Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, dawna siedziba książąt z dynastii Gryfitów, to jedna z najważniejszych wizytówek zabytkowego i turystycznego oblicza miasta. Początki dzisiejszego zamku sięgają 1346 roku, gdy Barnim III, łamiąc przywileje szczecińskiego patrycjatu, rozpoczął budowę tak zwanego kamiennego domu na wzgórzu zamkowym.

W 1428 roku, po buncie biedoty i rzemieślników zwróconym przeciwko Radzie Miejskiej, książę Kazimierz V otrzymał pieniądze na umocnienie i rozbudowę zamku. Jednak prace zostały sfinalizowane już za panowania Bogusława X Wielkiego, który zjednoczył Księstwo Pomorskie i ustanowił Szczecin jego stolicą, natomiast z zamku uczynił okazałą rezydencję.

Po pożarze w 1530 roku, na skutek którego uszkodzeniu uległ duży dom, rozpoczęła się trwająca 7 lat przebudowa. Kolejną modernizację przeprowadzono już w latach 1573-1582, kiedy to na polecenie księcia Jana Fryderyka rozbudowano zamek w stylu renesansowym.

Podwyższono wówczas skrzydło wschodnie zamku oraz wzniesiono skrzydła północne i zachodnie, zamykając tym samym obszerny dziedziniec, do którego prowadziła bogato zdobiona brama. Na początku XVII wieku, za panowania książąt Filipa II i Franciszka I, za skrzydłem zachodnim powstało skrzydło muzealne, tworząc drugi, mniejszy dziedziniec.

Po wymarciu Gryfitów w 1637 roku zamek stał się siedzibą namiestnika szwedzkiego, a następnie garnizonu pruskiego. Na przestrzeni wieków zamek modernizowano jeszcze kilkakrotnie, między innymi w celu dostosowania go do wymogów administracji cywilnej. Po 1902 roku, kiedy to garnizon pruski opuścił zamek, zainicjowano działania mające przywrócić budowli dawną świetność. Mimo dalekosiężnych planów, władze nie podjęły się jednak przeprowadzenia jego kompleksowej rewitalizacji aż do wybuchu drugiej wojny światowej.

W 1944 roku zamek został zniszczony w wyniku nalotów alianckich. W 1946 roku, po tym gdy rok wcześniej Szczecin włączono w granice Polski, rozpoczęto prace zabezpieczające niegdysiejszą rezydencję. Ostatecznie zamek odbudowano w latach 1958-1980, a w reprezentacyjnych zabytkowych murach swą siedzibę znalazły liczne instytucje kultury. Tworzą one ośrodek o nazwie Zamek Książąt Pomorskich, w którym organizowane są koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, konferencje oraz spotkania naukowe.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szczecin i okolica

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...