Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Rajsko

Zamek Rajsko, usytuowany na wysokim brzegu rzeki Kwisy, niespełna 40 kilometrów od Jeleniej Góry, to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. W przeciwieństwie do wielu innych warowni znajdujących się w tym regionie, jego dzieje są właściwie nieznane, a niektórzy uczeni w ogóle poddają w wątpliwość istnienie w tym miejscu jakiekolwiek twierdzy.

Zgodnie z tradycją w średniowieczu powstał tu dwór myśliwski, który następnie rozbudowano do rozmiarów warowni i nazwano Neidburg. Prawdopodobnie w 1431 roku zamek został zniszczony przez husytów, którzy zdobyli i spalili budowlę.

Przez 400 kolejnych lat zamek popadał w coraz większą ruinę. Niemal zapomniany, w 1863 roku zauroczył właściciela pobliskiego pałacyku w Biedrzychowicach, włoskiego hrabiego, miłośnika, kolekcjonera i konesera sztuki, Aleksandra von Minutoli. Za jego sprawą warownia została zrekonstruowana w stylu nadreńskiego neogotyku i po trzech latach prac, w 1878 roku, odzyskała swój dawny blask. Hrabia zlecił również wykonanie schodków prowadzących aż do brzegu Kwisy, a także postanowił odbudować wieżę, z której rozciągał się piękny widok na okolicę i wznoszący się nieopodal zamek Czocha.

Zgodnie z jedną z legend, von Minutoli wybudował też podziemne przejście służące do przenoszenia jego cennych zbiorów między zamkiem a pałacem w Biedrzychowicach, które jednak wykorzystano również w innym celu. Podczas zarazy, która zaatakowała miejscową ludność, w tunelu gromadzono i leczono chorych. Mimo wysiłków, wielu z nich zmarło, a po ich śmierci przejście zasypano, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Niestety, to nie był koniec tej historii. Według okolicznych mieszkańców w niegdysiejszym pałacu straszy, o północy widać czasem światła w oknach, a niekiedy można usłyszeć także szepty oraz przerażające jęki.

Po pierwszej wojnie światowej część imponującej kolekcji hrabiego została zrabowana przez chłopów, a jej dalsze losy pozostają nieznane. Resztę zbiorów przeniesiono do pałacu, a po śmierci Aleksandra von Minutoli Rajsko przeszło w posiadanie jego córki, Anny von Pfeil. W 1925 roku wydzierżawiła ona warownię Lubańskiemu Towarzystwu Schronisk Młodzieżowych. Zamek został zmodernizowany, a po sfinalizowaniu prac otwarto w nim schronisko młodzieżowe, które istniało do końca drugiej wojny światowej. W 1945 roku jednak budynek po raz kolejny zaczął popadać w ruinę.

Nowy rozdział w historii zamku Rajsko rozpoczął się dopiero w 2010 roku, kiedy to dawna warownia stała się własnością prywatną. Rozpoczęto szeroko zakrojone prace budowlane, podczas których wykorzystano autentyczne elementy architektoniczne, w tym XIX-wieczne cegły oraz stare, dębowe elementy konstrukcyjne i deski podłogowe.

Obiekt został oddany do użytku w 2014 roku. W kompleksie znajdują się między innymi stylowe apartamenty, winiarnia, biblioteka, strefa SPA oraz wieża widokowa.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bożkowice i okolica

Zamek Rajsko - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...