Dodany: 2015-08-06

Zamek w Drzewicy

Zamek w Drzewicy, niewielkim mieście w województwie łódzkim, został wzniesiony z inicjatywy prymasa Macieja Drzewickiego herbu Ciołek w pierwszej połowie XVI wieku.

W XVIII wieku posiadłość przejęli Sołtykowie, a następnie Szaniawscy. Jeszcze w tym samym stuleciu ofiarowali oni zamek bernardynkom, które straciły dawny klasztor w pożarze. Jednak w 1814 roku ogień strawił także zamek w Drzewicy, który po tym wydarzeniu został opuszczony i stopniowo zaczął popadać w coraz większą ruinę.

Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto badania archeologiczne budowli, podczas których odkryto fundamenty istniejącego wcześniej w tym miejscu dworu. Kolejne prace prowadzono w latach 1985-1986. Obecnie zamek uznawany jest za jedną z najlepiej zachowanych rezydencji z początków XVI wieku, posiadających status trwałej ruiny.

Choć zamek może wydawać się prawdziwą atrakcją dla miłośników historii, okoliczni mieszkańcy podobno starają się omijać po zmroku jego pozostałości. Jak twierdzą, dochodzi tu do dziwnych zjawisk, które mogą tłumaczyć związane z rezydencją legendy.

Jedna z nich mówi o smutnej procesji sióstr bernardynek, które cicho modląc się i jęcząc obchodzą wszystkie komnaty, a po dotarciu do kaplicy błagają o przebaczenie. Procesja ma być karą za to, że po roratach nie zgasiły świec, od których spłonął cały klasztor.

Inna legenda opowiada o zamurowanej żywcem zakonnicy, której jęki nocami dochodzą z ruin. Miała ona złamać śluby czystości lub, jak można dowiedzieć się z innej wersji tej historii, nie dopilnowała wygaszenia świec, czym przyczyniła się do wybuchu pożaru.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Drzewica i okolica

Zamek w Drzewicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i