Dodany: 2015-06-25

Zamek w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie, mieście leżącym sto kilometrów na północ od Warszawy, został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Budowa twierdzy rozpoczęto około 1355 roku za panowania księcia mazowieckiego Siemowita III. Warownia pełniła między innymi funkcję schronienia dla ludności miasta w przypadku zagrożenia ze strony wroga.

Na przełomie XIV i XV wieku, gdy granica Państwa Krzyżackiego przebiegała tuż za murami zamku, znacznie wzrosła jego rola obronna. W tym czasie podejmowano też kilkakrotne próby przejęcia twierdzy, ale ostatecznie nigdy nie udało się jej zdobyć.

W XV wieku rozpoczął się okres największej świetności warowni. Po klęsce Krzyżaków pod Grunwaldem w 1410 roku, książę Janusz I dokonał istotnej modernizacji zamku i uczynił z niego swą rezydencję. Za panowania kolejnych książąt twierdza umacniała swą pozycję jako siedziba administracyjna Księstwa Ciechanowskiego i skarbiec książęcy.

Jednak po śmierci Janusza II w 1495 roku warownia zaczęła chylić się ku upadkowi. W pierwszej połowie XVI wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję królowej Bony, ale po wyjeździe monarchini nie podejmowano już tego typu działań. W XVII wieku warownia została zajęta i zniszczona przez wojska szwedzkie, a 150 lat później Prusacy, z pozyskanych z niej materiałów, zbudowali browar w Opinogórze.

W latach 60. XX wieku rozpoczęto rekonstrukcję twierdzy, natomiast w 2005 roku zainicjowano działania mające na celu przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji obiektu. Obecnie zamek w Ciechanowie ma status trwałej ruiny i jest udostępniony zwiedzającym.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Ciechanów i okolica

Zamek w Ciechanowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma ksz