Dodany: 2017-04-04

Zamek na Szczytniku

Nad Szczytną, miejscowością w województwie dolnośląskim, leżącą u podnóża Gór Stołowych, wznosi się skaliste wzgórze Szczytnik. W tym niezwykle urokliwym i malowniczym otoczeniu znajduje się Zamek Leśna, powstały w pierwszej połowie XIX wieku w miejscu wcześniej istniejącego drewnianego fortu.

Budowę zamku, według różnych źródeł, ukończono w 1836, 1837 lub 1838 roku. Choć posiadłość reprezentuje styl neogotycki, została wzniesiona na wzór średniowiecznego zamku obronnego. Trzykondygnacyjna budowla posiada cztery narożne wieże i jest otoczona suchą fosą oraz murem obronnym, na którym dawniej podobno były umieszczane armaty.

Pierwszym właścicielem zamku był major i hrabia Leopold von Hochberg. Po jego śmierci w 1843 roku, obiekt trafił w ręce siostry hrabiego, jednak ta szybko go sprzedała. Na przestrzeni kolejnych lat rezydencja dość często zmieniała swych właścicieli, aż w drugiej połowie XIX wieku roku kupili ją bracia Rohrbachowie, właściciele huty szkła w Batorowie. Córka jednego z nich, Helena Klein, wraz z mężem Brunem przeprowadziła gruntowny remont zamku. Przeprowadzone wówczas prace obejmowały także budowę kaplicy Matki Bożej Królowej Pokoju, która do dziś jest ozdobą rezydencji.

Kolejnymi właścicielami zamku byli Misjonarze Świętej Rodziny. Rozpoczęli oni budowę Kalwarii, jednak jej nie dokończyli z uwagi na wybuch wojny. Obecnie w posiadaniu księży znajdują się jedynie zabudowania gospodarcze oraz wspomniana już kaplica - w samym zamku bowiem mieści się Dom Pomocy Społecznej, zamieszkiwany przez osoby z upośledzeniem umysłowym.

Mimo że zabytkowa rezydencja nie jest dostępna dla turystów, warto zobaczyć ją chociaż z zewnątrz. Do dyspozycji zwiedzających oddaje się za to kaplicę zamkową oraz znajdujący się tuż obok, na skraju skalnego urwiska, punkt widokowy, z którego roztacza się fantastyczny widok na Obniżenie Dusznickie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Szczytna i okolica

Zamek na Szczytniku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossoli