Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie wzniesiono w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy jednego z biskupów krakowskich. Imponująca warownia powstała na miejscu zniszczonego drewnianego dworu i szybko stała się symbolem ówczesnej świetności Bodzentyna.

XV i XVI wiek zapisał się pięknymi zgłoskami w historii zamku. Doskonałym tego potwierdzeniem jest między innymi udokumentowana wizyta samego króla Władysława Jagiełły, którą złożył w Bodzentynie w 1410 roku, przed bitwą pod Grunwaldem.

Pod koniec XV wieku twierdza została rozbudowana i przeobraziła w reprezentacyjną rezydencję, natomiast w kolejnym stuleciu, we współpracy z włoskim architektem, sukcesywnie nadawano jej renesansowy charakter.

Ciekawostką z pewnością będzie fakt, że Zamek w Bodzentynie oparł się najazdom Szwedów, którzy w XVII wieku obrócili wniwecz dziesiątki innych polskich warowni. Co więcej, w tym czasie twierdzę poddano ponownej modernizacji, w rezultacie której otrzymała cechy stylu barokowego.

Ale to nie uchroniło jej przed powolnym upadkiem. Bodzentyn, niegdyś prężnie funkcjonujący ośrodek kulturalny, stopniowo tracił na znaczeniu, a przysłowiową kropką nad i była decyzja Sejmu Czteroletniego, na mocy której majątek biskupów przekazano w państwowe ręce.

Dawniej kipiące przepychem komnaty zamieniono na magazyn i sale szpitalne, w kolejnych latach próbowano je zaadaptować również na pomieszczenia fabryczne oraz siedzibę władz, a na początku XIX wieku urządzano w nich bale dla miejscowej ludności.

Jednak w 1814 roku opuszczono zamkowe mury, które jeszcze w tym samym stuleciu zaczęły się walić. Wątpliwego dzieła dopełnili okoliczni mieszkańcy, wykorzystujący ocalałe fragmenty jako źródło darmowego materiału budowlanego. Ze średniowiecznej rezydencji pozostały jedynie ruiny, które w 1902 roku wpisano na listę zabytków.

W takim stanie przetrwały do dziś, co możemy z łatwością zauważyć oglądając Zamek w Bodzentynie filmowany z drona, i są wspaniałą pamiątką z okresu największego rozkwitu malowniczego, choć nieco sennego współcześnie miasta.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bodzentyn i okolica

Zamek w Bodzentynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...