Zamek w Gołuchowie

Historia zamku w Gołuchowie, niewielkiej wsi w województwie wielkopolskim, liczy ponad 400 lat. Jego obecny kształt to efekt trzech faz prac budowlanych, lecz jedyną pozostałością dworu obronnego, wzniesionego około 1560 roku przez starostę radziejowskiego i wojewodę brzesko-kujawskiego Rafała Leszczyńskiego, są piwnice z drugiej połowy XVI wieku, będące najstarszymi fragmentami zamku, a także fundamenty belwederu i trzy wieże.

Drugi etap prac budowlanych wiąże się z synem Rafała - Wacławem Leszczyńskim, kanclerzem wielkim koronnym, kasztelanem i wojewodą kaliskim. W 1592 roku odziedziczył on Gołuchów, a na początku XVII wieku przekształcił go w okazałą rezydencję magnacką.

W 1853 roku Gołuchów został kupiony przez Tytusa Działyńskiego, właściciela dóbr kórnickich, który przekazał zamek swojemu jedynemu synowi Janowi. W 1857 roku Jan Działyński poślubił Izabellę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.

Izabella zainicjowała kolejną przebudowę zamku. W tym celu sprowadziła z Francji artystów, wśród których znajdowali się architekt Maurycy August Ouradou, rzeźbiarz Karol Biberon i malarz Ludwik Breugnot. Pierwowzorem dla projektu rezydencji w Gołuchowie stały się słynne zamki królewskie znad Loary. Podczas trwających kilkanaście lat prac odrestaurowano też wiele elementów wystroju pochodzących jeszcze z czasów Leszczyńskich.

Zamierzeniem Izabelli było jednak utworzenie nie tylko rezydencji, ale i muzeum. Izabella zmarła w 1899 roku we Francji, ale pochowano ją w Gołuchowie, w przebudowanej kaplicy, znajdującej się na terenie parku. Na sześć lat przed śmiercią utworzyła ona Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, a w jej statucie zagwarantowała dostępność swoich zbiorów oraz ich niepodzielność. Prywatne muzeum w zamku funkcjonowało do września 1939 roku.

W czasie drugiej wojny światowej część kolekcji Izabelli Działyńskiej została zrabowana i wywieziona przez hitlerowców, wiele eksponatów zniszczono, natomiast inne zaginęły. Ocalała część zbiorów powróciła do Polski w 1956 roku z byłego Związku Radzieckiego.

W 1951 roku zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Jego zasługą są kompleksowe prace konserwatorskie, dzięki którym udało się usunąć zniszczenia powstałe w latach 1939-1951. Nowy gospodarz wyposażył także sale zamkowe w nowe zbiory, w tym gobeliny, dzieła renesansowego malarstwa europejskiego, rzadkie okazy mebli i kolekcję rzemiosła artystycznego. Obecnie w Gołuchowie obejrzeć można również część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku, które po latach powróciły do historycznej rezydencji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gołuchów i okolica

Zamek w Gołuchowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...