Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Gołuchowie

Historia zamku w Gołuchowie, niewielkiej wsi w województwie wielkopolskim, liczy ponad 400 lat. Jego obecny kształt to efekt trzech faz prac budowlanych, lecz jedyną pozostałością dworu obronnego, wzniesionego około 1560 roku przez starostę radziejowskiego i wojewodę brzesko-kujawskiego Rafała Leszczyńskiego, są piwnice z drugiej połowy XVI wieku, będące najstarszymi fragmentami zamku, a także fundamenty belwederu i trzy wieże.

Drugi etap prac budowlanych wiąże się z synem Rafała - Wacławem Leszczyńskim, kanclerzem wielkim koronnym, kasztelanem i wojewodą kaliskim. W 1592 roku odziedziczył on Gołuchów, a na początku XVII wieku przekształcił go w okazałą rezydencję magnacką.

W 1853 roku Gołuchów został kupiony przez Tytusa Działyńskiego, właściciela dóbr kórnickich, który przekazał zamek swojemu jedynemu synowi Janowi. W 1857 roku Jan Działyński poślubił Izabellę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.

Izabella zainicjowała kolejną przebudowę zamku. W tym celu sprowadziła z Francji artystów, wśród których znajdowali się architekt Maurycy August Ouradou, rzeźbiarz Karol Biberon i malarz Ludwik Breugnot. Pierwowzorem dla projektu rezydencji w Gołuchowie stały się słynne zamki królewskie znad Loary. Podczas trwających kilkanaście lat prac odrestaurowano też wiele elementów wystroju pochodzących jeszcze z czasów Leszczyńskich.

Zamierzeniem Izabelli było jednak utworzenie nie tylko rezydencji, ale i muzeum. Izabella zmarła w 1899 roku we Francji, ale pochowano ją w Gołuchowie, w przebudowanej kaplicy, znajdującej się na terenie parku. Na sześć lat przed śmiercią utworzyła ona Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, a w jej statucie zagwarantowała dostępność swoich zbiorów oraz ich niepodzielność. Prywatne muzeum w zamku funkcjonowało do września 1939 roku.

W czasie drugiej wojny światowej część kolekcji Izabelli Działyńskiej została zrabowana i wywieziona przez hitlerowców, wiele eksponatów zniszczono, natomiast inne zaginęły. Ocalała część zbiorów powróciła do Polski w 1956 roku z byłego Związku Radzieckiego.

W 1951 roku zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Jego zasługą są kompleksowe prace konserwatorskie, dzięki którym udało się usunąć zniszczenia powstałe w latach 1939-1951. Nowy gospodarz wyposażył także sale zamkowe w nowe zbiory, w tym gobeliny, dzieła renesansowego malarstwa europejskiego, rzadkie okazy mebli i kolekcję rzemiosła artystycznego. Obecnie w Gołuchowie obejrzeć można również część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku, które po latach powróciły do historycznej rezydencji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gołuchów i okolica

Zamek w Gołuchowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...