Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, mieście leżącym około 40 kilometrów od Torunia, powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Gotycko-renesansową budowlę, której pierwszym właścicielem był zakon krzyżacki, wzniesiono na malowniczym wzgórzu górującym nad miastem.

W 1410 roku zamek został zajęty przez rycerstwo polskie, a następnie przekazany przez króla Władysława Jagiełłę w zarząd rycerzowi Niemście ze Szczytnik. Jednak po podpisaniu I Pokoju toruńskiego w 1411 roku twierdza znów znalazła się rękach Krzyżaków.

Na przestrzeni kolejnych kilku dekad wojska polskie kilkakrotnie usiłowały ponownie zdobyć zamek. Ostatecznie w 1466 roku warownię włączono do Królestwa Polskiego, natomiast w 1511 roku na polecenie Zygmunta Starego zamek został wyremontowany.

Na początku XVII wieku z inicjatywy siostry króla Zygmunta III Wazy przeprowadzono modernizację budowli. Dodano późnorenesansowe attyki i wieżyczki w narożach, a także zmieniono kształt okien. Niestety, w 1655 roku zamek został uszkodzony w wyniku wojen szwedzkich. Historyczne wnętrza ponownie wyremontowano u progu XVIII wieku.

Dwa lata po zakończeniu drugiej wojny światowej rozpoczęto prace zabezpieczające zamek, z kolei w latach 1959-1966 twierdza została odbudowana i odrestaurowana. W 1978 roku na zamku odbyła się jedna z pierwszych w Polsce rekonstrukcji historycznych. Obecnie w niegdysiejszej warowni mieści się muzeum, elegancki hotel oraz restauracja.

Jednak w zabytkowych murach skrywa się również pewna legenda, zgodnie z którą w czasie wojen polsko-szwedzkich w podziemiach twierdzy znajdowało się tajemne przejście pod rzeką Drwęcą, prowadzące do zamku w Radzikach Dużych. Gdy Szwedom udało się zająć miasto, mieszkańcy uciekli tędy przed najeźdźcami, którym drogę odciął potężny kamień. Głaz, który załamał sklepienie tunelu, do dziś można oglądać w nurcie Drwęcy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Golub-Dobrzyń i okolica

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...