Dodany: 2014-10-15

Zamek w Bytowie

Zamek w Bytowie, malowniczo usytuowanym kaszubskim mieście, został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku.

Twierdza, utrzymana w stylu gotyckim, początkowo należała do Krzyżaków. Znalazły się w niej takie pomieszczenia, jak kaplica, dom mieszkalny, magazyny i refektarz, czyli charakterystyczna dla budynków klasztornych jadalnia. Ciekawym elementem architektury są cztery, postawione w narożnikach baszty.

Jednak na kolejnej karcie historii Zamku w Bytowie, poznajemy go nie w roli krzyżackiej warowni, a jako twierdzę należącą do księcia pomorskiego, Eryka II. Na przestrzeni dziejów wokół zamku pojawiły się ziemne fortyfikacje, natomiast na jego terenie umieszczano piekarnię, browar czy siedzibę starosty.

Niestety, na skutek wojny polsko-szwedzkiej, Zamek w Bytowie spłonął. Co prawda po jej zakończeniu został częściowo odbudowany, niemniej pierwsze staranne prace konserwatorskie przeprowadzono dopiero kilka lat przed II wojną światową.

Swój współczesny kształt, z wyraźną nutą dawnej świetności, Zamek w Bytowie ostatecznie uzyskał pod koniec ubiegłego stulecia. Obecnie w średniowiecznych murach mieści się Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, stylowy hotel z restauracją, a nawet klub bilardowy.

W bytowskiej warowni odbywają się także liczne wydarzenia kulturalne, takie jak różnego rodzaju wystawy, spotkania z pisarzami czy promocje książek. Ciekawym elementem kalendarium są również comiesięczne koncerty, organizowane w ramach cyklu Muzyka na Zamku.

Miłośników historii oraz osoby zafascynowane panującą w tym miejscu niezwykłą atmosferą, z pewnością zainteresuje też możliwość organizacji imprez komercyjnych i firmowych, a ponadto szkoleń i konferencji. Znakomitym uzupełnieniem oferty Zamku w Bytowie są pokazy walk rycerskich, nauka średniowiecznego tańca czy programy tematyczne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bytów i okolica

Zamek w Bytowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10