Dodany: 2015-08-24

Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn, leżący na obszarze malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, około 30 kilometrów od centrum Krakowa, powstał w połowie XIV wieku. Twierdza, wzmiankowana po raz pierwszy w 1402 roku, bardzo szybko zyskała na znaczeniu.

W XVI wieku na zamku Tenczyn często gościli słynni, polscy poeci Mikołaj Rey i Jan Kochanowski. W 1570 roku za sprawą Jana Tęczyńskiego zamek z rycerskiej warowni przeobraził się w imponującą, renesansową rezydencję. Kilka dekad później, w 1610 roku zamek przekształcono w nowoczesną twierdzę bastejową otoczoną fortyfikacjami.

W połowie XVII wieku, w czasie wielkiego potopu, wojska szwedzkie zaatakowały warownię i próbowały odnaleźć rzekomo ukryty w niej skarb. Po roku bezowocnych poszukiwań Szwedzi opuścili i podpalili zamek. Pod koniec tego samego stulecia twierdza stała się własnością Lubomirskich, którzy częściowo ją odbudowali.

Mimo licznych prób, Tenczyn już nigdy nie odzyskał dawnej świetności. Na początku XVIII wieku zamkiem władali jeszcze Sieniawscy i Czartoryscy, jednak w 1768 roku został on zniszczony w wyniku pożaru, po czym zaczął popadać w coraz większą ruinę.

W 1816 roku posiadłość przeszła w ręce Potockich, którzy pozostali jej właścicielami do drugiej wojny światowej. W 2010 roku rozpoczęto prace remontowe i zabezpieczające pozostałości zamku, dzięki czemu znów są one dostępne dla zwiedzających.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Krzeszowice i okolica

Zamek Tenczyn - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *