Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Czersku

Czersk, niewielka miejscowość leżąca kilka kilometrów na południe od Góry Kalwarii, w średniowieczu był budzącą podziw stolicą księstwa, w skład którego wchodziła między innymi Warszawa. Symbolem jej potęgi był imponujący zamek gotycki, wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku.

Zamek w Czersku powstał w miejscu XI-wiecznego drewniano-ziemnego grodu, na rozkaz księcia mazowieckiego Janusza I. Ceglana warownia była świadectwem świetności Czerska, w związku z czym w pierwszej połowie XVI wieku stała się już własnością królewską.

Gdy rezydencja znalazła się we władaniu królowej Bony, otrzymała swój ostateczny wygląd. Przeprowadzona modernizacja obejmowała przede wszystkim zastąpienie drewnianej zabudowy wewnętrznej murowaną.

Jednak po opuszczeniu Czerska przez królową, twierdza zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Wątpliwego dzieła dopełniły wojska szwedzkie, które, po przegranej bitwie pod Warką, opanowały i zniszczyły zamek.

Jako pierwszy odbudowy czerskiej warowni podjął się marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński, który, zgodnie z podaniami, był wręcz zafascynowany zamkowymi ruinami. Co więcej, by móc je podziwiać z okien swojej rezydencji w Otwocku Wielkim, nakazał wykonanie niezbędnych w tym celu prac remontowych.

Kolejne próby odrestaurowania budowli zostały przerwane przez pierwszą i drugą wojnę światową. Ostatecznie, prace archeologiczne i konserwatorskie zakończono w latach 80. ubiegłego wieku.

Zachowane i zabezpieczone fragmenty twierdzy są obecnie udostępnione zwiedzającym, niemniej zamek w Czersku filmowany z drona potrafi zachwycić jeszcze bardziej niż z tradycyjnego punktu widzenia.

Na terenie niegdysiejszej rezydencji organizowane są regionalne wydarzenia kulturalne i turnieje rycerskie. Chętni mogą nawet wziąć udział w opracowanej grze questingowej, która odkryje przed nimi nie tylko dzieje zamku, ale także historię Czerska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Czersk i okolica

Zamek w Czersku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...