Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Kętrzynie

Kętrzyn to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, leżące około 30 kilometrów od Giżycka, po raz pierwszy wzmiankowane w 1342 roku. W 1357 roku komtur Bałgii Johan Schindekopf nadał miejscowości prawa miejskie, co prawdopodobnie przyczyniło się do rozpoczęcia budowy murowanego zamku, usytuowanego w południowo-wschodnim narożniku murów miejskich.

Budowę warowni zakończono przed 1374 rokiem, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się ona w wykazie inwentarzy zamków zakonnych. Na przełomie XIV i XV wieku twierdza została otoczona murem obronnym z basztami, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

Na przestrzeni dziejów w zamku i przylegającej do niego części miasta nazwanej Nowym Miastem mieściły się również piekarnia, kuchnia, młyn, słodownia i browar, skład mięsa i zboża, spiżarnia, zbrojownia i prochownia oraz więzienie.

Po 1525 roku warownia została siedzibą starostwa książęcego, z kolei w XVIII i XIX wieku twierdza wraz z leżącym przy niej folwarkiem była siedzibą domeny królewskiej. W tym okresie przebudowywano ją dostosowując do pełnienia funkcji mieszkalnych.

Co ciekawe jednak, zamek nie okazał się raczej zbyt wygodnym miejscem do zamieszkania. Wskazuje na to list z 1742 roku, w którym rezydujący w Kętrzynie starosta Groeben skarżył się królowi na panujące tu zimno, informując jednocześnie, że z tego powodu ostatniej zimy musiał wynająć dom w mieście.

W latach 1911-1912, po tym, jak obiekt został kupiony przez miasto, warownię ponownie przebudowano, przeznaczając większość pomieszczeń na mieszkania. W tym czasie znajdował się tu także lokal biurowy 3. Brygady Piechoty. Pod koniec lat 30. XX wieku w historycznej twierdzy prowadzone były drobne prace konserwatorskie. Przed drugą wojną światową znajdował się tu urząd finansowy i mieszkania urzędników.

Na początku lat 40. XX wieku część piwnic pod skrzydłem północnym przebudowano na schron przeciwlotniczy. Pod koniec stycznia 1945 roku, po zajęciu miasta przez wojska radzieckie, zamek wraz z częścią staromiejskiej zabudowy miasta zostały spalone.

W latach 1962-1967 zabytkowa warownia została odbudowana i odzyskała swój dawny, gotycki charakter. Obecnie mieszczą się w niej Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kętrzyn i okolica

Zamek w Kętrzynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...