Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Mirów w Książu Wielkim

Zamek Mirów w Książu Wielkim, niewielkiej miejscowości leżącej w województwie małopolskim, powstał pod koniec XVI wieku. Rezydencję wzniesiono z inicjatywy biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego, przyjaciela Jana Kochanowskiego, pod nadzorem i według planów Santi Gucciego, królewskiego architekta z Florencji.

W pierwszej połowie XVIII wieku zamek stał się własnością rodu Wielopolskich. Pod ich panowaniem pałac przebudowano i nadano mu cechy barokowe. Jednak już pod koniec tego stulecia, w okresie powstania kościuszkowskiego, w rezydencji stacjonowały wojska carskie, które ją obrabowały i zdewastowały. Na przełomie XVIII i XIX wieku poważnie zniszczony zamek ponownie przebudowano, tym razem w stylu neogotyckim.

Rezydencja w Książu Wielkim była zamieszkana do 1945 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej zamek został wyremontowany i przekształcony w szkołę. Obecnie w zabytkowych pałacowych murach funkcjonuje zespół szkół z liceum oraz technikum.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Książ Wielki i okolica

Zamek Mirów w Książu Wielkim - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05