Dodany: 2014-12-09

Zamek Krzyżtopór

Ujazd, niewielka wieś w województwie świętokrzyskim, sprawia wrażenie jednej z wielu nieco sennych miejscowości, których na mapie Polski z pewnością nie brakuje. Ale wznosząca się w tle, majestatyczna warownia sprawi, że szybko zmienimy zdanie.

Mowa oczywiście o Zamku Krzyżtopór, imponującej rezydencji obronnej, przez pewien czas piastującej tytuł największej tego typu w Europie. Zamek określany jest mianem dzieła życia Krzysztofa Ossolińskiego, który marzył o budowie twierdzy, wyróżniającej się na tle istniejących w tym okresie magnackich posiadłości.

Pierwsze fundamenty warowni postawiono około 1627 roku. Zamek powstawał przez kilkanaście długich lat i pochłonął ogromną sumę pieniędzy, szacowaną na 30 milionów złotych, ale w 1644 roku w pełnej okazałości zaprezentował się światu.

Jednak dni świetności rezydencji, która dopiero miała przeżyć prawdziwy rozkwit, były właściwie policzone. Już w 1645 roku Krzysztof Ossoliński zmarł nagle na atak febry, a twierdza, wcześniej podarowana jako prezent ślubny, oficjalnie przeszła w posiadanie jego syna, Krzysztofa Baldwina. Niestety, niespełna cztery lata później poniósł on śmierć w bitwie przeciw Tatarom, a zamek trafił w ręce spokrewnionej rodziny Kalinowskich.

W 1655 roku monumentalną warownię zaskakująco łatwo przejęli Szwedzi, a gdy po dwóch latach wycofywali się z Ujazdu, nie odmówili sobie wytwornych dekoracji i drogocennego wyposażenia. W 1770 roku rezydencja znalazła się pod ostrzałem wojsk rosyjskich, co zmusiło ówczesnych mieszkańców do opuszczenia posiadłości. Tym samym, zachwycająca w poprzednim stuleciu twierdza zaczęła popadać w ruinę.

W czasie drugiej wojny światowej zamek często pełnił funkcję schronu dla lokalnej ludności, natomiast od 1944 roku mieściły się w nim magazyny żywnościowe Armii Czerwonej. Po zakończeniu działań zbrojnych, gdy warownia była już własnością Skarbu Państwa, sformułowano kilka koncepcji dotyczących jej dalszego przeznaczenia.

Ostatecznie obiekt zabezpieczono i nadano mu status trwałej ruiny, a w 1991 roku udostępniono zwiedzającym. Co niezwykle istotne, mimo burzliwej przeszłości zachowało się około 90 procent oryginalnych murów budowli, dzięki czemu oglądając Zamek Krzyżtopór z lotu ptaka możemy podziwiać go w niemal niezmienionej postaci.

Ale wokół pierwotnego wyglądu rezydencji narosło również wiele legend. Według jednej z nich, posiadłość miała 365 okien, 52 pokoje, 12 wielkich komnat oraz 4 baszty, co miało symbolizować kolejno liczbę dni, tygodni, miesięcy i pór roku. Ciekawość turystów wzbudza też geneza nazwy twierdzy, bijące w podziemiach wieży źródło wody o wyjątkowych właściwościach, a nawet stajnia, w której mają panować tak znakomite warunki akustyczne, że byłaby ona doskonałym miejscem organizacji koncertów.

Warto dodać, że wiosną 2014 roku sfinalizowano szeroko zakrojone prace renowacyjne i konserwatorskie. W zabytkowej warowni powstały sale wystawowe i pomieszczenia konferencyjne, oświetlono podziemne korytarze, a ponadto odnowiono bramę i most zwodzony. Kto wie, może lata świetności Zamku Krzyżtopór jeszcze nadejdą?

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Ujazd i okolica

Zamek Krzyżtopór - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Igor Zapadenko
    Igor Zapadenko 2014-12-21 o 14:03

    Fantastycznie: A czy chce państwo zobaczyć z lotu drona zamek Międzybóż w Ukrainie? Oto on: https://www.facebook.com/video.php?v=586485821477739

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-06-21
Kolegiata w Wiślicy

Kolegiata w Wiślicy

Kolegiata w Wiślicy, małej wsi w województwie świętokrzyskim, została wzniesiona w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Świątynia, od 2005 roku nosząca także tytuł bazyliki mniejszej, jest jednym z najstarszych i największych kościołów dwunawowych w Polsce.

W miejscu, w którym powstała ...

Dodany: 2017-06-06
Dolina Pilicy

Dolina Pilicy

Pilica jest jedną z najciekawszych i najbardziej malowniczych rzek centralnej Polski. To najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły, a zarazem ósma najdłuższa rzeka w Polsce - jej długość wynosi ponad 325 kilometrów, choć w niektórych publikacjach możemy znaleźć wartość o 6 kilometrów niższą.

Rzeka swoje ...

Dodany: 2017-05-23
Jezioro Tałty

Jezioro Tałty

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to mezoregion w północnej Polsce, obejmujący swoim zasięgiem część Pojezierza Mazurskiego. Jego największą atrakcją są oczywiście występujące tu jeziora, takie jak Tałty, ciągnące się od Ryńskiej Bramki - przewężenia między półwyspami Pazdór i Mrówki, oddzielającego ...

Dodany: 2017-05-09
Zamek Międzylesie

Zamek Międzylesie

Międzylesie, miasto malowniczo usytuowane na obszarze ziemi kłodzkiej, jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w regionie. Wśród jego najważniejszych zabytków, oprócz historycznego układu urbanistycznego i kilkusetletnich obiektów sakralnych, wymienia się przede wszystkim zespół zamkowo-pałacowy, ...

Dodany: 2017-04-25
Zamek w Sobkowie

Zamek w Sobkowie

Sobków to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca około 30 kilometrów od Kielc. Jej założycielem był Stanisław Sobek z Sulejowa, starosta małogoski i podskarbi wielki koronny, któremu wieś zawdzięcza swoją nazwę. W 1563 roku fundator Sobkowa wzniósł murowany zamek w miejscu zniszczonego ...

Dodany: 2017-04-11
Pałac w Śmiełowie

Pałac w Śmiełowie

Choć leżący w województwie wielkopolskim Śmiełów jest niewielką miejscowością, może poszczycić się zabytkiem, należącym do grona pereł polskiej architektury. Klasycystyczny pałac w Śmiełowie, wzniesiony pod koniec XVIII wi