Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, dawna siedziba książąt z dynastii Gryfitów, to jedna z najważniejszych wizytówek zabytkowego i turystycznego oblicza miasta. Początki dzisiejszego zamku sięgają 1346 roku, gdy Barnim III, łamiąc przywileje szczecińskiego patrycjatu, rozpoczął budowę tak zwanego kamiennego domu na wzgórzu zamkowym.

W 1428 roku, po buncie biedoty i rzemieślników zwróconym przeciwko Radzie Miejskiej, książę Kazimierz V otrzymał pieniądze na umocnienie i rozbudowę zamku. Jednak prace zostały sfinalizowane już za panowania Bogusława X Wielkiego, który zjednoczył Księstwo Pomorskie i ustanowił Szczecin jego stolicą, natomiast z zamku uczynił okazałą rezydencję.

Po pożarze w 1530 roku, na skutek którego uszkodzeniu uległ duży dom, rozpoczęła się trwająca 7 lat przebudowa. Kolejną modernizację przeprowadzono już w latach 1573-1582, kiedy to na polecenie księcia Jana Fryderyka rozbudowano zamek w stylu renesansowym.

Podwyższono wówczas skrzydło wschodnie zamku oraz wzniesiono skrzydła północne i zachodnie, zamykając tym samym obszerny dziedziniec, do którego prowadziła bogato zdobiona brama. Na początku XVII wieku, za panowania książąt Filipa II i Franciszka I, za skrzydłem zachodnim powstało skrzydło muzealne, tworząc drugi, mniejszy dziedziniec.

Po wymarciu Gryfitów w 1637 roku zamek stał się siedzibą namiestnika szwedzkiego, a następnie garnizonu pruskiego. Na przestrzeni wieków zamek modernizowano jeszcze kilkakrotnie, między innymi w celu dostosowania go do wymogów administracji cywilnej. Po 1902 roku, kiedy to garnizon pruski opuścił zamek, zainicjowano działania mające przywrócić budowli dawną świetność. Mimo dalekosiężnych planów, władze nie podjęły się jednak przeprowadzenia jego kompleksowej rewitalizacji aż do wybuchu drugiej wojny światowej.

W 1944 roku zamek został zniszczony w wyniku nalotów alianckich. W 1946 roku, po tym gdy rok wcześniej Szczecin włączono w granice Polski, rozpoczęto prace zabezpieczające niegdysiejszą rezydencję. Ostatecznie zamek odbudowano w latach 1958-1980, a w reprezentacyjnych zabytkowych murach swą siedzibę znalazły liczne instytucje kultury. Tworzą one ośrodek o nazwie Zamek Książąt Pomorskich, w którym organizowane są koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania naukowe.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szczecin i okolica

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...