Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek na Szczytniku

Nad Szczytną, miejscowością w województwie dolnośląskim, leżącą u podnóża Gór Stołowych, wznosi się skaliste wzgórze Szczytnik. W tym niezwykle urokliwym i malowniczym otoczeniu znajduje się Zamek Leśna, powstały w pierwszej połowie XIX wieku w miejscu wcześniej istniejącego drewnianego fortu.

Budowę zamku, według różnych źródeł, ukończono w 1836, 1837 lub 1838 roku. Choć posiadłość reprezentuje styl neogotycki, została wzniesiona na wzór średniowiecznego zamku obronnego. Trzykondygnacyjna budowla posiada cztery narożne wieże i jest otoczona suchą fosą oraz murem obronnym, na którym dawniej podobno były umieszczane armaty.

Pierwszym właścicielem zamku był major i hrabia Leopold von Hochberg. Po jego śmierci w 1843 roku, obiekt trafił w ręce siostry hrabiego, jednak ta szybko go sprzedała. Na przestrzeni kolejnych lat rezydencja dość często zmieniała swych właścicieli, aż w drugiej połowie XIX wieku roku kupili ją bracia Rohrbachowie, właściciele huty szkła w Batorowie. Córka jednego z nich, Helena Klein, wraz z mężem Brunem przeprowadziła gruntowny remont zamku. Przeprowadzone wówczas prace obejmowały także budowę kaplicy Matki Bożej Królowej Pokoju, która do dziś jest ozdobą rezydencji.

Kolejnymi właścicielami zamku byli Misjonarze Świętej Rodziny. Rozpoczęli oni budowę Kalwarii, jednak jej nie dokończyli z uwagi na wybuch wojny. Obecnie w posiadaniu księży znajdują się jedynie zabudowania gospodarcze oraz wspomniana już kaplica - w samym zamku bowiem mieści się Dom Pomocy Społecznej, zamieszkiwany przez osoby z upośledzeniem umysłowym.

Mimo że zabytkowa rezydencja nie jest dostępna dla turystów, warto zobaczyć ją chociaż z zewnątrz. Do dyspozycji zwiedzających oddaje się za to kaplicę zamkową oraz znajdujący się tuż obok, na skraju skalnego urwiska, punkt widokowy, z którego roztacza się fantastyczny widok na Obniżenie Dusznickie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szczytna i okolica

Zamek na Szczytniku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19