Dodany: 2015-12-15

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, mieście leżącym około 40 kilometrów od Torunia, powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Gotycko-renesansową budowlę, której pierwszym właścicielem był zakon krzyżacki, wzniesiono na malowniczym wzgórzu górującym nad miastem.

W 1410 roku zamek został zajęty przez rycerstwo polskie, a następnie przekazany przez króla Władysława Jagiełłę w zarząd rycerzowi Niemście ze Szczytnik. Jednak po podpisaniu I Pokoju toruńskiego w 1411 roku twierdza znów znalazła się rękach Krzyżaków.

Na przestrzeni kolejnych kilku dekad wojska polskie kilkakrotnie usiłowały ponownie zdobyć zamek. Ostatecznie w 1466 roku warownię włączono do Królestwa Polskiego, natomiast w 1511 roku na polecenie Zygmunta Starego zamek został wyremontowany.

Na początku XVII wieku z inicjatywy siostry króla Zygmunta III Wazy przeprowadzono modernizację budowli. Dodano późnorenesansowe attyki i wieżyczki w narożach, a także zmieniono kształt okien. Niestety, w 1655 roku zamek został uszkodzony w wyniku wojen szwedzkich. Historyczne wnętrza ponownie wyremontowano u progu XVIII wieku.

Dwa lata po zakończeniu drugiej wojny światowej rozpoczęto prace zabezpieczające zamek, z kolei w latach 1959-1966 twierdza została odbudowana i odrestaurowana. W 1978 roku na zamku odbyła się jedna z pierwszych w Polsce rekonstrukcji historycznych. Obecnie w niegdysiejszej warowni mieści się muzeum, elegancki hotel oraz restauracja.

Jednak w zabytkowych murach skrywa się również pewna legenda, zgodnie z którą w czasie wojen polsko-szwedzkich w podziemiach twierdzy znajdowało się tajemne przejście pod rzeką Drwęcą, prowadzące do zamku w Radzikach Dużych. Gdy Szwedom udało się zająć miasto, mieszkańcy uciekli tędy przed najeźdźcami, którym drogę odciął potężny kamień. Głaz, który załamał sklepienie tunelu, do dziś można oglądać w nurcie Drwęcy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Golub-Dobrzyń i okolica

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Kleme