Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Krzyżtopór

Ujazd, niewielka wieś w województwie świętokrzyskim, sprawia wrażenie jednej z wielu nieco sennych miejscowości, których na mapie Polski z pewnością nie brakuje. Ale wznosząca się w tle, majestatyczna warownia sprawi, że szybko zmienimy zdanie.

Mowa oczywiście o Zamku Krzyżtopór, imponującej rezydencji obronnej, przez pewien czas piastującej tytuł największej tego typu w Europie. Zamek określany jest mianem dzieła życia Krzysztofa Ossolińskiego, który marzył o budowie twierdzy, wyróżniającej się na tle istniejących w tym okresie magnackich posiadłości.

Pierwsze fundamenty warowni postawiono około 1627 roku. Zamek powstawał przez kilkanaście długich lat i pochłonął ogromną sumę pieniędzy, szacowaną na 30 milionów złotych, ale w 1644 roku w pełnej okazałości zaprezentował się światu.

Jednak dni świetności rezydencji, która dopiero miała przeżyć prawdziwy rozkwit, były właściwie policzone. Już w 1645 roku Krzysztof Ossoliński zmarł nagle na atak febry, a twierdza, wcześniej podarowana jako prezent ślubny, oficjalnie przeszła w posiadanie jego syna, Krzysztofa Baldwina. Niestety, niespełna cztery lata później poniósł on śmierć w bitwie przeciw Tatarom, a zamek trafił w ręce spokrewnionej rodziny Kalinowskich.

W 1655 roku monumentalną warownię zaskakująco łatwo przejęli Szwedzi, a gdy po dwóch latach wycofywali się z Ujazdu, nie odmówili sobie wytwornych dekoracji i drogocennego wyposażenia. W 1770 roku rezydencja znalazła się pod ostrzałem wojsk rosyjskich, co zmusiło ówczesnych mieszkańców do opuszczenia posiadłości. Tym samym, zachwycająca w poprzednim stuleciu twierdza zaczęła popadać w ruinę.

W czasie drugiej wojny światowej zamek często pełnił funkcję schronu dla lokalnej ludności, natomiast od 1944 roku mieściły się w nim magazyny żywnościowe Armii Czerwonej. Po zakończeniu działań zbrojnych, gdy warownia była już własnością Skarbu Państwa, sformułowano kilka koncepcji dotyczących jej dalszego przeznaczenia.

Ostatecznie obiekt zabezpieczono i nadano mu status trwałej ruiny, a w 1991 roku udostępniono zwiedzającym. Co niezwykle istotne, mimo burzliwej przeszłości zachowało się około 90 procent oryginalnych murów budowli, dzięki czemu oglądając Zamek Krzyżtopór z lotu ptaka możemy podziwiać go w niemal niezmienionej postaci.

Ale wokół pierwotnego wyglądu rezydencji narosło również wiele legend. Według jednej z nich, posiadłość miała 365 okien, 52 pokoje, 12 wielkich komnat oraz 4 baszty, co miało symbolizować kolejno liczbę dni, tygodni, miesięcy i pór roku. Ciekawość turystów wzbudza też geneza nazwy twierdzy, bijące w podziemiach wieży źródło wody o wyjątkowych właściwościach, a nawet stajnia, w której mają panować tak znakomite warunki akustyczne, że byłaby ona doskonałym miejscem organizacji koncertów.

Warto dodać, że wiosną 2014 roku sfinalizowano szeroko zakrojone prace renowacyjne i konserwatorskie. W zabytkowej warowni powstały sale wystawowe i pomieszczenia konferencyjne, oświetlono podziemne korytarze, a ponadto odnowiono bramę i most zwodzony. Kto wie, może lata świetności Zamku Krzyżtopór jeszcze nadejdą?

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Ujazd i okolica

Zamek Krzyżtopór - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Igor Zapadenko
    Igor Zapadenko 2014-12-21 o 14:03

    Fantastycznie: A czy chce państwo zobaczyć z lotu drona zamek Międzybóż w Ukrainie? Oto on: https://www.facebook.com/video.php?v=586485821477739

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...