Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Współczesny Brzeg to średniej wielkości miasto leżące nad Odrą, oddalone o około 40 kilometrów od Opola. Ale gdy cofniemy się o kilka stuleci, ujrzymy Brzeg w czasach jego największego rozwoju, kiedy był dumną stolicą księstwa. Wspaniałą pamiątką, przypominającą o jego niegdysiejszej potędze, jest Zamek Piastów Śląskich.

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu został wzniesiony w pierwszej połowie XIII wieku i początkowo pełnił funkcję siedziby namiestnika książęcego. Jednak z chwilą powstania Księstwa Brzeskiego zmieniono przeznaczenie rezydencji. Od tej pory stała się ona własnością dynastii Piastów Śląskich, panującej przez kolejnych kilkaset lat.

Posiadłość rozkwitała wraz ze wzrostem znaczenia Brzegu. Spośród wszystkich modernizacji, najistotniejszą zainicjował Jerzy II. Zainspirowany architekturą Zamku Królewskiego w Krakowie, w XVI wieku przekształcił gotycką twierdzę w imponującą rezydencję renesansową, która zaczęła być określana mianem Śląskiego Wawelu.

W 1675 roku przedwcześnie zmarł Jerzy IV Wilhelm, ostatni potomek znamienitego rodu. Opuszczony i zaniedbany dwór książęcy stopniowo popadał w ruinę. O jego przyszłości miało przesądzić bombardowanie, dokonane przez wojska pruskie w 1741 roku. Ocalałe fragmenty zamku zaadaptowano między innymi na koszary i magazyny.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego w dawnej rezydencji wykonano drobne prace konserwacyjne, a następnie założono Muzeum Miejskie. Po zakończeniu drugiej wojny światowej zabezpieczono zabytkowe mury, by już siedem lat później stworzyć w nich zalążek Muzeum Piastów Śląskich.

Ale prawdziwy przełom miał dopiero nastąpić. W latach 1966-1990, w oparciu o XVI-wieczne założenia, przeprowadzono kompleksowe prace rekonstrukcyjne. W tym czasie powiększała się również kolekcja cennych eksponatów, związanych z historią miasta i ziemi brzeskiej oraz dziejami dynastii Piastów.

Obecnie książęca posiadłość znów zachwyca, choć Zamek Piastów Śląskich z lotu ptaka z pewnością zrobi na nas jeszcze większe wrażenie. Miłośników tajemnic do odwiedzin dodatkowo zachęcą relacje o pojawiającej się w studni twarzy księcia Jerzego II, natomiast dla twardo stąpających po ziemi wystarczającym argumentem będzie uzyskane w 2013 roku wyróżnienie w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Brzeg i okolica

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...