Zamek w Gniewie

Zamek w Gniewie, którego pierwsze fundamenty postawiono pod koniec XIII wieku, był jedną z największych i najpotężniejszych warowni krzyżackich na lewym brzegu Wisły. Obecnie należy do elitarnego grona najlepiej zachowanych zamków na Pomorzu, co jednak nie zmienia faktu, że historia gniewskiej twierdzy jest bardzo burzliwa.

Na przestrzeni dziejów Zamek w Gniewie był nie raz poddawany modernizacjom, wielokrotnie zmieniał zarówno właścicieli, jak i swoją funkcję, znajdował się w rękach Szwedów, aż w 1921 roku uległ poważnym zniszczeniom na skutek pożaru.

Podczas drugiej wojny światowej warownia została przejęta przez niemieckich okupantów, a w jej murach utworzono więzienie dla Polaków. Natomiast po zakończeniu konfliktu, mimo odzyskania twierdzy przez rodzime wojska, stopniowo popadała ona w ruinę.

Odbudowę Zamku w Gniewie rozpoczęto w 1968 roku, a efektem przeprowadzonych prac rekonstrukcyjnych było częściowe przywrócenie jego średniowiecznego wyglądu. W 1992 roku wykonano stropy i przystąpiono do adaptacji wnętrz na schronisko młodzieżowe oraz sale wystawowe gdańskiego Muzeum Archeologicznego.

W ciągu kilku lat, niegdysiejszej krzyżackiej warowni nadano całkiem nowe oblicze. Obecnie na jej terenie organizowane są turnieje, spektakle i inscenizacje rycerskie, a ponadto różnego rodzaju pokazy, konferencje i wydarzenia kulturalne.

Kompleks zamkowy w Gniewie zajął też stałą pozycję w ofercie noclegowej regionu, proponując pobyty, okraszone historyczną nutą, w komfortowych, nowoczesnych pokojach i eleganckich apartamentach.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gniew i okolica

Zamek w Gniewie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Grzegorz
    Grzegorz 2014-11-05 o 22:48

    Witam. Chciałoby się rzec - cudze chwalicie, swojego nie znacie. Wspaniała robota i doskonały pomysł na prezentacje naszej pięknej Polski. Pozwoliłem sobie rozesłać link do Waszej strony znajomym. Zapraszamy Was z dronem do Łańcuta, mamy piękny zamek i park, a i nasza mieścina ma swój urok. Najlepiej w maju, ponoć wtedy jest najpiękniej. Serdecznie pozdrawiam, Grzegorz

  • Bogdan
    Bogdan 2016-06-19 o 12:55

    To jest idealny projekt, w ten sposöb pokazac Polske i jej piekne zabytki. Z wielka przyjemnoscia ogladam te zjecia.Szczegölnie z mojego rodzinnego Gniewu gdzie w tenczas 50-60lata zamek byl ruina i zarazem placem zabaw dla nas dzieci. Pozdrowienia Bogdan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...