Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Lipowiec

Zamek Lipowiec w Wygiełzowie, niewielkiej wsi w województwie małopolskim, został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Murowana warownia z wysoką wieżą niemal przez cały okres swojej świetności znajdowała się we władaniu biskupstwa krakowskiego.

W pierwszej połowie XV wieku biskup Zbigniew Oleśnicki, który rezydował wówczas w Lipowcu, dokonał istotnej przebudowy twierdzy i nadał jej ostateczny kształt. W 1629 roku zamek ucierpiał w wyniku pożaru, natomiast w 1655 roku kolejnych poważnych zniszczeń, mimo strategicznego położenia obiektu, dokonały wojska szwedzkie.

Na początku XVIII wieku rozpoczęto odbudowę rezydencji, która po zakończeniu prac straciła swój średniowieczny charakter i zyskała cechy barokowe. U progu XIX wieku w zamku, będącym już własnością władz austriackich, ponownie wybuchł pożar. Ogień strawił dach oraz wnętrza warowni, która w rezultacie zaczęła popadać w ruinę.

Przez kilka kolejnych dekad Lipowiec był częściowo zamieszkany, aż około 1850 roku został ostatecznie opuszczony. W latach 60. XX wieku przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne i zabezpieczające pozostałości zamku. W 1973 roku dawna rezydencja stała się oddziałem muzeum w Chrzanowie, a w 2007 roku powołano do życia odrębną jednostkę Muzeum Nadwiślańskie Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Jak z większością średniowiecznych warowni, również z tą związane są liczne legendy. Jedna z ciekawszych opowiada o zjawie, zwanej Białą Damą, pojawiającej się niekiedy w ruinach zamku. Zgodnie z podaniami, to duch pięknej córki nadzorcy straży więziennej, która zakochała się w Franciszku Stankarze, odbywającym karę w Lipowcu.

Młoda dziewczyna postanowiła pomóc Franciszkowi w ucieczce i następnego dnia miała do niego dołączyć. Jednak gdy jej ojciec się o tym dowiedział, nie pozwolił jej opuścić warowni. Stęskniona dziewczyna popełniła samobójstwo, skacząc ze szczytu zamkowej wieży, a jej zjawa do dziś odwiedza ruiny Lipowca i oczekuje na powrót ukochanego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wygiełzów i okolica

Zamek Lipowiec - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...