Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce
Dodany: 2014-10-31

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie wzniesiono w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy jednego z biskupów krakowskich. Imponująca warownia powstała na miejscu zniszczonego drewnianego dworu i szybko stała się symbolem ówczesnej świetności Bodzentyna.

XV i XVI wiek zapisał się pięknymi zgłoskami w historii zamku. Doskonałym tego potwierdzeniem jest między innymi udokumentowana wizyta samego króla Władysława Jagiełły, którą złożył w Bodzentynie w 1410 roku, przed bitwą pod Grunwaldem.

Pod koniec XV wieku twierdza została rozbudowana i przeobraziła w reprezentacyjną rezydencję, natomiast w kolejnym stuleciu, we współpracy z włoskim architektem, sukcesywnie nadawano jej renesansowy charakter.

Ciekawostką z pewnością będzie fakt, że Zamek w Bodzentynie oparł się najazdom Szwedów, którzy w XVII wieku obrócili wniwecz dziesiątki innych polskich warowni. Co więcej, w tym czasie twierdzę poddano ponownej modernizacji, w rezultacie której otrzymała cechy stylu barokowego.

Ale to nie uchroniło jej przed powolnym upadkiem. Bodzentyn, niegdyś prężnie funkcjonujący ośrodek kulturalny, stopniowo tracił na znaczeniu, a przysłowiową kropką nad i była decyzja Sejmu Czteroletniego, na mocy której majątek biskupów przekazano w państwowe ręce.

Dawniej kipiące przepychem komnaty zamieniono na magazyn i sale szpitalne, w kolejnych latach próbowano je zaadaptować również na pomieszczenia fabryczne oraz siedzibę władz, a na początku XIX wieku urządzano w nich bale dla miejscowej ludności.

Jednak w 1814 roku opuszczono zamkowe mury, które jeszcze w tym samym stuleciu zaczęły się walić. Wątpliwego dzieła dopełnili okoliczni mieszkańcy, wykorzystujący ocalałe fragmenty jako źródło darmowego materiału budowlanego. Ze średniowiecznej rezydencji pozostały jedynie ruiny, które w 1902 roku wpisano na listę zabytków.

W takim stanie przetrwały do dziś, co możemy z łatwością zauważyć oglądając Zamek w Bodzentynie filmowany z drona, i są wspaniałą pamiątką z okresu największego rozkwitu malowniczego, choć nieco sennego współcześnie miasta.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bodzentyn i okolica

Zamek w Bodzentynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...

Dodany: 2017-10-03
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, usytuowany około 10 kilometrów od Przemyśla w województwie podkarpackim, w pobliżu przeprawy przez San, jest jednym z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVI wieku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski ...

Dodany: 2017-09-26
Dolina Narwi

Dolina Narwi

Niezwykła, magiczna, zachwycająca. Tak najczęściej opisywana jest Dolina Narwi - kraina, leżąca w granicach województwa podlaskiego, przez wielu uznawana za ewenement przyrodniczy na skalę światową, a ponadto określana mianem polskiej Amazonii.

Dolina Narwi została ukształtowana przez rzekę Narew ...