Dodany: 2016-08-23

Zamek Rajsko

Zamek Rajsko, usytuowany na wysokim brzegu rzeki Kwisy, niespełna 40 kilometrów od Jeleniej Góry, to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. W przeciwieństwie do wielu innych warowni znajdujących się w tym regionie, jego dzieje są właściwie nieznane, a niektórzy uczeni w ogóle poddają w wątpliwość istnienie w tym miejscu jakiekolwiek twierdzy.

Zgodnie z tradycją w średniowieczu powstał tu dwór myśliwski, który następnie rozbudowano do rozmiarów warowni i nazwano Neidburg. Prawdopodobnie w 1431 roku zamek został zniszczony przez husytów, którzy zdobyli i spalili budowlę.

Przez 400 kolejnych lat zamek popadał w coraz większą ruinę. Niemal zapomniany, w 1863 roku zauroczył właściciela pobliskiego pałacyku w Biedrzychowicach, włoskiego hrabiego, miłośnika, kolekcjonera i konesera sztuki, Aleksandra von Minutoli. Za jego sprawą warownia została zrekonstruowana w stylu nadreńskiego neogotyku i po trzech latach prac, w 1878 roku, odzyskała swój dawny blask. Hrabia zlecił również wykonanie schodków prowadzących aż do brzegu Kwisy, a także postanowił odbudować wieżę, z której rozciągał się piękny widok na okolicę i wznoszący się nieopodal zamek Czocha.

Zgodnie z jedną z legend, von Minutoli wybudował też podziemne przejście służące do przenoszenia jego cennych zbiorów między zamkiem a pałacem w Biedrzychowicach, które jednak wykorzystano również w innym celu. Podczas zarazy, która zaatakowała miejscową ludność, w tunelu gromadzono i leczono chorych. Mimo wysiłków, wielu z nich zmarło, a po ich śmierci przejście zasypano, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Niestety, to nie był koniec tej historii. Według okolicznych mieszkańców w niegdysiejszym pałacu straszy, o północy widać czasem światła w oknach, a niekiedy można usłyszeć także szepty oraz przerażające jęki.

Po pierwszej wojnie światowej część imponującej kolekcji hrabiego została zrabowana przez chłopów, a jej dalsze losy pozostają nieznane. Resztę zbiorów przeniesiono do pałacu, a po śmierci Aleksandra von Minutoli Rajsko przeszło w posiadanie jego córki, Anny von Pfeil. W 1925 roku wydzierżawiła ona warownię Lubańskiemu Towarzystwu Schronisk Młodzieżowych. Zamek został zmodernizowany, a po sfinalizowaniu prac otwarto w nim schronisko młodzieżowe, które istniało do końca drugiej wojny światowej. W 1945 roku jednak budynek po raz kolejny zaczął popadać w ruinę.

Nowy rozdział w historii zamku Rajsko rozpoczął się dopiero w 2010 roku, kiedy to dawna warownia stała się własnością prywatną. Rozpoczęto szeroko zakrojone prace budowlane, podczas których wykorzystano autentyczne elementy architektoniczne, w tym XIX-wieczne cegły oraz stare, dębowe elementy konstrukcyjne i deski podłogowe.

Obiekt został oddany do użytku w 2014 roku. W kompleksie znajdują się między innymi stylowe apartamenty, winiarnia, biblioteka, strefa SPA oraz wieża widokowa.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bożkowice i okolica

Zamek Rajsko - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach