Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Bytowie

Zamek w Bytowie, malowniczo usytuowanym kaszubskim mieście, został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku.

Twierdza, utrzymana w stylu gotyckim, początkowo należała do Krzyżaków. Znalazły się w niej takie pomieszczenia, jak kaplica, dom mieszkalny, magazyny i refektarz, czyli charakterystyczna dla budynków klasztornych jadalnia. Ciekawym elementem architektury są cztery, postawione w narożnikach baszty.

Jednak na kolejnej karcie historii Zamku w Bytowie, poznajemy go nie w roli krzyżackiej warowni, a jako twierdzę należącą do księcia pomorskiego, Eryka II. Na przestrzeni dziejów wokół zamku pojawiły się ziemne fortyfikacje, natomiast na jego terenie umieszczano piekarnię, browar czy siedzibę starosty.

Niestety, na skutek wojny polsko-szwedzkiej, Zamek w Bytowie spłonął. Co prawda po jej zakończeniu został częściowo odbudowany, niemniej pierwsze staranne prace konserwatorskie przeprowadzono dopiero kilka lat przed II wojną światową.

Swój współczesny kształt, z wyraźną nutą dawnej świetności, Zamek w Bytowie ostatecznie uzyskał pod koniec ubiegłego stulecia. Obecnie w średniowiecznych murach mieści się Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, stylowy hotel z restauracją, a nawet klub bilardowy.

W bytowskiej warowni odbywają się także liczne wydarzenia kulturalne, takie jak różnego rodzaju wystawy, spotkania z pisarzami czy promocje książek. Ciekawym elementem kalendarium są również comiesięczne koncerty, organizowane w ramach cyklu Muzyka na Zamku.

Miłośników historii oraz osoby zafascynowane panującą w tym miejscu niezwykłą atmosferą, z pewnością zainteresuje też możliwość organizacji imprez komercyjnych i firmowych, a ponadto szkoleń i konferencji. Znakomitym uzupełnieniem oferty Zamku w Bytowie są pokazy walk rycerskich, nauka średniowiecznego tańca czy programy tematyczne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bytów i okolica

Zamek w Bytowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...