Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie, mieście leżącym na obszarze Wyżyny Śląskiej, powstał w drugiej połowie XIII wieku. Warownię wzniesiono na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w miejscu wcześniej istniejącego drewnianego grodu, spalonego przez Tatarów.

Średniowieczna twierdza była elementem systemu obronnego, zwanego dziś Orlimi Gniazdami. Pierwotnie składała się z wież i budynku mieszkalnego. Wokół zamku biegła fosa i kilka pasm murów, w tym także będących częścią miejskich fortyfikacji.

Na przestrzeni dziejów warownia stawała się celem najazdów książąt śląskich, w 1616 roku uległa poważnym uszkodzeniom w wyniku pożaru, natomiast kilkadziesiąt lat później wątpliwego dzieła dopełniły wojska szwedzkie. W XVIII wieku zamek stał się własnością niemieckiej dynastii Hohenzollernów, którzy jednak szybko go opuścili.

U progu XIX wieku, wraz z rozkwitem przemysłu w regionie, wzrosło również znaczenie będzińskiej twierdzy. W 1834 roku przedstawiciel Banku Polskiego Edward Raczyński zlecił odbudowę warowni słynnemu włoskiemu architektowi Franciszkowi Lanciemu. Choć plan modernizacji zakładał uruchomienie w zamku banku lub szkoły, stał się on domem modlitwy, następnie szpitalem, aż pod koniec XIX wieku został opuszczony.

W 1952 roku rozpoczęto ponowną rewitalizację twierdzy. Mimo że odzyskała ona swój dawny blask, nie przywrócono jej w pełni gotyckiego stylu. W 1956 roku w zabytkowych murach otwarto Muzeum Zagłębia, natomiast w 2014 roku zwiedzającym udostępniono także podziemne korytarze, często nazywane lochami, które w rzeczywistości są częścią niedokończonego schronu przeciwlotniczego z czasów drugiej wojny światowej.

Spoglądając na zamek w Będzinie z lotu ptaka aż trudno wierzyć, jak burzliwą ma on historię. Warownia w dalszym ciągu zachwyca piękną, surową formą, jednocześnie urzekając też malowniczym usytuowaniem na wzgórzu nad Czarną Przemszą.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Będzin i okolica

Zamek w Będzinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12