Dodany: 2015-06-08

Zamek Tarnowice Stare

Zamek w Starych Tarnowicach, dzielnicy Tarnowskich Gór, wzniesiono w połowie XVI wieku. Pomysłodawcą budowy rezydencji, rozpoczętej w 1520 roku, był Piotr Wrochem, należący do zamożnego rodu wywodzącego się z terenów księstwa bytomskiego.

Prace budowlane zakończono w 1570 roku. Renesansowy zamek stał się dumą tej części regionu i do dziś jest uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków na Śląsku. Na przestrzeni dziejów rezydencja kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli, w związku z czym co pewien czas była poddawana również różnego rodzaju modernizacjom.

Inicjatorami najistotniejszych zmian, do jakich doszło w architekturze obiektu, byli członkowie hrabiowskiego rodu Henckel von Donnersmarck. Za ich panowania w granicach kompleksu wzniesiono między innymi spichlerz dworski oraz oborę i stodołę.

Po drugiej wojnie światowej zamek stał się bazą administracyjną, produkcyjną oraz mieszkalną Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W kolejnych latach rezydencja regularnie zmieniała swe przeznaczenie, jednak stopniowo popadała w ruinę.

W 2000 roku zamek trafił w ręce prywatnych inwestorów, którzy podjęli się całkowitej renowacji i rewitalizacji obiektu, obejmującej także zagospodarowanie terenu. Dzięki ich działaniom niszczejąca rezydencja odzyskała swą utraconą świetność i blask.

Obecnie w zamku w Starych Tarnowicach funkcjonuje Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego. W skład kompleksu, poza zabytkową rezydencją, wchodzą też Hotel na Podzamczu, Gospoda u Wrochema oraz ośrodek dydaktyczno-szkoleniowy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tarnowskie Góry i okolica

Zamek Tarnowice Stare - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o bok