Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Książ

Zamek Książ jest niezwykle cennym zabytkiem zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i europejskiej. Na skalnym cyplu, otoczonym kotliną i gęstym lasem, wznosi się już od 1292 roku i od wieków imponuje swą wielkością oraz majestatycznym charakterem.

Obronna twierdza, usytuowana na obszarze leżącym w granicach administracyjnych Wałbrzycha, powstała na polecenie Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego. Do książąt piastowskich należała do 1392 roku, po czym trafiała w ręce czeskich monarchów, trudniących się rozbojem rycerzy oraz króla Władysława Jagiellończyka.

U progu XVI wieku zamek wraz z okolicznym majątkiem ziemskim przekazano pod zastaw arystokratycznej rodzinie von Hochberg. Niespełna sto lat później, na mocy otrzymanego prawa, stał się już ich własnością dziedziczną.

Kolejne stulecia przyniosły kilka istotnych zmian w wyglądzie warowni. W pierwszej połowie XVIII wieku średniowieczna twierdza przeobraziła się w barokową rezydencję, w XIX wieku udało się zagospodarować otoczenie posiadłości, a na początku XX wieku budowla zyskała jeszcze dwa neorenesansowe skrzydła.

W 1941 roku zakończył się trwający ponad czterysta lat okres panowania rodu von Hochberg. Niemcy przejęli zamek i prawdopodobnie zamierzali przekształcić go w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Po drugiej wojnie światowej w dawnej rezydencji stacjonowali żołnierze radzieccy, którzy zdewastowali historyczne mury.

W latach 1956-1962 zabezpieczono popadającą w ruinę posiadłość, natomiast w 1974 roku rozpoczęto kompleksowe prace remontowe i rewitalizacyjne. Osiągnięty efekt bez wątpienia zachwyca, o czym możemy przekonać się oglądając Zamek Książ z lotu ptaka.

Obiekt, wyróżniający się nie tylko wielkością, ale także ogromną różnorodnością stylów architektonicznych, jest udostępniony turystom. W zabytkowych wnętrzach, choć już nie tak wytwornych, przygotowano kilka tras tematycznych. Amatorom mocnych wrażeń daje się również możliwość odkrywania tajemnic rezydencji pod odsłoną nocy.

Wśród dodatkowych atrakcji wymienia się zwiedzanie tarasów i palmiarni, wejście na wieżę pełniącą funkcję punktu widokowego oraz uczestnictwo w organizowanych wydarzeniach kulturalnych lub lekcjach muzealnych. Ponadto, w budynku przedzamcza otwarto elegancki hotel, na dziedzińcu znajduje się restauracja, a w pomieszczeniach stajennych prowadzona jest hodowla koni w ramach Stada Ogierów Książ.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wałbrzych i okolica

Zamek Książ - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

 • Pol
  Pol 2014-11-29 o 13:30

  Zamek Książ znajduje się przy ulicy Piastów Śląskich 1 w Wałbrzychu w dzielnicy Książ na terenie książanskiego Parku Krajobrazowego.

 • Sławek
  Sławek 2014-12-02 o 23:01

  byłem tam wiele lat temu, to w ogrodach tego zamku ktręcone były (między innymi) zdjęcia do filmu Trędowata, wieczorami, przy piwie opowiadaliśmy dowcipy siedząc na kupie w pokoju Piotrusia Fronczewskiego, była z nami śp kochana Gabrysia,.. ech długo by wspominać.. i jeszcze wycieczka do stadniny koni...

 • Lidia Majewska
  Lidia Majewska 2014-12-02 o 01:06

  Moja najlepsza praca w tym zamku. Pisząc ten tekst- może odnajdę swoich współpracowników,którzy przyczynili się do upiększenia tego cacka.

 • Marek
  Marek 2014-11-29 o 08:28

  Jestem dumny ze ten zamek powrócił do naszej społeczności w Polsce i tak się świetnie 👌 prezentuje

 • Krzysztof
  Krzysztof 2014-11-27 o 19:59

  Przepiękne zdjęcia. Przepiekny temat. Inicjatywa godna pochwaly. Co do zamku w Ksiazu. To obiekt będący w nielasce Państwa. Gryby wyremontować ,przywrocic bogactwo wnetrz to podejrzewam, że Wawel bylby nr 2 Nie mogę sie pogodzić z tym że w srodku znajduja nie sale powynajmowane na jakieś "stragany" z holenderskimi starociami. Na tyle wnetrz tylko kilka jest w ekspozycji. Reszta do niczego. A potęga tej architektury powinna być perłą w koronie Państwa Polskiego. Oczywiście restauracja zamku przekracza mozliwosci wladz regionu ale dlaczego glowny konserwator zabytkow i minister kultury i dziedzictwa narodowego w tym obiekcie nie widzi dziedzictwa narodowego. Wielka szkoda. Po zwiedzeniu zamku, mimo projekcji historii w sali kinowej wyszedlem zniesmaczony. Zal ze jeszcze łata sie zewnątrz jak dewastacja wnętrz jest bardziej widoczna. Przykre to wszystko.

 • mroweczka
  mroweczka 2014-12-28 o 18:17

  Piękne zdjęcia,cudowny widok..jest na czym oko zawiesić.Mam bardzo miłe wspomnienia z wycieczki do Książa..

 • Stefek
  Stefek 2015-01-15 o 14:59

  Co jest w podkladzie muzycznym?

 • firn
  firn 2015-01-20 o 12:52

  Stefek: temat muzyczny masz opisany na końcu filmu ;-)

 • zdzich-wba
  zdzich-wba 2015-05-04 o 08:17

  Tylko szkoda ze nie wolno eksplorowac poziomow ponizej stacji sejsmologicznej, ktora skutecznie broni tajemnicy. A wszyscy wiedzą ze takowe poziomy istnieją. Komu nadal zależy na tajemnicy? Mieszkałem kilka kilometrów od zamku, teraz ponad 1000, ale zawsze chetnie odwiedzam zamek.

 • Iwona
  Iwona 2015-05-10 o 12:22

  Przepiękny zamek. Palmiarnia, stadnina koni, Stary Książ, warte zwiedzenia. Pamiętam jeszcze zoo. Ma swoją tradycje i historię. Polecam. Zdjęcia super

 • anaksagoras
  anaksagoras 2015-07-15 o 10:52

  Temat muzyczny jest mocno inspirowany Led Zeppelin - Since I've Been Loving You:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05
Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to piękny, wzniesiony w stylu eklektycznym dworek, łączący w sobie cechy włoskiego i francuskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. Obiekt jest pamiątką po aktywności fabrykantów włókienniczych, .