Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce
Dodany: 2017-10-03

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, usytuowany około 10 kilometrów od Przemyśla w województwie podkarpackim, w pobliżu przeprawy przez San, jest jednym z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVI wieku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski i potomek mazowieckiego rodu szlacheckiego.

Po śmierci Stanisława majątek przeszedł w ręce jego syna - Marcina Krasickiego, którego do dziś uznaje się za jednego z wybitniejszych ówczesnych mecenasów sztuki w Polsce. Marcin Krasicki rozbudował wzniesiony przez ojca zamek i przekształcił go w wielkopańską rezydencję obronną.

Charakterystyczne dla architektury zamku w Krasiczynie są stojące w narożach cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. W Baszcie Boskiej, której szczyt zdobi kopuła, mieści się kaplica, porównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

Zamek w Krasiczynie bardzo szybko zyskiwał na znaczeniu. O jego świetności świadczy choćby fakt, że gościli w nim polscy królowie, w tym Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz oraz August II. Po wygaśnięciu męskiej linii rodu Krasickich, dobra krasiczyńskie wraz z zamkiem przechodziły kolejno w posiadanie Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Potockich oraz Pinińskich, od których w 1835 roku odkupił je książę Leon Sapieha.

Sapiehowie odrestaurowali rezydencję, dzięki czemu zamkowe mury odzyskały swój dawny blask, a ponadto założyli tartak, browar i fabrykę maszyn rolniczych, tym samym istotnie przyczyniając się do rozwoju Krasiczyna. Rozkwit miasta został jednak przerwany przez wybuch I wojny światowej, a dwie dekady później - II wojny światowej, podczas której rezydencja szczególnie ucierpiała.

Po 1945 roku w należącym już do państwa zamku przez pewien czas swoją siedzibę miało Technikum Leśne, natomiast w latach 70. obiekt opieką otoczyła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie. W 1996 roku posiadłość przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie, która przeprowadziła