Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Pułtusk

Zamek w Pułtusku, jednym z najstarszych miast na Mazowszu, może poszczycić się długą, a zarazem burzliwą historią. Przez ponad 400 lat, wraz z okolicznymi terenami, był własnością biskupów płockich, ale chwile, gdy jego przyszłość stawała pod znakiem zapytania, nie należały do rzadkości.

Pierwsze elementy murowanej rezydencji obronnej w Pułtusku, na miejscu dawniej istniejącego drewnianego grodu, powstały na początku XV wieku z inicjatywy biskupa Floriana Laskarego. Jednak już głównym fundatorem budowy był biskup Paweł Giżycki, dzięki któremu w połowie tego samego stulecia warownia otrzymała swój pierwotny kształt. W XVI wieku zamek poddano jeszcze istotnej modernizacji, w rezultacie której został powiększony i zyskał cechy stylu renesansowego.

Niestety, już w XVII wieku budząca coraz większy zachwyt posiadłość uległa dużym zniszczeniom podczas potopu szwedzkiego. Rezydencja ucierpiała również u progu XVIII wieku, ponownie w wyniku najazdu Szwedów, choć nie mniej poważny w skutkach był okres wojen napoleońskich, kiedy to w warowni utworzono szpital wojskowy.

Mimo to zamek za każdym razem odbudowywano, w tym po pożarze w 1841 roku, niekiedy jednocześnie wprowadzając pewne zmiany w jego architekturze. W 1866 roku rezydencję przejęli Rosjanie, którzy przekształcili ją w szpital, natomiast w czasie drugiej wojny światowej posiadłość znajdowała się w rękach Niemców.

W 1974 roku podjęto decyzję o gruntownej rewitalizacji obiektu i przystosowaniu go do celów turystycznych. Po zakończeniu trwających 15 lat prac, których fantastyczny efekt możemy podziwiać spoglądając na Zamek w Pułtusku z lotu ptaka, w zabytkowych murach zaczął funkcjonować elegancki hotel.

W ramach ciekawostki warto dodać, że na przestrzeni dziejów rezydencję odwiedzili między innymi Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, August II Mocny czy Napoleon Bonaparte, więc pokusa dołączenia do tak elitarnego grona gości jest z pewnością ogromna. Ale jeszcze silniejszą będą odczuwać miłośnicy tajemnic, szczególnie gdy dowiedzą się o możliwości spotkania z duchem szwedzkiego kawalerzysty, krążącym po historycznej posiadłości, a także widywanym w różnych zakątkach Pułtuska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pułtusk i okolica

Zamek Pułtusk - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...