Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej

Jeszcze kilkanaście lat temu dawna świetność Zamku w Goli Dzierżoniowskiej była tylko mglistym wspomnieniem. Jednak w 2013 roku ostatecznie zamknięto ten rozdział w jego historii, a dolnośląska wieś zajęła stałe miejsce na turystycznej mapie Polski.

Zamek został wzniesiony w 1580 roku z inicjatywy Leonarda von Rohnau, do którego należały dobra ziemskie na obszarze Goli Dzierżoniowskiej. U progu XVII wieku dwór doczekał się już pierwszej przebudowy, a po niej kilku mniejszych modernizacji, które sukcesywnie prowadzono aż do początku następnego stulecia.

Podczas drugiej wojny światowej posiadłość uległa znacznym zniszczeniom, a ostatnich właścicieli, rodzinę von Prittwitz und Gaffron, zmuszono do jej opuszczenia. Od tego momentu jeden z najstarszych i największych zamków na Dolnym Śląsku, będący prawdziwą chlubą regionu, zaczął stopniowo popadać w ruinę.

Choć przyszłość budowli nie jawiła się w zbyt optymistycznych barwach, w 2000 roku pewna warszawska fundacja postanowiła przywrócić jej utracony blask. Przez kolejne 13 lat trwały szeroko zakrojone prace remontowe i rekonstrukcyjne. Renesansową rezydencję odrestaurowano w oparciu o XVI-wieczne założenia, dzięki czemu w pełni zasługuje ona na miano niezwykle cennej perły architektury.

Ale w zamku czuć nie tylko ducha renesansu. Towarzyszą mu dusze trzech panien, córek bogatego rycerza, który zamurował je w obawie przed najazdem Tatarów. W nadziei na szybkie zwycięstwo, pozostawił im jedynie niewielki zapas wody i żywności. Niestety, zginął w czasie bitwy, a pojmany przez wrogi oddział sługa dopiero po miesiącu zdołał uciec z niewoli. Po powrocie odnalazł ciała niewiast w ukrytej komnacie.

Ich dusze przypomniały o sobie przy pracach rewitalizacyjnych, po rozpoczęciu których odnotowano kilka dziwnych zjawisk. Wcześniej ułożone materiały były porozrzucane, cement rozsypany, drobne elementy konstrukcyjne wydłubane, a ceglany kominek, który miał być piękną ozdobą jednego z pomieszczeń, został obrócony w pył.

Tajemniczymi zdarzeniami zainteresowały się lokalne media, a na spotkanie ze zjawami gotowa była cała armia śmiałków. Co prawda żaden nie stanął z nimi twarzą w twarz, ale wszyscy są przekonani, że dusze panien w dalszym ciągu nie opuściły posiadłości i do dziś błądzą po korytarzach oraz ogrodzie, nucąc smutną melodię.

Mimo to na próżno poszukiwać ich nawet oglądając Zamek w Goli Dzierżoniowskiej z lotu ptaka, szczególnie że naszą uwagę z pewnością pochłonie niesamowity efekt i ogromna skala zrealizowanego przedsięwzięcia.

Obecnie w zabytkowych wnętrzach, które tworzą doskonały duet z nowoczesnością, znajduje się luksusowy hotel z restauracją, kompleksem SPA i centrum konferencyjnym. Natomiast wokół obiektu rozciąga się wspaniały park, słynący z bogactwa fauny i flory oraz urokliwych stawów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gola Dzierżoniowska i okolica

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...