Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Drzewicy

Zamek w Drzewicy, niewielkim mieście w województwie łódzkim, został wzniesiony z inicjatywy prymasa Macieja Drzewickiego herbu Ciołek w pierwszej połowie XVI wieku.

W XVIII wieku posiadłość przejęli Sołtykowie, a następnie Szaniawscy. Jeszcze w tym samym stuleciu ofiarowali oni zamek bernardynkom, które straciły dawny klasztor w pożarze. Jednak w 1814 roku ogień strawił także zamek w Drzewicy, który po tym wydarzeniu został opuszczony i stopniowo zaczął popadać w coraz większą ruinę.

Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto badania archeologiczne budowli, podczas których odkryto fundamenty istniejącego wcześniej w tym miejscu dworu. Kolejne prace prowadzono w latach 1985-1986. Obecnie zamek uznawany jest za jedną z najlepiej zachowanych rezydencji z początków XVI wieku, posiadających status trwałej ruiny.

Choć zamek może wydawać się prawdziwą atrakcją dla miłośników historii, okoliczni mieszkańcy podobno starają się omijać po zmroku jego pozostałości. Jak twierdzą, dochodzi tu do dziwnych zjawisk, które mogą tłumaczyć związane z rezydencją legendy.

Jedna z nich mówi o smutnej procesji sióstr bernardynek, które cicho modląc się i jęcząc obchodzą wszystkie komnaty, a po dotarciu do kaplicy błagają o przebaczenie. Procesja ma być karą za to, że po roratach nie zgasiły świec, od których spłonął cały klasztor.

Inna legenda opowiada o zamurowanej żywcem zakonnicy, której jęki nocami dochodzą z ruin. Miała ona złamać śluby czystości lub, jak można dowiedzieć się z innej wersji tej historii, nie dopilnowała wygaszenia świec, czym przyczyniła się do wybuchu pożaru.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Drzewica i okolica

Zamek w Drzewicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...