Dodany: 2016-09-27

Zamek w Kętrzynie

Kętrzyn to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, leżące około 30 kilometrów od Giżycka, po raz pierwszy wzmiankowane w 1342 roku. W 1357 roku komtur Bałgii Johan Schindekopf nadał miejscowości prawa miejskie, co prawdopodobnie przyczyniło się do rozpoczęcia budowy murowanego zamku, usytuowanego w południowo-wschodnim narożniku murów miejskich.

Budowę warowni zakończono przed 1374 rokiem, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się ona w wykazie inwentarzy zamków zakonnych. Na przełomie XIV i XV wieku twierdza została otoczona murem obronnym z basztami, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

Na przestrzeni dziejów w zamku i przylegającej do niego części miasta nazwanej Nowym Miastem mieściły się również piekarnia, kuchnia, młyn, słodownia i browar, skład mięsa i zboża, spiżarnia, zbrojownia i prochownia oraz więzienie.

Po 1525 roku warownia została siedzibą starostwa książęcego, z kolei w XVIII i XIX wieku twierdza wraz z leżącym przy niej folwarkiem była siedzibą domeny królewskiej. W tym okresie przebudowywano ją dostosowując do pełnienia funkcji mieszkalnych.

Co ciekawe jednak, zamek nie okazał się raczej zbyt wygodnym miejscem do zamieszkania. Wskazuje na to list z 1742 roku, w którym rezydujący w Kętrzynie starosta Groeben skarżył się królowi na panujące tu zimno, informując jednocześnie, że z tego powodu ostatniej zimy musiał wynająć dom w mieście.

W latach 1911-1912, po tym, jak obiekt został kupiony przez miasto, warownię ponownie przebudowano, przeznaczając większość pomieszczeń na mieszkania. W tym czasie znajdował się tu także lokal biurowy 3. Brygady Piechoty. Pod koniec lat 30. XX wieku w historycznej twierdzy prowadzone były drobne prace konserwatorskie. Przed drugą wojną światową znajdował się tu urząd finansowy i mieszkania urzędników.

Na początku lat 40. XX wieku część piwnic pod skrzydłem północnym przebudowano na schron przeciwlotniczy. Pod koniec stycznia 1945 roku, po zajęciu miasta przez wojska radzieckie, zamek wraz z częścią staromiejskiej zabudowy miasta zostały spalone.

W latach 1962-1967 zabytkowa warownia została odbudowana i odzyskała swój dawny, gotycki charakter. Obecnie mieszczą się w niej Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kętrzyn i okolica

Zamek w Kętrzynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...