Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Czersku

Czersk, niewielka miejscowość leżąca kilka kilometrów na południe od Góry Kalwarii, w średniowieczu był budzącą podziw stolicą księstwa, w skład którego wchodziła między innymi Warszawa. Symbolem jej potęgi był imponujący zamek gotycki, wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku.

Zamek w Czersku powstał w miejscu XI-wiecznego drewniano-ziemnego grodu, na rozkaz księcia mazowieckiego Janusza I. Ceglana warownia była świadectwem świetności Czerska, w związku z czym w pierwszej połowie XVI wieku stała się już własnością królewską.

Gdy rezydencja znalazła się we władaniu królowej Bony, otrzymała swój ostateczny wygląd. Przeprowadzona modernizacja obejmowała przede wszystkim zastąpienie drewnianej zabudowy wewnętrznej murowaną.

Jednak po opuszczeniu Czerska przez królową, twierdza zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Wątpliwego dzieła dopełniły wojska szwedzkie, które, po przegranej bitwie pod Warką, opanowały i zniszczyły zamek.

Jako pierwszy odbudowy czerskiej warowni podjął się marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński, który, zgodnie z podaniami, był wręcz zafascynowany zamkowymi ruinami. Co więcej, by móc je podziwiać z okien swojej rezydencji w Otwocku Wielkim, nakazał wykonanie niezbędnych w tym celu prac remontowych.

Kolejne próby odrestaurowania budowli zostały przerwane przez pierwszą i drugą wojnę światową. Ostatecznie, prace archeologiczne i konserwatorskie zakończono w latach 80. ubiegłego wieku.

Zachowane i zabezpieczone fragmenty twierdzy są obecnie udostępnione zwiedzającym, niemniej zamek w Czersku filmowany z drona potrafi zachwycić jeszcze bardziej niż z tradycyjnego punktu widzenia.

Na terenie niegdysiejszej rezydencji organizowane są regionalne wydarzenia kulturalne i turnieje rycerskie. Chętni mogą nawet wziąć udział w opracowanej grze questingowej, która odkryje przed nimi nie tylko dzieje zamku, ale także historię Czerska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Czersk i okolica

Zamek w Czersku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublik