Dodany: 2015-08-10

Zamek Lipowiec

Zamek Lipowiec w Wygiełzowie, niewielkiej wsi w województwie małopolskim, został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Murowana warownia z wysoką wieżą niemal przez cały okres swojej świetności znajdowała się we władaniu biskupstwa krakowskiego.

W pierwszej połowie XV wieku biskup Zbigniew Oleśnicki, który rezydował wówczas w Lipowcu, dokonał istotnej przebudowy twierdzy i nadał jej ostateczny kształt. W 1629 roku zamek ucierpiał w wyniku pożaru, natomiast w 1655 roku kolejnych poważnych zniszczeń, mimo strategicznego położenia obiektu, dokonały wojska szwedzkie.

Na początku XVIII wieku rozpoczęto odbudowę rezydencji, która po zakończeniu prac straciła swój średniowieczny charakter i zyskała cechy barokowe. U progu XIX wieku w zamku, będącym już własnością władz austriackich, ponownie wybuchł pożar. Ogień strawił dach oraz wnętrza warowni, która w rezultacie zaczęła popadać w ruinę.

Przez kilka kolejnych dekad Lipowiec był częściowo zamieszkany, aż około 1850 roku został ostatecznie opuszczony. W latach 60. XX wieku przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne i zabezpieczające pozostałości zamku. W 1973 roku dawna rezydencja stała się oddziałem muzeum w Chrzanowie, a w 2007 roku powołano do życia odrębną jednostkę Muzeum Nadwiślańskie Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Jak z większością średniowiecznych warowni, również z tą związane są liczne legendy. Jedna z ciekawszych opowiada o zjawie, zwanej Białą Damą, pojawiającej się niekiedy w ruinach zamku. Zgodnie z podaniami, to duch pięknej córki nadzorcy straży więziennej, która zakochała się w Franciszku Stankarze, odbywającym karę w Lipowcu.

Młoda dziewczyna postanowiła pomóc Franciszkowi w ucieczce i następnego dnia miała do niego dołączyć. Jednak gdy jej ojciec się o tym dowiedział, nie pozwolił jej opuścić warowni. Stęskniona dziewczyna popełniła samobójstwo, skacząc ze szczytu zamkowej wieży, a jej zjawa do dziś odwiedza ruiny Lipowca i oczekuje na powrót ukochanego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wygiełzów i okolica

Zamek Lipowiec - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum S