Dodany: 2014-11-25

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej

Jeszcze kilkanaście lat temu dawna świetność Zamku w Goli Dzierżoniowskiej była tylko mglistym wspomnieniem. Jednak w 2013 roku ostatecznie zamknięto ten rozdział w jego historii, a dolnośląska wieś zajęła stałe miejsce na turystycznej mapie Polski.

Zamek został wzniesiony w 1580 roku z inicjatywy Leonarda von Rohnau, do którego należały dobra ziemskie na obszarze Goli Dzierżoniowskiej. U progu XVII wieku dwór doczekał się już pierwszej przebudowy, a po niej kilku mniejszych modernizacji, które sukcesywnie prowadzono aż do początku następnego stulecia.

Podczas drugiej wojny światowej posiadłość uległa znacznym zniszczeniom, a ostatnich właścicieli, rodzinę von Prittwitz und Gaffron, zmuszono do jej opuszczenia. Od tego momentu jeden z najstarszych i największych zamków na Dolnym Śląsku, będący prawdziwą chlubą regionu, zaczął stopniowo popadać w ruinę.

Choć przyszłość budowli nie jawiła się w zbyt optymistycznych barwach, w 2000 roku pewna warszawska fundacja postanowiła przywrócić jej utracony blask. Przez kolejne 13 lat trwały szeroko zakrojone prace remontowe i rekonstrukcyjne. Renesansową rezydencję odrestaurowano w oparciu o XVI-wieczne założenia, dzięki czemu w pełni zasługuje ona na miano niezwykle cennej perły architektury.

Ale w zamku czuć nie tylko ducha renesansu. Towarzyszą mu dusze trzech panien, córek bogatego rycerza, który zamurował je w obawie przed najazdem Tatarów. W nadziei na szybkie zwycięstwo, pozostawił im jedynie niewielki zapas wody i żywności. Niestety, zginął w czasie bitwy, a pojmany przez wrogi oddział sługa dopiero po miesiącu zdołał uciec z niewoli. Po powrocie odnalazł ciała niewiast w ukrytej komnacie.

Ich dusze przypomniały o sobie przy pracach rewitalizacyjnych, po rozpoczęciu których odnotowano kilka dziwnych zjawisk. Wcześniej ułożone materiały były porozrzucane, cement rozsypany, drobne elementy konstrukcyjne wydłubane, a ceglany kominek, który miał być piękną ozdobą jednego z pomieszczeń, został obrócony w pył.

Tajemniczymi zdarzeniami zainteresowały się lokalne media, a na spotkanie ze zjawami gotowa była cała armia śmiałków. Co prawda żaden nie stanął z nimi twarzą w twarz, ale wszyscy są przekonani, że dusze panien w dalszym ciągu nie opuściły posiadłości i do dziś błądzą po korytarzach oraz ogrodzie, nucąc smutną melodię.

Mimo to na próżno poszukiwać ich nawet oglądając Zamek w Goli Dzierżoniowskiej z lotu ptaka, szczególnie że naszą uwagę z pewnością pochłonie niesamowity efekt i ogromna skala zrealizowanego przedsięwzięcia.

Obecnie w zabytkowych wnętrzach, które tworzą doskonały duet z nowoczesnością, znajduje się luksusowy hotel z restauracją, kompleksem SPA i centrum konferencyjnym. Natomiast wokół obiektu rozciąga się wspaniały park, słynący z bogactwa fauny i flory oraz urokliwych stawów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gola Dzierżoniowska i okolica

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych za