Dodany: 2015-07-27

Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach, mieście leżącym niespełna 20 kilometrów od Kielc, wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka na temat warowni pochodzi z 1306 roku, kiedy to twierdza wraz z kilkunastoma okolicznymi wsiami została nadana biskupowi Krakowa Janowi Muskacie. Zapis ten jednak cofnięto, natomiast budowla stała się bardzo ważnym ośrodkiem władzy książęcej, a następnie królewskiej.

Niemal od momentu swojego powstania zamek pełnił istotną rolę na ówczesnej mapie Polski. W warowni odbywały się zjazdy rycerstwa, w jej murach zdeponowano skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, a za panowania Kazimierza Wielkiego stała się ona siedzibą starostów grodowych i rezydencją rodzin królewskich. Pod koniec XIV wieku, gdy na tronie zasiedli Jagiellonowie, w twierdzy zaczęło funkcjonować również więzienie.

W XVI wieku, gdy królowa Bona wyprowadziła się z zamku, budowla zaczęła powoli podupadać. W połowie tego samego stulecia warownia ucierpiała w wyniku pożaru, natomiast w XVII wieku została spalona i ograbiona podczas rokoszu Zebrzydowskiego, a także splądrowana przez wojska szwedzkie oraz oddziały Jerzego Rakoczego. Te wydarzenia przypieczętowały los twierdzy, którą w 1707 roku ostatecznie opuszczono.

W czasie pierwszej wojny światowej Rosjanie wykorzystywali zamek jako punkt obserwacyjny, przez co Austriacy zdecydowali o jego ostrzale. W trakcie drugiej wojny światowej z warowni pozyskiwano materiał do budowy dróg. Na szczęście eksploatację wstrzymano, co uchroniło niegdyś imponującą rezydencję przed zawaleniem.

Rekonstrukcję i konserwację twierdzy zainicjowano już w 1948 roku, a kolejne prace restauratorskie przeprowadzono w latach 60. i 90. ubiegłego stulecia. W 2013 roku rozpoczęto kompleksową rewitalizację zamku, podczas której archeolodzy odkryli wieżę z XIII wieku oraz gotycki dom. W kwietniu 2015 roku odbyła się uroczystość otwarcia warowni, a zamek w Chęcinach znów jest udostępniony zwiedzającym.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Chęciny i okolica

Zamek w Chęcinach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17