Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek Tarnowice Stare

Zamek w Starych Tarnowicach, dzielnicy Tarnowskich Gór, wzniesiono w połowie XVI wieku. Pomysłodawcą budowy rezydencji, rozpoczętej w 1520 roku, był Piotr Wrochem, należący do zamożnego rodu wywodzącego się z terenów księstwa bytomskiego.

Prace budowlane zakończono w 1570 roku. Renesansowy zamek stał się dumą tej części regionu i do dziś jest uznawany za jeden z najcenniejszych zabytków na Śląsku. Na przestrzeni dziejów rezydencja kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli, w związku z czym co pewien czas była poddawana również różnego rodzaju modernizacjom.

Inicjatorami najistotniejszych zmian, do jakich doszło w architekturze obiektu, byli członkowie hrabiowskiego rodu Henckel von Donnersmarck. Za ich panowania w granicach kompleksu wzniesiono między innymi spichlerz dworski oraz oborę i stodołę.

Po drugiej wojnie światowej zamek stał się bazą administracyjną, produkcyjną oraz mieszkalną Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W kolejnych latach rezydencja regularnie zmieniała swe przeznaczenie, jednak stopniowo popadała w ruinę.

W 2000 roku zamek trafił w ręce prywatnych inwestorów, którzy podjęli się całkowitej renowacji i rewitalizacji obiektu, obejmującej także zagospodarowanie terenu. Dzięki ich działaniom niszczejąca rezydencja odzyskała swą utraconą świetność i blask.

Obecnie w zamku w Starych Tarnowicach funkcjonuje Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego. W skład kompleksu, poza zabytkową rezydencją, wchodzą też Hotel na Podzamczu, Gospoda u Wrochema oraz ośrodek dydaktyczno-szkoleniowy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tarnowskie Góry i okolica

Zamek Tarnowice Stare - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05
Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to piękny, wzniesiony w stylu eklektycznym dworek, łączący w sobie cechy włoskiego i francuskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. Obiekt jest pamiątką po aktywności fabrykantów włókienniczych, ...