Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Międzylesie

Międzylesie, miasto malowniczo usytuowane na obszarze ziemi kłodzkiej, jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w regionie. Wśród jego najważniejszych zabytków, oprócz historycznego układu urbanistycznego i kilkusetletnich obiektów sakralnych, wymienia się przede wszystkim zespół zamkowo-pałacowy, którego dzieje sięgają jeszcze XIV wieku.

Najstarsze wzmianki o grodzie obronnym, istniejącym na terenie dzisiejszego Międzylesia, pochodzą z drugiej połowy IX wieku. Około 1315 roku miasto zostało sprzedane przedstawicielowi rycerskiego rodu von Glaubitz, któremu Międzylesie zawdzięcza swój dynamiczny rozwój, jaki odnotowano w tamtym okresie. Za panowania von Glaubitzów w mieście zaczęły funkcjonować ławy mięsne, chlebowe i rybne, prowadzono wyszynk piwa, zaś samo Międzylesie odgrywało coraz ważniejszą rolę na handlowej mapie tego zakątka świata. W drugiej połowie XIV wieku w centrum miasteczka, w miejscu wcześniejszego grodu, wzniesiono murowany zamek, który pełnił rolę siedziby rodu von Glaubitz.

Pierwsze czarne chmury nad międzyleską warownią zebrały się jednak już w kolejnym stuleciu, gdy w czasie wojen husyckich miasto stało się punktem oparcia dla wojsk księcia głogowskiego. Husyci spalili Międzylesie, nie oszczędzając również zamku, z którego ocalała jedynie wieża.

Twierdza została wkrótce odbudowana, ale przez kilka kolejnych dekad dość często zmieniała swych właścicieli. Przechodząc przez ręce króla Czech Henryka I z Podiebradów, Balthasara von Tschischwitza, Georga von Bischofscheima i Jana Zampacha, w 1538 roku znalazła się w posiadaniu pochodzącego z Bolkowa Johanna von Tschirnhausa. Potomkowie Johanna, bracia David i Michał, w 1564 roku wykupili Międzylesie wraz z okolicznymi ziemiami od Zampachów i uczynili z niego kolejny na Dolnym Śląsku ośrodek dóbr rodowych. W 1590 roku Tschirnhausowie zakończyli budowę renesansowego dworu, powstałego w miejscu dawnej warowni, do której wykorzystano częściowo zachowaną wieżę zamku.

Pierwsze lata XVII wieku były dla miasta czasem kolejnych zmian i rozwoju. Został on jednak brutalnie przerwany przez najazd szwedzki, podczas którego Międzylesie zostało ponownie spalone. Odbudowy miasta w 1653 roku podjął się nowy właściciel tych ziem, magnat austriacki Michael Ferdynand hrabia von Althann. Na podstawie planów sporządzonych przez włoskiego architekta Jakoba Carova, zamek powiększono o dwa barokowe skrzydła. W tym kształcie i prawie niezmienionym stanie rezydencja przetrwała aż do końca II wojny światowej. W maju 1945 roku rodzina von Althann opuściła posiadłość, zostawiając w niej sporą część wyposażenia, w tym meble, dywany, obrazy i książki, które następnie zostały rozgrabione przez okolicznych mieszkańców, a nawet różne instytucje i urzędy.

W 1950 roku obiekt odrestaurowano, a następnie przeznaczono na ośrodek wczasowy i kolonijny. W latach 70. ubiegłego wieku zamek został uszkodzony w wyniku pożaru, co wiązało się z koniecznością przeprowadzenia kolejnego remontu. Później historyczna rezydencja znajdowała się w rękach kilku spółek, aż w 2008 roku nowy właściciel obiektu rozpoczął modernizację skrzydła barokowego, w którym powstały pokoje hotelowe i restauracja. Zamek jest także dostępny dla zwiedzających, którzy mogą odkrywać jego tajemnice zarówno w dzień, jak i w nocy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Międzylesie i okolica

Zamek Międzylesie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...