Dodany: 2015-09-07

Zamek Mirów w Książu Wielkim

Zamek Mirów w Książu Wielkim, niewielkiej miejscowości leżącej w województwie małopolskim, powstał pod koniec XVI wieku. Rezydencję wzniesiono z inicjatywy biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego, przyjaciela Jana Kochanowskiego, pod nadzorem i według planów Santi Gucciego, królewskiego architekta z Florencji.

W pierwszej połowie XVIII wieku zamek stał się własnością rodu Wielopolskich. Pod ich panowaniem pałac przebudowano i nadano mu cechy barokowe. Jednak już pod koniec tego stulecia, w okresie powstania kościuszkowskiego, w rezydencji stacjonowały wojska carskie, które ją obrabowały i zdewastowały. Na przełomie XVIII i XIX wieku poważnie zniszczony zamek ponownie przebudowano, tym razem w stylu neogotyckim.

Rezydencja w Książu Wielkim była zamieszkana do 1945 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej zamek został wyremontowany i przekształcony w szkołę. Obecnie w zabytkowych pałacowych murach funkcjonuje zespół szkół z liceum oraz technikum.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Książ Wielki i okolica

Zamek Mirów w Książu Wielkim - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17