Dodany: 2014-10-20

Zamek w Czersku

Czersk, niewielka miejscowość leżąca kilka kilometrów na południe od Góry Kalwarii, w średniowieczu był budzącą podziw stolicą księstwa, w skład którego wchodziła między innymi Warszawa. Symbolem jej potęgi był imponujący zamek gotycki, wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku.

Zamek w Czersku powstał w miejscu XI-wiecznego drewniano-ziemnego grodu, na rozkaz księcia mazowieckiego Janusza I. Ceglana warownia była świadectwem świetności Czerska, w związku z czym w pierwszej połowie XVI wieku stała się już własnością królewską.

Gdy rezydencja znalazła się we władaniu królowej Bony, otrzymała swój ostateczny wygląd. Przeprowadzona modernizacja obejmowała przede wszystkim zastąpienie drewnianej zabudowy wewnętrznej murowaną.

Jednak po opuszczeniu Czerska przez królową, twierdza zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Wątpliwego dzieła dopełniły wojska szwedzkie, które, po przegranej bitwie pod Warką, opanowały i zniszczyły zamek.

Jako pierwszy odbudowy czerskiej warowni podjął się marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński, który, zgodnie z podaniami, był wręcz zafascynowany zamkowymi ruinami. Co więcej, by móc je podziwiać z okien swojej rezydencji w Otwocku Wielkim, nakazał wykonanie niezbędnych w tym celu prac remontowych.

Kolejne próby odrestaurowania budowli zostały przerwane przez pierwszą i drugą wojnę światową. Ostatecznie, prace archeologiczne i konserwatorskie zakończono w latach 80. ubiegłego wieku.

Zachowane i zabezpieczone fragmenty twierdzy są obecnie udostępnione zwiedzającym, niemniej zamek w Czersku filmowany z drona potrafi zachwycić jeszcze bardziej niż z tradycyjnego punktu widzenia.

Na terenie niegdysiejszej rezydencji organizowane są regionalne wydarzenia kulturalne i turnieje rycerskie. Chętni mogą nawet wziąć udział w opracowanej grze questingowej, która odkryje przed nimi nie tylko dzieje zamku, ale także historię Czerska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Czersk i okolica

Zamek w Czersku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...