Dodany: 2014-10-31

Zamek w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie wzniesiono w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy jednego z biskupów krakowskich. Imponująca warownia powstała na miejscu zniszczonego drewnianego dworu i szybko stała się symbolem ówczesnej świetności Bodzentyna.

XV i XVI wiek zapisał się pięknymi zgłoskami w historii zamku. Doskonałym tego potwierdzeniem jest między innymi udokumentowana wizyta samego króla Władysława Jagiełły, którą złożył w Bodzentynie w 1410 roku, przed bitwą pod Grunwaldem.

Pod koniec XV wieku twierdza została rozbudowana i przeobraziła w reprezentacyjną rezydencję, natomiast w kolejnym stuleciu, we współpracy z włoskim architektem, sukcesywnie nadawano jej renesansowy charakter.

Ciekawostką z pewnością będzie fakt, że Zamek w Bodzentynie oparł się najazdom Szwedów, którzy w XVII wieku obrócili wniwecz dziesiątki innych polskich warowni. Co więcej, w tym czasie twierdzę poddano ponownej modernizacji, w rezultacie której otrzymała cechy stylu barokowego.

Ale to nie uchroniło jej przed powolnym upadkiem. Bodzentyn, niegdyś prężnie funkcjonujący ośrodek kulturalny, stopniowo tracił na znaczeniu, a przysłowiową kropką nad i była decyzja Sejmu Czteroletniego, na mocy której majątek biskupów przekazano w państwowe ręce.

Dawniej kipiące przepychem komnaty zamieniono na magazyn i sale szpitalne, w kolejnych latach próbowano je zaadaptować również na pomieszczenia fabryczne oraz siedzibę władz, a na początku XIX wieku urządzano w nich bale dla miejscowej ludności.

Jednak w 1814 roku opuszczono zamkowe mury, które jeszcze w tym samym stuleciu zaczęły się walić. Wątpliwego dzieła dopełnili okoliczni mieszkańcy, wykorzystujący ocalałe fragmenty jako źródło darmowego materiału budowlanego. Ze średniowiecznej rezydencji pozostały jedynie ruiny, które w 1902 roku wpisano na listę zabytków.

W takim stanie przetrwały do dziś, co możemy z łatwością zauważyć oglądając Zamek w Bodzentynie filmowany z drona, i są wspaniałą pamiątką z okresu największego rozkwitu malowniczego, choć nieco sennego współcześnie miasta.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bodzentyn i okolica

Zamek w Bodzentynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-08-15
Zamek w Liwie

Zamek w Liwie

Zamek w Liwie, małej miejscowości leżącej na pograniczu historycznych dzielnic Podlasia i Mazowsza, powstał w pierwszej połowie XV wieku. Warownię wzniesiono na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, który powierzył to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi.

Zamek zbudowano na lewym ...

Dodany: 2017-08-08
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Jego założycielem był Józef Sołtan, biskup smoleński, a od 1507 roku metropolita kijowski.

Monaster został ufundowany ...

Dodany: 2017-08-01
Stadion Miejski w Białymstoku

Stadion Miejski w Białymstoku

Choć Stadion Miejski w Białymstoku został oddany do użytku w 2014 roku, jego historia sięga jeszcze lat 70. ubiegłego stulecia. W 1971 roku zakończono bowiem budowę Stadionu Gwardii, na którego trybunach mogło zasiąść 15 tysięcy osób. Jednak już po dwóch latach podjęto decyzję o modernizacji obiektu ...

Dodany: 2017-07-25
Rynek w Tykocinie

Rynek w Tykocinie

Tykocin to niewielkie miasto w województwie podlaskim, leżące około 30 kilometrów od Białegostoku, w malowniczej Kotlinie Biebrzańskiej, nad rzeką Narwią. Tykocin nie bez powodu często określany jest mianem Wrót Podlasia - miasto jest nie tylko jednym z najstarszych, ale też najpiękniejszych ośrodków ...

Dodany: 2017-07-18
Pałac w Starejwsi

Pałac w Starejwsi

Neogotycki pałac w Starejwsi, małej miejscowości leżącej w województwie mazowieckim, powstał prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwsze wzmianki na temat rezydencji pochodzą z 1619 roku, kiedy to tutejsze ziemie stały się własnością słynnego litewskiego rodu Radziwiłłów.

Okoliczne dobra, ...