Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Kętrzynie

Kętrzyn to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, leżące około 30 kilometrów od Giżycka, po raz pierwszy wzmiankowane w 1342 roku. W 1357 roku komtur Bałgii Johan Schindekopf nadał miejscowości prawa miejskie, co prawdopodobnie przyczyniło się do rozpoczęcia budowy murowanego zamku, usytuowanego w południowo-wschodnim narożniku murów miejskich.

Budowę warowni zakończono przed 1374 rokiem, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się ona w wykazie inwentarzy zamków zakonnych. Na przełomie XIV i XV wieku twierdza została otoczona murem obronnym z basztami, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

Na przestrzeni dziejów w zamku i przylegającej do niego części miasta nazwanej Nowym Miastem mieściły się również piekarnia, kuchnia, młyn, słodownia i browar, skład mięsa i zboża, spiżarnia, zbrojownia i prochownia oraz więzienie.

Po 1525 roku warownia została siedzibą starostwa książęcego, z kolei w XVIII i XIX wieku twierdza wraz z leżącym przy niej folwarkiem była siedzibą domeny królewskiej. W tym okresie przebudowywano ją dostosowując do pełnienia funkcji mieszkalnych.

Co ciekawe jednak, zamek nie okazał się raczej zbyt wygodnym miejscem do zamieszkania. Wskazuje na to list z 1742 roku, w którym rezydujący w Kętrzynie starosta Groeben skarżył się królowi na panujące tu zimno, informując jednocześnie, że z tego powodu ostatniej zimy musiał wynająć dom w mieście.

W latach 1911-1912, po tym, jak obiekt został kupiony przez miasto, warownię ponownie przebudowano, przeznaczając większość pomieszczeń na mieszkania. W tym czasie znajdował się tu także lokal biurowy 3. Brygady Piechoty. Pod koniec lat 30. XX wieku w historycznej twierdzy prowadzone były drobne prace konserwatorskie. Przed drugą wojną światową znajdował się tu urząd finansowy i mieszkania urzędników.

Na początku lat 40. XX wieku część piwnic pod skrzydłem północnym przebudowano na schron przeciwlotniczy. Pod koniec stycznia 1945 roku, po zajęciu miasta przez wojska radzieckie, zamek wraz z częścią staromiejskiej zabudowy miasta zostały spalone.

W latach 1962-1967 zabytkowa warownia została odbudowana i odzyskała swój dawny, gotycki charakter. Obecnie mieszczą się w niej Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kętrzyn i okolica

Zamek w Kętrzynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05
Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to piękny, wzniesiony w stylu eklektycznym dworek, łączący w sobie cechy włoskiego i francuskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. Obiekt jest pamiątką po aktywności fabrykantów włókienniczych, ...