Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, usytuowany około 10 kilometrów od Przemyśla w województwie podkarpackim, w pobliżu przeprawy przez San, jest jednym z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVI wieku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski i potomek mazowieckiego rodu szlacheckiego.

Po śmierci Stanisława majątek przeszedł w ręce jego syna - Marcina Krasickiego, którego do dziś uznaje się za jednego z wybitniejszych ówczesnych mecenasów sztuki w Polsce. Marcin Krasicki rozbudował wzniesiony przez ojca zamek i przekształcił go w wielkopańską rezydencję obronną.

Charakterystyczne dla architektury zamku w Krasiczynie są stojące w narożach cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. W Baszcie Boskiej, której szczyt zdobi kopuła, mieści się kaplica, porównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

Zamek w Krasiczynie bardzo szybko zyskiwał na znaczeniu. O jego świetności świadczy choćby fakt, że gościli w nim polscy królowie, w tym Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz oraz August II. Po wygaśnięciu męskiej linii rodu Krasickich, dobra krasiczyńskie wraz z zamkiem przechodziły kolejno w posiadanie Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Potockich oraz Pinińskich, od których w 1835 roku odkupił je książę Leon Sapieha.

Sapiehowie odrestaurowali rezydencję, dzięki czemu zamkowe mury odzyskały swój dawny blask, a ponadto założyli tartak, browar i fabrykę maszyn rolniczych, tym samym istotnie przyczyniając się do rozwoju Krasiczyna. Rozkwit miasta został jednak przerwany przez wybuch I wojny światowej, a dwie dekady później - II wojny światowej, podczas której rezydencja szczególnie ucierpiała.

Po 1945 roku w należącym już do państwa zamku przez pewien czas swoją siedzibę miało Technikum Leśne, natomiast w latach 70. obiekt opieką otoczyła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie. W 1996 roku posiadłość przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie, która przeprowadziła na jej terenie kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie.

Mimo licznych zawirowań historycznych, najazdów, wojen i niszczycielskich pożarów, zamek w Krasiczynie zachował niemal niezmieniony wygląd, jaki nadano mu u progu XVII stulecia. Obecnie jest on jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych regionu, a ponadto pełni funkcje hotelowe i gastronomiczne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Krasiczyn i okolica

Zamek w Krasiczynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...