Dodany: 2014-12-15

Zamek Pułtusk

Zamek w Pułtusku, jednym z najstarszych miast na Mazowszu, może poszczycić się długą, a zarazem burzliwą historią. Przez ponad 400 lat, wraz z okolicznymi terenami, był własnością biskupów płockich, ale chwile, gdy jego przyszłość stawała pod znakiem zapytania, nie należały do rzadkości.

Pierwsze elementy murowanej rezydencji obronnej w Pułtusku, na miejscu dawniej istniejącego drewnianego grodu, powstały na początku XV wieku z inicjatywy biskupa Floriana Laskarego. Jednak już głównym fundatorem budowy był biskup Paweł Giżycki, dzięki któremu w połowie tego samego stulecia warownia otrzymała swój pierwotny kształt. W XVI wieku zamek poddano jeszcze istotnej modernizacji, w rezultacie której został powiększony i zyskał cechy stylu renesansowego.

Niestety, już w XVII wieku budząca coraz większy zachwyt posiadłość uległa dużym zniszczeniom podczas potopu szwedzkiego. Rezydencja ucierpiała również u progu XVIII wieku, ponownie w wyniku najazdu Szwedów, choć nie mniej poważny w skutkach był okres wojen napoleońskich, kiedy to w warowni utworzono szpital wojskowy.

Mimo to zamek za każdym razem odbudowywano, w tym po pożarze w 1841 roku, niekiedy jednocześnie wprowadzając pewne zmiany w jego architekturze. W 1866 roku rezydencję przejęli Rosjanie, którzy przekształcili ją w szpital, natomiast w czasie drugiej wojny światowej posiadłość znajdowała się w rękach Niemców.

W 1974 roku podjęto decyzję o gruntownej rewitalizacji obiektu i przystosowaniu go do celów turystycznych. Po zakończeniu trwających 15 lat prac, których fantastyczny efekt możemy podziwiać spoglądając na Zamek w Pułtusku z lotu ptaka, w zabytkowych murach zaczął funkcjonować elegancki hotel.

W ramach ciekawostki warto dodać, że na przestrzeni dziejów rezydencję odwiedzili między innymi Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, August II Mocny czy Napoleon Bonaparte, więc pokusa dołączenia do tak elitarnego grona gości jest z pewnością ogromna. Ale jeszcze silniejszą będą odczuwać miłośnicy tajemnic, szczególnie gdy dowiedzą się o możliwości spotkania z duchem szwedzkiego kawalerzysty, krążącym po historycznej posiadłości, a także widywanym w różnych zakątkach Pułtuska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pułtusk i okolica

Zamek Pułtusk - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17