Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Ryn

Zamek Ryn znajduje się w miejscowości Ryn, leżącej w województwie warmińsko-mazurskim. Dawna krzyżacka warownia wyróżnia się nie tylko bardzo długą historią, sięgającą drugiej połowy XIV wieku, ale także pięknym usytuowaniem na wzgórzu, pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów.

Najstarsze informacje o zamku, który dał początek osadzie i późniejszemu miastu, pochodzą z 1377 roku. Pierwsza faza budowy twierdzy trwała prawdopodobnie do 1376 roku, natomiast druga rozpoczęła się rok po wzniesieniu murów obwodowych.

Jednak już pod koniec tego samego stulecia, po utworzeniu w Rynie Komturii, pojawiła się konieczność przebudowy zamku. Prace podjęto z inicjatywy wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Konrada von Wallenrode, który chciał przeznaczyć warownię na siedzibę komturstwa dla swojego brata Fryderyka.

W połowie XV wieku zamek został zdobyty przez powstańców Związku Pruskiego, po niespełna roku - odbity przez wojska krzyżackie, a następnie, po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego, tereny, na których znajduje się twierdza, stały się lennem Królestwa Polskiego. W związku z tym, w 1525 roku na zamku zlokalizowano starostwo i rozpoczęto szeroko zakrojoną rozbudowę.

W 1752 roku warownia stała się własnością prywatną, a pod koniec XVIII wieku wystawiono ją na licytację. W 1853 roku zamek kupiła rejencja w Gąbinie i przebudowała go na więzienie, niemniej w 1881 roku twierdza została zniszczona przez pożar, zaś jej odbudowa trwała do pierwszych lat XX wieku.

W czasie drugiej wojny światowej w zamku znów funkcjonowało więzienie, natomiast po 1945 roku był on siedzibą urzędu miejsko-gminnego, domu kultury, biblioteki i muzeum, które mieściły się w nim do 2000 roku.

Obecnie w zamku znajduje się elegancki hotel z restauracją i kompleksem SPA, choć na jego gości, zgodnie z legendą, czeka również dobry duch Białej Damy. Według podań to duch Anny, żony litewskiego księcia Witolda, który chciał zdobyć koronę Litwy. Z tego powodu wielokrotnie odwiedzał on zamek w Rynie, by ustalić zasady sojuszu i zobowiązać się do przejścia na stronę Krzyżaków, czego gwarancją mieli być zatrzymani na Zamku księżna Anna i jej dzieci. Witold nie zdradził jednak Jagiełły, więc w akcie zemsty jego rodzinę zamurowano w piwnicach warowni. Od tego czasu po zmroku po zamkowych komnatach przechadza się duch Białej Damy, ponoć przynoszący szczęście tym, którzy go spotkają.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Ryn i okolica

Zamek Ryn - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...