Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach, mieście leżącym niespełna 20 kilometrów od Kielc, wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka na temat warowni pochodzi z 1306 roku, kiedy to twierdza wraz z kilkunastoma okolicznymi wsiami została nadana biskupowi Krakowa Janowi Muskacie. Zapis ten jednak cofnięto, natomiast budowla stała się bardzo ważnym ośrodkiem władzy książęcej, a następnie królewskiej.

Niemal od momentu swojego powstania zamek pełnił istotną rolę na ówczesnej mapie Polski. W warowni odbywały się zjazdy rycerstwa, w jej murach zdeponowano skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, a za panowania Kazimierza Wielkiego stała się ona siedzibą starostów grodowych i rezydencją rodzin królewskich. Pod koniec XIV wieku, gdy na tronie zasiedli Jagiellonowie, w twierdzy zaczęło funkcjonować również więzienie.

W XVI wieku, gdy królowa Bona wyprowadziła się z zamku, budowla zaczęła powoli podupadać. W połowie tego samego stulecia warownia ucierpiała w wyniku pożaru, natomiast w XVII wieku została spalona i ograbiona podczas rokoszu Zebrzydowskiego, a także splądrowana przez wojska szwedzkie oraz oddziały Jerzego Rakoczego. Te wydarzenia przypieczętowały los twierdzy, którą w 1707 roku ostatecznie opuszczono.

W czasie pierwszej wojny światowej Rosjanie wykorzystywali zamek jako punkt obserwacyjny, przez co Austriacy zdecydowali o jego ostrzale. W trakcie drugiej wojny światowej z warowni pozyskiwano materiał do budowy dróg. Na szczęście eksploatację wstrzymano, co uchroniło niegdyś imponującą rezydencję przed zawaleniem.

Rekonstrukcję i konserwację twierdzy zainicjowano już w 1948 roku, a kolejne prace restauratorskie przeprowadzono w latach 60. i 90. ubiegłego stulecia. W 2013 roku rozpoczęto kompleksową rewitalizację zamku, podczas której archeolodzy odkryli wieżę z XIII wieku oraz gotycki dom. W kwietniu 2015 roku odbyła się uroczystość otwarcia warowni, a zamek w Chęcinach znów jest udostępniony zwiedzającym.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Chęciny i okolica

Zamek w Chęcinach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12