Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Tarnowice Stare

Zamek w Starych Tarnowicach, dzielnicy Tarnowskich Gór, wzniesiono w połowie XVI wieku. Pomysłodawcą budowy rezydencji, rozpoczętej w 1520 roku, był Piotr Wrochem, należący do zamożnego rodu wywodzącego się z terenów księstwa bytomskiego.

Prace budowlane zakończono w 1570 roku. Renesansowy zamek stał się dumą tej części regionu i do dziś jest uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków na Śląsku. Na przestrzeni dziejów rezydencja kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli, w związku z czym co pewien czas była poddawana również różnego rodzaju modernizacjom.

Inicjatorami najistotniejszych zmian, do jakich doszło w architekturze obiektu, byli członkowie hrabiowskiego rodu Henckel von Donnersmarck. Za ich panowania w granicach kompleksu wzniesiono między innymi spichlerz dworski oraz oborę i stodołę.

Po drugiej wojnie światowej zamek stał się bazą administracyjną, produkcyjną oraz mieszkalną Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W kolejnych latach rezydencja regularnie zmieniała swe przeznaczenie, jednak stopniowo popadała w ruinę.

W 2000 roku zamek trafił w ręce prywatnych inwestorów, którzy podjęli się całkowitej renowacji i rewitalizacji obiektu, obejmującej także zagospodarowanie terenu. Dzięki ich działaniom niszczejąca rezydencja odzyskała swą utraconą świetność i blask.

Obecnie w zamku w Starych Tarnowicach funkcjonuje Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego. W skład kompleksu, poza zabytkową rezydencją, wchodzą też Hotel na Podzamczu, Gospoda u Wrochema oraz ośrodek dydaktyczno-szkoleniowy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tarnowskie Góry i okolica

Zamek Tarnowice Stare - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...