Zamek w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie, mieście leżącym sto kilometrów na północ od Warszawy, został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Budowa twierdzy rozpoczęto około 1355 roku za panowania księcia mazowieckiego Siemowita III. Warownia pełniła między innymi funkcję schronienia dla ludności miasta w przypadku zagrożenia ze strony wroga.

Na przełomie XIV i XV wieku, gdy granica Państwa Krzyżackiego przebiegała tuż za murami zamku, znacznie wzrosła jego rola obronna. W tym czasie podejmowano też kilkakrotne próby przejęcia twierdzy, ale ostatecznie nigdy nie udało się jej zdobyć.

W XV wieku rozpoczął się okres największej świetności warowni. Po klęsce Krzyżaków pod Grunwaldem w 1410 roku, książę Janusz I dokonał istotnej modernizacji zamku i uczynił z niego swą rezydencję. Za panowania kolejnych książąt twierdza umacniała swą pozycję jako siedziba administracyjna Księstwa Ciechanowskiego i skarbiec książęcy.

Jednak po śmierci Janusza II w 1495 roku warownia zaczęła chylić się ku upadkowi. W pierwszej połowie XVI wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję królowej Bony, ale po wyjeździe monarchini nie podejmowano już tego typu działań. W XVII wieku warownia została zajęta i zniszczona przez wojska szwedzkie, a 150 lat później Prusacy, z pozyskanych z niej materiałów, zbudowali browar w Opinogórze.

W latach 60. XX wieku rozpoczęto rekonstrukcję twierdzy, natomiast w 2005 roku zainicjowano działania mające na celu przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji obiektu. Obecnie zamek w Ciechanowie ma status trwałej ruiny i jest udostępniony zwiedzającym.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Ciechanów i okolica

Zamek w Ciechanowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...