Dodany: 2015-05-18

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie, mieście leżącym na obszarze Wyżyny Śląskiej, powstał w drugiej połowie XIII wieku. Warownię wzniesiono na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w miejscu wcześniej istniejącego drewnianego grodu, spalonego przez Tatarów.

Średniowieczna twierdza była elementem systemu obronnego, zwanego dziś Orlimi Gniazdami. Pierwotnie składała się z wież i budynku mieszkalnego. Wokół zamku biegła fosa i kilka pasm murów, w tym także będących częścią miejskich fortyfikacji.

Na przestrzeni dziejów warownia stawała się celem najazdów książąt śląskich, w 1616 roku uległa poważnym uszkodzeniom w wyniku pożaru, natomiast kilkadziesiąt lat później wątpliwego dzieła dopełniły wojska szwedzkie. W XVIII wieku zamek stał się własnością niemieckiej dynastii Hohenzollernów, którzy jednak szybko go opuścili.

U progu XIX wieku, wraz z rozkwitem przemysłu w regionie, wzrosło również znaczenie będzińskiej twierdzy. W 1834 roku przedstawiciel Banku Polskiego Edward Raczyński zlecił odbudowę warowni słynnemu włoskiemu architektowi Franciszkowi Lanciemu. Choć plan modernizacji zakładał uruchomienie w zamku banku lub szkoły, stał się on domem modlitwy, następnie szpitalem, aż pod koniec XIX wieku został opuszczony.

W 1952 roku rozpoczęto ponowną rewitalizację twierdzy. Mimo że odzyskała ona swój dawny blask, nie przywrócono jej w pełni gotyckiego stylu. W 1956 roku w zabytkowych murach otwarto Muzeum Zagłębia, natomiast w 2014 roku zwiedzającym udostępniono także podziemne korytarze, często nazywane lochami, które w rzeczywistości są częścią niedokończonego schronu przeciwlotniczego z czasów drugiej wojny światowej.

Spoglądając na zamek w Będzinie z lotu ptaka aż trudno wierzyć, jak burzliwą ma on historię. Warownia w dalszym ciągu zachwyca piękną, surową formą, jednocześnie urzekając też malowniczym usytuowaniem na wzgórzu nad Czarną Przemszą.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Będzin i okolica

Zamek w Będzinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10