Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku, mieście w województwie wielkopolskim, to zabytkowa rezydencja, której dzieje mogą sięgać nawet średniowiecza. Budowę zamku rozpoczęto prawdopodobnie w XIV wieku, gdy właścicielami Kórnika był historyczny ród Górków.

Murowana, otoczona fosą twierdza obronna została ukończona około 1430 roku, z kolei w XVI wieku została przebudowana w stylu renesansowym. Do 1592 roku zamek był reprezentacyjną siedzibą wspomnianego już rodu Górków, jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Wielkopolski doby renesansu i reformacji. W jego murach gościło wiele znamienitych osobistości, w tym Henryk Walezy, który w 1574 roku odwiedził posiadłość, przejeżdżając przez Kórnik w drodze na koronację do Krakowa.

Nowy okres świetności zamku nastąpił w drugiej połowie XVIII wieku. Jego właścicielką została wówczas Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, która przebudowała swoją siedzibę nadając jej charakter barokowej rezydencji arystokratycznej. Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził natomiast Tytus Działyński, za sprawą którego w XIX wieku niegdysiejsza twierdza przeobraziła się w okazałą posiadłość utrzymaną w duchu neogotyku angielskiego, zachowanym do czasów współczesnych.

W zamiarze Tytusa Działyńskiego zamek miał być nie tylko prywatną rezydencją, ale także służyć narodowi jako biblioteka i muzeum. Tytus zapoczątkował gromadzenie starodruków i rękopisów, które do dzisiaj są przechowywane w Bibliotece Kórnickiej. Z kolei ogród w stylu francuskim Teofili Potulickiej przekształcił w park w stylu romantycznym.

Obecnie w zamku mieści się muzeum, w którym prezentowane są liczne unikatowe eksponaty, w tym meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie oraz wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra. Zabytkowa rezydencja jest też siedzibą Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, jednej z największych bibliotek w Polsce.

Z zamkiem w Kórniku wiąże się również legenda, która głosi, że nocą po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Duch dawnej właścicielki posiadłości nazywany jest Białą Damą, od koloru sukni na jej jedynym portrecie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kórnik i okolica

Zamek w Kórniku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...