Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Drzewicy

Zamek w Drzewicy, niewielkim mieście w województwie łódzkim, został wzniesiony z inicjatywy prymasa Macieja Drzewickiego herbu Ciołek w pierwszej połowie XVI wieku.

W XVIII wieku posiadłość przejęli Sołtykowie, a następnie Szaniawscy. Jeszcze w tym samym stuleciu ofiarowali oni zamek bernardynkom, które straciły dawny klasztor w pożarze. Jednak w 1814 roku ogień strawił także zamek w Drzewicy, który po tym wydarzeniu został opuszczony i stopniowo zaczął popadać w coraz większą ruinę.

Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto badania archeologiczne budowli, podczas których odkryto fundamenty istniejącego wcześniej w tym miejscu dworu. Kolejne prace prowadzono w latach 1985-1986. Obecnie zamek uznawany jest za jedną z najlepiej zachowanych rezydencji z początków XVI wieku, posiadających status trwałej ruiny.

Choć zamek może wydawać się prawdziwą atrakcją dla miłośników historii, okoliczni mieszkańcy podobno starają się omijać po zmroku jego pozostałości. Jak twierdzą, dochodzi tu do dziwnych zjawisk, które mogą tłumaczyć związane z rezydencją legendy.

Jedna z nich mówi o smutnej procesji sióstr bernardynek, które cicho modląc się i jęcząc obchodzą wszystkie komnaty, a po dotarciu do kaplicy błagają o przebaczenie. Procesja ma być karą za to, że po roratach nie zgasiły świec, od których spłonął cały klasztor.

Inna legenda opowiada o zamurowanej żywcem zakonnicy, której jęki nocami dochodzą z ruin. Miała ona złamać śluby czystości lub, jak można dowiedzieć się z innej wersji tej historii, nie dopilnowała wygaszenia świec, czym przyczyniła się do wybuchu pożaru.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Drzewica i okolica

Zamek w Drzewicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska J