Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Pułtusk

Zamek w Pułtusku, jednym z najstarszych miast na Mazowszu, może poszczycić się długą, a zarazem burzliwą historią. Przez ponad 400 lat, wraz z okolicznymi terenami, był własnością biskupów płockich, ale chwile, gdy jego przyszłość stawała pod znakiem zapytania, nie należały do rzadkości.

Pierwsze elementy murowanej rezydencji obronnej w Pułtusku, na miejscu dawniej istniejącego drewnianego grodu, powstały na początku XV wieku z inicjatywy biskupa Floriana Laskarego. Jednak już głównym fundatorem budowy był biskup Paweł Giżycki, dzięki któremu w połowie tego samego stulecia warownia otrzymała swój pierwotny kształt. W XVI wieku zamek poddano jeszcze istotnej modernizacji, w rezultacie której został powiększony i zyskał cechy stylu renesansowego.

Niestety, już w XVII wieku budząca coraz większy zachwyt posiadłość uległa dużym zniszczeniom podczas potopu szwedzkiego. Rezydencja ucierpiała również u progu XVIII wieku, ponownie w wyniku najazdu Szwedów, choć nie mniej poważny w skutkach był okres wojen napoleońskich, kiedy to w warowni utworzono szpital wojskowy.

Mimo to zamek za każdym razem odbudowywano, w tym po pożarze w 1841 roku, niekiedy jednocześnie wprowadzając pewne zmiany w jego architekturze. W 1866 roku rezydencję przejęli Rosjanie, którzy przekształcili ją w szpital, natomiast w czasie drugiej wojny światowej posiadłość znajdowała się w rękach Niemców.

W 1974 roku podjęto decyzję o gruntownej rewitalizacji obiektu i przystosowaniu go do celów turystycznych. Po zakończeniu trwających 15 lat prac, których fantastyczny efekt możemy podziwiać spoglądając na Zamek w Pułtusku z lotu ptaka, w zabytkowych murach zaczął funkcjonować elegancki hotel.

W ramach ciekawostki warto dodać, że na przestrzeni dziejów rezydencję odwiedzili między innymi Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, August II Mocny czy Napoleon Bonaparte, więc pokusa dołączenia do tak elitarnego grona gości jest z pewnością ogromna. Ale jeszcze silniejszą będą odczuwać miłośnicy tajemnic, szczególnie gdy dowiedzą się o możliwości spotkania z duchem szwedzkiego kawalerzysty, krążącym po historycznej posiadłości, a także widywanym w różnych zakątkach Pułtuska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pułtusk i okolica

Zamek Pułtusk - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...