Zamek Rajsko

Zamek Rajsko, usytuowany na wysokim brzegu rzeki Kwisy, niespełna 40 kilometrów od Jeleniej Góry, to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. W przeciwieństwie do wielu innych warowni znajdujących się w tym regionie, jego dzieje są właściwie nieznane, a niektórzy uczeni w ogóle poddają w wątpliwość istnienie w tym miejscu jakiekolwiek twierdzy.

Zgodnie z tradycją w średniowieczu powstał tu dwór myśliwski, który następnie rozbudowano do rozmiarów warowni i nazwano Neidburg. Prawdopodobnie w 1431 roku zamek został zniszczony przez husytów, którzy zdobyli i spalili budowlę.

Przez 400 kolejnych lat zamek popadał w coraz większą ruinę. Niemal zapomniany, w 1863 roku zauroczył właściciela pobliskiego pałacyku w Biedrzychowicach, włoskiego hrabiego, miłośnika, kolekcjonera i konesera sztuki, Aleksandra von Minutoli. Za jego sprawą warownia została zrekonstruowana w stylu nadreńskiego neogotyku i po trzech latach prac, w 1878 roku, odzyskała swój dawny blask. Hrabia zlecił również wykonanie schodków prowadzących aż do brzegu Kwisy, a także postanowił odbudować wieżę, z której rozciągał się piękny widok na okolicę i wznoszący się nieopodal zamek Czocha.

Zgodnie z jedną z legend, von Minutoli wybudował też podziemne przejście służące do przenoszenia jego cennych zbiorów między zamkiem a pałacem w Biedrzychowicach, które jednak wykorzystano również w innym celu. Podczas zarazy, która zaatakowała miejscową ludność, w tunelu gromadzono i leczono chorych. Mimo wysiłków, wielu z nich zmarło, a po ich śmierci przejście zasypano, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Niestety, to nie był koniec tej historii. Według okolicznych mieszkańców w niegdysiejszym pałacu straszy, o północy widać czasem światła w oknach, a niekiedy można usłyszeć także szepty oraz przerażające jęki.

Po pierwszej wojnie światowej część imponującej kolekcji hrabiego została zrabowana przez chłopów, a jej dalsze losy pozostają nieznane. Resztę zbiorów przeniesiono do pałacu, a po śmierci Aleksandra von Minutoli Rajsko przeszło w posiadanie jego córki, Anny von Pfeil. W 1925 roku wydzierżawiła ona warownię Lubańskiemu Towarzystwu Schronisk Młodzieżowych. Zamek został zmodernizowany, a po sfinalizowaniu prac otwarto w nim schronisko młodzieżowe, które istniało do końca drugiej wojny światowej. W 1945 roku jednak budynek po raz kolejny zaczął popadać w ruinę.

Nowy rozdział w historii zamku Rajsko rozpoczął się dopiero w 2010 roku, kiedy to dawna warownia stała się własnością prywatną. Rozpoczęto szeroko zakrojone prace budowlane, podczas których wykorzystano autentyczne elementy architektoniczne, w tym XIX-wieczne cegły oraz stare, dębowe elementy konstrukcyjne i deski podłogowe.

Obiekt został oddany do użytku w 2014 roku. W kompleksie znajdują się między innymi stylowe apartamenty, winiarnia, biblioteka, strefa SPA oraz wieża widokowa.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bożkowice i okolica

Zamek Rajsko - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...