Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej dekadzie kolejnego stulecia.

Kolejnym właścicielem zamku był Samuel Zborowski herbu Jastrzębiec, po którym przeszedł on w ręce jego potomków – Gnoińskich. Zgodnie z zapisami historycznymi, warownia była wówczas otoczona murem kurtynowym z gankami strzelniczymi, posiadała cztery baszty ozdobione herbem rodowym i wieżę bramną, zaś dostępu do całości broniły fosa, rozlewiska oraz most zwodzony.

Pod koniec XVI wieku Gnoińscy sprzedali zamek Pawłowi Orzechowskiemu, który nadał budowli renesansowy kształt. Nowy właściciel wzniósł skrzydło północno-zachodnie, w którym mieściły się sale reprezentacyjne, oraz skrzydło południowo-zachodnie z basztą, gdzie znajdowały się kuchnie, spiżarnie i izba stołowa. Kolejne prace modernizacyjne przeprowadzono w pierwszych latach XVII wieku. Zamek zyskał wówczas nowe trzypiętrowe skrzydło południowo-zachodnie, w którym powstała wielka sala reprezentacyjna, a ponadto przedzamcze z budynkami gospodarczymi.

Po 1644 roku warownia dość często zmieniała swoich właścicieli. Około 1656 roku zamek został zniszczony przez Szwedów, a w 1665 roku uległ dalszym uszkodzeniom w wyniku pożaru. Kilka lat później warownię z ruin podnieśli Reyowie, po których przejęli ją Niemirycze, a następnie Buczaccy. Po nich zamek ponownie znalazł się w posiadaniu Reyów, którzy pod koniec XVIII wieku wznieśli obok niego zachowany do dziś dwór.

W 1794 roku w nadwątlonej zębem czasu warowni wybuchł pożar, po którym nikt nie podjął się już jej odbudowy. Kolejne zniszczenia przyniosły dwie wojny światowe, toczące się w pierwszej połowie XX wieku. Dopiero w 1962 roku przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne i remontowe, w ramach których zabezpieczono ruiny zamku, wzmocniono ściany i odnowiono elewacje.

W 2016 roku powstał plan zagospodarowania dawnej warowni, zakładający między innymi odtworzenie zarysu nieistniejących murów z bastejami, budowę tarasu widokowego, a ponadto utworzenie sali muzealnej, trasy po zamkowych piwnicach oraz iluminacji nocnej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Krupe i okolica

Zamek w Krupem - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...