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu wraz ze wzgórzem wawelskim to jedno z najcenniejszych pod względem historycznym i kulturalnym miejsc w Polsce. Niegdyś siedziba polskich królów i symbol państwowości, należy obecnie do najważniejszych muzeów w kraju.

Początki zamku sięgają połowy XI wieku, kiedy to w jego miejscu istniała kamienna wczesnoromańska budowla. W XIV wieku Władysław Łokietek rozbudował siedzibę władcy, a jego syn Kazimierz Wielki uczynił z niej imponującą gotycką rezydencję, składającą się z kilku budynków wokół dziedzińca. Za panowania Władysława Jagiełły, czyli na przełomie XIV i XV wieku, zamek powiększono jeszcze o gotycki pawilon.

Na początku XVI wieku, kilka lat po poważnym pożarze, Aleksander Jagiellończyk rozpoczął przebudowę rezydencji i nadał jej renesansowy kształt. Dzieło króla od 1507 roku kontynuował jego brat Zygmunt I, zwany Starym. Aż do końca XVI wieku Wawel przeżywał szczególny rozkwit. Zachowana do czasów współczesnych, budząca zachwyt, renesansowa budowla przyczyniła się do przełomu w rozwoju architektury w Polsce. O randze zamku świadczył również fakt, że był on miejscem posiedzeń Sejmu oraz Senatu.

Wawel stracił jednak na swym dotychczasowym znaczeniu w pierwszych latach XVII wieku, po tym, jak Zygmunt III Waza przeniósł się wraz z dworem do Warszawy. Mimo to zamek pozostał jedną z najważniejszych królewskich rezydencji, a w wawelskiej katedrze w dalszym ciągu odbywały się koronacje, śluby oraz pogrzeby polskich królów.

Na przestrzeni kolejnych stuleci zamek był wielokrotnie niszczony i grabiony w wyniku działań wojennych. Na początku XVIII wieku, gdy był okupowany przez Szwedów, ponownie uległ groźnemu pożarowi. Pod koniec tego samego stulecia został natomiast przejęty przez Austriaków i przystosowany do potrzeb wojskowego garnizonu.

Wawel wrócił w ręce Polaków dopiero na początku XX wieku. Po 1911 roku, kiedy to armia austriacka opuściła wzgórze wawelskie, podjęto wieloletni program odnowy historycznej królewskiej siedziby, mający na celu przywrócenie jej dawnej świetności. Z kolei po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zamek przekształcono w muzeum.

W ostatniej dekadzie ubiegłego wieku niegdysiejszą rezydencję ponownie poddano gruntownej renowacji, a nazwę instytucji zmieniono na Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki. W muzeum zgromadzone zostały imponujące kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli.

Prezentowane na zamku wystawy stałe, odtwarzające wygląd sal z okresu renesansu i baroku, oraz czasowe zwiedza co roku ponad milion turystów. Na Wawelu odbywają się też lekcje muzealne, zajęcia oraz konkursy naukowe i plastyczne, a ponadto koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej, przedstawienia operowe oraz pokazy tańców.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Zamek Królewski na Wawelu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...