Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego. Do budowy tej nowoczesnej jak na owe czasy rezydencji typu palazzo in fortezza zaangażowano między innymi architektów Macieja Trapolę i Tylmana z Gameren, inżyniera Krzysztofa Mieroszewskiego oraz włoskiego sztukatora Giovanniego Battistę Falconiego.

W połowie XVIII wieku właścicielem zamku został marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski. Po jego śmierci przeszedł on w ręce jego żony, Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich, która przekształciła fortecę w imponujący zespół pałacowo-parkowy.

Wnętrza zamku, urządzone zgodnie z obowiązująca modą, wypełniły się znakomitymi dziełami sztuki, zaś na terenach go otaczających utworzono park. Pod koniec stulecia posiadłość w Łańcucie, w której kwitło życie kulturalne i gdzie podejmowano wielu znamienitych gości, była uznawana za jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce.

W 1816 roku po śmierci Izabeli Lubomirskiej zamek znalazł się w posiadaniu Potockich. Przez pewien czas zaniedbany, za sprawą Romana Potockiego i Elżbiety Radziwiłłówny odzyskał swoją dawną świetność. W ramach prowadzonych na przełomie XIX i XX wieku prac powstała większość istniejących do dziś wnętrz, natomiast elewację przekształcono, nadając jej cechy neobaroku francuskiego.

W czasie drugiej wojny światowej rezydencja właściwie nie ucierpiała - Potoccy nie byli prześladowani przez Niemców, co więcej, w posiadłości miał mieścić się sztab Wehrmachtu. W 1944 roku Alfred Antoni Potocki uciekł z Łańcuta i wywiózł do Wiednia znaczną część odziedziczonej kolekcji dzieł sztuki. Po wojnie zamek został przejęty przez władze Polski Ludowej.

Obecnie w łańcuckiej rezydencji znajduje się muzeum. Oprócz zachwycających zamkowych wnętrz, wymienianych w gronie najpiękniejszych w Polsce, warto zobaczyć tu przede wszystkim neobarokowe stajnie, modernistyczną wozownię, zbiór sztuki cerkiewnej, ekspozycję prezentującą historię miasta i regionu oraz bibliotekę zamkową, będącą przykładem zachowanej niemal w całości, rodowej biblioteki magnackiej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Łańcut i okolica

Zamek w Łańcucie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...