Zamek Lipowiec

Zamek Lipowiec w Wygiełzowie, niewielkiej wsi w województwie małopolskim, został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Murowana warownia z wysoką wieżą niemal przez cały okres swojej świetności znajdowała się we władaniu biskupstwa krakowskiego.

W pierwszej połowie XV wieku biskup Zbigniew Oleśnicki, który rezydował wówczas w Lipowcu, dokonał istotnej przebudowy twierdzy i nadał jej ostateczny kształt. W 1629 roku zamek ucierpiał w wyniku pożaru, natomiast w 1655 roku kolejnych poważnych zniszczeń, mimo strategicznego położenia obiektu, dokonały wojska szwedzkie.

Na początku XVIII wieku rozpoczęto odbudowę rezydencji, która po zakończeniu prac straciła swój średniowieczny charakter i zyskała cechy barokowe. U progu XIX wieku w zamku, będącym już własnością władz austriackich, ponownie wybuchł pożar. Ogień strawił dach oraz wnętrza warowni, która w rezultacie zaczęła popadać w ruinę.

Przez kilka kolejnych dekad Lipowiec był częściowo zamieszkany, aż około 1850 roku został ostatecznie opuszczony. W latach 60. XX wieku przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne i zabezpieczające pozostałości zamku. W 1973 roku dawna rezydencja stała się oddziałem muzeum w Chrzanowie, a w 2007 roku powołano do życia odrębną jednostkę Muzeum Nadwiślańskie Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Jak z większością średniowiecznych warowni, również z tą związane są liczne legendy. Jedna z ciekawszych opowiada o zjawie, zwanej Białą Damą, pojawiającej się niekiedy w ruinach zamku. Zgodnie z podaniami, to duch pięknej córki nadzorcy straży więziennej, która zakochała się w Franciszku Stankarze, odbywającym karę w Lipowcu.

Młoda dziewczyna postanowiła pomóc Franciszkowi w ucieczce i następnego dnia miała do niego dołączyć. Jednak gdy jej ojciec się o tym dowiedział, nie pozwolił jej opuścić warowni. Stęskniona dziewczyna popełniła samobójstwo, skacząc ze szczytu zamkowej wieży, a jej zjawa do dziś odwiedza ruiny Lipowca i oczekuje na powrót ukochanego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wygiełzów i okolica

Zamek Lipowiec - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...