Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Nidzicy

Zamek w Nidzicy, mieście leżącym około 60 kilometrów na południe od Olsztyna, został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Budowę warowni rozpoczęto w 1370 roku, a ukończono u progu kolejnego stulecia. Nowo powstała gotycka twierdza bardzo szybko zyskała na znaczeniu i już w 1409 roku stała się siedzibą krzyżackiego prokuratora.

Na przestrzeni dziejów zamek był kilkakrotnie, choć krótkotrwale, zajmowany między innymi przez wojska króla Władysława Jagiełły oraz oddziały polsko-litewskie, jednak właściwie cały czas stanowił własność zakonu krzyżackiego. W XV wieku warownia zyskała nowe podzamcze, a w XVI wieku rozbudowano też przedzamcze. W tym samym stuleciu wzniesiono także nowe mury obwodowe, będące elementem fortyfikacji.

W 1655 roku twierdza została przejęta przez wojska szwedzkie, natomiast w 1784 roku częściowo zniszczona w wyniku pożaru. Niemniej to nie szalejący żywioł, a stacjonujące od XIX wieku oddziały napoleońskie nieomal przyczyniły się do upadku zamku.

Zdewastowaną warownię od całkowitej ruiny uchronił radca prawny Ferdynand Tymoteusz Gregorovius, który w latach w 1828-1830 odbudował twierdzę i przeznaczył na sąd oraz więzienie. Jednak w 1945 roku, w czasie drugiej wojny światowej, zamek został zbombardowany przez Rosjan i w rezultacie znów bardzo poważnie uszkodzony. W 1949 roku warownię odgruzowano, a trzy lata później rozpoczęto pierwsze prace zabezpieczające. Pełną restaurację i rewitalizację obiektu zakończono w 1965 roku.

Obecnie w zabytkowej twierdzy mieści się Muzeum Ziemi Nidzickiej, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwa Rycerskie Komturii Nidzickiej, galeria, biblioteka, hotel i restauracja. I choć jest ona ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta, spoglądając na zamek w Nidzicy z lotu ptaka nie sposób nie wyobrazić sobie również jego dawnej świetności.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nidzica i okolica

Zamek w Nidzicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12