Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie, mieście leżącym na obszarze Wyżyny Śląskiej, powstał w drugiej połowie XIII wieku. Warownię wzniesiono na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w miejscu wcześniej istniejącego drewnianego grodu, spalonego przez Tatarów.

Średniowieczna twierdza była elementem systemu obronnego, zwanego dziś Orlimi Gniazdami. Pierwotnie składała się z wież i budynku mieszkalnego. Wokół zamku biegła fosa i kilka pasm murów, w tym także będących częścią miejskich fortyfikacji.

Na przestrzeni dziejów warownia stawała się celem najazdów książąt śląskich, w 1616 roku uległa poważnym uszkodzeniom w wyniku pożaru, natomiast kilkadziesiąt lat później wątpliwego dzieła dopełniły wojska szwedzkie. W XVIII wieku zamek stał się własnością niemieckiej dynastii Hohenzollernów, którzy jednak szybko go opuścili.

U progu XIX wieku, wraz z rozkwitem przemysłu w regionie, wzrosło również znaczenie będzińskiej twierdzy. W 1834 roku przedstawiciel Banku Polskiego Edward Raczyński zlecił odbudowę warowni słynnemu włoskiemu architektowi Franciszkowi Lanciemu. Choć plan modernizacji zakładał uruchomienie w zamku banku lub szkoły, stał się on domem modlitwy, następnie szpitalem, aż pod koniec XIX wieku został opuszczony.

W 1952 roku rozpoczęto ponowną rewitalizację twierdzy. Mimo że odzyskała ona swój dawny blask, nie przywrócono jej w pełni gotyckiego stylu. W 1956 roku w zabytkowych murach otwarto Muzeum Zagłębia, natomiast w 2014 roku zwiedzającym udostępniono także podziemne korytarze, często nazywane lochami, które w rzeczywistości są częścią niedokończonego schronu przeciwlotniczego z czasów drugiej wojny światowej.

Spoglądając na zamek w Będzinie z lotu ptaka aż trudno wierzyć, jak burzliwą ma on historię. Warownia w dalszym ciągu zachwyca piękną, surową formą, jednocześnie urzekając też malowniczym usytuowaniem na wzgórzu nad Czarną Przemszą.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Będzin i okolica

Zamek w Będzinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...