Dodany: 2015-08-24

Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn, leżący na obszarze malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, około 30 kilometrów od centrum Krakowa, powstał w połowie XIV wieku. Twierdza, wzmiankowana po raz pierwszy w 1402 roku, bardzo szybko zyskała na znaczeniu.

W XVI wieku na zamku Tenczyn często gościli słynni, polscy poeci Mikołaj Rey i Jan Kochanowski. W 1570 roku za sprawą Jana Tęczyńskiego zamek z rycerskiej warowni przeobraził się w imponującą, renesansową rezydencję. Kilka dekad później, w 1610 roku zamek przekształcono w nowoczesną twierdzę bastejową otoczoną fortyfikacjami.

W połowie XVII wieku, w czasie wielkiego potopu, wojska szwedzkie zaatakowały warownię i próbowały odnaleźć rzekomo ukryty w niej skarb. Po roku bezowocnych poszukiwań Szwedzi opuścili i podpalili zamek. Pod koniec tego samego stulecia twierdza stała się własnością Lubomirskich, którzy częściowo ją odbudowali.

Mimo licznych prób, Tenczyn już nigdy nie odzyskał dawnej świetności. Na początku XVIII wieku zamkiem władali jeszcze Sieniawscy i Czartoryscy, jednak w 1768 roku został on zniszczony w wyniku pożaru, po czym zaczął popadać w coraz większą ruinę.

W 1816 roku posiadłość przeszła w ręce Potockich, którzy pozostali jej właścicielami do drugiej wojny światowej. W 2010 roku rozpoczęto prace remontowe i zabezpieczające pozostałości zamku, dzięki czemu znów są one dostępne dla zwiedzających.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Krzeszowice i okolica

Zamek Tenczyn - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-05-23
Jezioro Tałty

Jezioro Tałty

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to mezoregion w północnej Polsce, obejmujący swoim zasięgiem część Pojezierza Mazurskiego. Jego największą atrakcją są oczywiście występujące tu jeziora, takie jak Tałty, ciągnące się od Ryńskiej Bramki - przewężenia między półwyspami Pazdór i Mrówki, oddzielającego ...

Dodany: 2017-05-09
Zamek Międzylesie

Zamek Międzylesie

Międzylesie, miasto malowniczo usytuowane na obszarze ziemi kłodzkiej, jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w regionie. Wśród jego najważniejszych zabytków, oprócz historycznego układu urbanistycznego i kilkusetletnich obiektów sakralnych, wymienia się przede wszystkim zespół zamkowo-pałacowy, ...

Dodany: 2017-04-25
Zamek w Sobkowie

Zamek w Sobkowie

Sobków to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca około 30 kilometrów od Kielc. Jej założycielem był Stanisław Sobek z Sulejowa, starosta małogoski i podskarbi wielki koronny, któremu wieś zawdzięcza swoją nazwę. W 1563 roku fundator Sobkowa wzniósł murowany zamek w miejscu zniszczonego ...

Dodany: 2017-04-11
Pałac w Śmiełowie

Pałac w Śmiełowie

Choć leżący w województwie wielkopolskim Śmiełów jest niewielką miejscowością, może poszczycić się zabytkiem, należącym do grona pereł polskiej architektury. Klasycystyczny pałac w Śmiełowie, wzniesiony pod koniec XVIII wieku, jest dziełem wybitnego polskiego architekta - Stanisława Zawadzkiego.

Rezydencja ...

Dodany: 2017-04-04
Zamek na Szczytniku

Zamek na Szczytniku

Nad Szczytną, miejscowością w województwie dolnośląskim, leżącą u podnóża Gór Stołowych, wznosi się skaliste wzgórze Szczytnik. W tym niezwykle urokliwym i malowniczym otoczeniu znajduje się Zamek Leśna, powstały w pierwszej połowie XIX wieku w miejscu wcześniej istniejącego drewnianego fortu.

Budowę ...

Dodany: 2017-03-21
Bazylika w Strzegomiu