Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu wraz ze wzgórzem wawelskim to jedno z najcenniejszych pod względem historycznym i kulturalnym miejsc w Polsce. Niegdyś siedziba polskich królów i symbol państwowości, należy obecnie do najważniejszych muzeów w kraju.

Początki zamku sięgają połowy XI wieku, kiedy to w jego miejscu istniała kamienna wczesnoromańska budowla. W XIV wieku Władysław Łokietek rozbudował siedzibę władcy, a jego syn Kazimierz Wielki uczynił z niej imponującą gotycką rezydencję, składającą się z kilku budynków wokół dziedzińca. Za panowania Władysława Jagiełły, czyli na przełomie XIV i XV wieku, zamek powiększono jeszcze o gotycki pawilon.

Na początku XVI wieku, kilka lat po poważnym pożarze, Aleksander Jagiellończyk rozpoczął przebudowę rezydencji i nadał jej renesansowy kształt. Dzieło króla od 1507 roku kontynuował jego brat Zygmunt I, zwany Starym. Aż do końca XVI wieku Wawel przeżywał szczególny rozkwit. Zachowana do czasów współczesnych, budząca zachwyt, renesansowa budowla przyczyniła się do przełomu w rozwoju architektury w Polsce. O randze zamku świadczył również fakt, że był on miejscem posiedzeń Sejmu oraz Senatu.

Wawel stracił jednak na swym dotychczasowym znaczeniu w pierwszych latach XVII wieku, po tym, jak Zygmunt III Waza przeniósł się wraz z dworem do Warszawy. Mimo to zamek pozostał jedną z najważniejszych królewskich rezydencji, a w wawelskiej katedrze w dalszym ciągu odbywały się koronacje, śluby oraz pogrzeby polskich królów.

Na przestrzeni kolejnych stuleci zamek był wielokrotnie niszczony i grabiony w wyniku działań wojennych. Na początku XVIII wieku, gdy był okupowany przez Szwedów, ponownie uległ groźnemu pożarowi. Pod koniec tego samego stulecia został natomiast przejęty przez Austriaków i przystosowany do potrzeb wojskowego garnizonu.

Wawel wrócił w ręce Polaków dopiero na początku XX wieku. Po 1911 roku, kiedy to armia austriacka opuściła wzgórze wawelskie, podjęto wieloletni program odnowy historycznej królewskiej siedziby, mający na celu przywrócenie jej dawnej świetności. Z kolei po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zamek przekształcono w muzeum.

W ostatniej dekadzie ubiegłego wieku niegdysiejszą rezydencję ponownie poddano gruntownej renowacji, a nazwę instytucji zmieniono na Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki. W muzeum zgromadzone zostały imponujące kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli.

Prezentowane na zamku wystawy stałe, odtwarzające wygląd sal z okresu renesansu i baroku, oraz czasowe zwiedza co roku ponad milion turystów. Na Wawelu odbywają się też lekcje muzealne, zajęcia oraz konkursy naukowe i plastyczne, a ponadto koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej, przedstawienia operowe oraz pokazy tańców.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Zamek Królewski na Wawelu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...