Dodany: 2015-09-28

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, dawna siedziba książąt z dynastii Gryfitów, to jedna z najważniejszych wizytówek zabytkowego i turystycznego oblicza miasta. Początki dzisiejszego zamku sięgają 1346 roku, gdy Barnim III, łamiąc przywileje szczecińskiego patrycjatu, rozpoczął budowę tak zwanego kamiennego domu na wzgórzu zamkowym.

W 1428 roku, po buncie biedoty i rzemieślników zwróconym przeciwko Radzie Miejskiej, książę Kazimierz V otrzymał pieniądze na umocnienie i rozbudowę zamku. Jednak prace zostały sfinalizowane już za panowania Bogusława X Wielkiego, który zjednoczył Księstwo Pomorskie i ustanowił Szczecin jego stolicą, natomiast z zamku uczynił okazałą rezydencję.

Po pożarze w 1530 roku, na skutek którego uszkodzeniu uległ duży dom, rozpoczęła się trwająca 7 lat przebudowa. Kolejną modernizację przeprowadzono już w latach 1573-1582, kiedy to na polecenie księcia Jana Fryderyka rozbudowano zamek w stylu renesansowym.

Podwyższono wówczas skrzydło wschodnie zamku oraz wzniesiono skrzydła północne i zachodnie, zamykając tym samym obszerny dziedziniec, do którego prowadziła bogato zdobiona brama. Na początku XVII wieku, za panowania książąt Filipa II i Franciszka I, za skrzydłem zachodnim powstało skrzydło muzealne, tworząc drugi, mniejszy dziedziniec.

Po wymarciu Gryfitów w 1637 roku zamek stał się siedzibą namiestnika szwedzkiego, a następnie garnizonu pruskiego. Na przestrzeni wieków zamek modernizowano jeszcze kilkakrotnie, między innymi w celu dostosowania go do wymogów administracji cywilnej. Po 1902 roku, kiedy to garnizon pruski opuścił zamek, zainicjowano działania mające przywrócić budowli dawną świetność. Mimo dalekosiężnych planów, władze nie podjęły się jednak przeprowadzenia jego kompleksowej rewitalizacji aż do wybuchu drugiej wojny światowej.

W 1944 roku zamek został zniszczony w wyniku nalotów alianckich. W 1946 roku, po tym gdy rok wcześniej Szczecin włączono w granice Polski, rozpoczęto prace zabezpieczające niegdysiejszą rezydencję. Ostatecznie zamek odbudowano w latach 1958-1980, a w reprezentacyjnych zabytkowych murach swą siedzibę znalazły liczne instytucje kultury. Tworzą one ośrodek o nazwie Zamek Książąt Pomorskich, w którym organizowane są koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania naukowe.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szczecin i okolica

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...