Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie, miejscowości leżącej niespełna 30 kilometrów od Opola, to dawna rezydencja książąt opolskich, niemodlińskich oraz strzeleckich, która na przestrzeni dziejów z późnorenesansowej budowli przekształciła się w późnobarokowy pałac.

W 1313 roku książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł murowany zamek na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii. Pozostałości starej gotyckiej budowli, która niemal całkowicie wtopiła się we wzniesione później renesansowe mury, są widoczne w północnym i południowym skrzydle zamku.

Do 1532 roku posiadłość pozostawała własnością śląskich książąt piastowskich. Jego kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne, w tym rodziny Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. W XVI i XVII wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję, zaś po 1740 roku znacznie zmieniono jego wystrój, odnawiając wnętrza w stylu barokowym.

W swojej wielowiekowej historii zamek był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. W XV wieku nie oparł się najazdowi husytów, w 1552 roku został zniszczony przez pożar, natomiast w 1643 roku ucierpiał w wyniku działań prowadzonych w ramach wojny trzydziestoletniej.

Ostatnim właścicielem rezydencji w Niemodlinie był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma, w rękach którego posiadłość pozostawała do 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum oraz szkoły podoficerskiej.

Przez 10 lat budowla stała opuszczona i popadała w coraz większą ruinę. W 1990 roku niszczejący obiekt kupił prywatny inwestor, a w 2015 roku trafił on w ręce nowego właściciela - łódzkiej spółki, która zamierza przywrócić mu dawną świetność.

Jednak mury zamku w Niemodlinie skrywają w sobie nie tylko długą historię, ale także liczne legendy, w tym o Białej Damie, której duch krąży po komnatach i przywołuje ukochanego, czy też o mnichach, którzy zapłacili życiem za swoją rozpustę. Z pałacem wiąże się również opowieść o ukrytym skarbie oraz tajemniczym, podziemnym tunelu, ciągnącym się pod miastem.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Niemodlin i okolica

Zamek w Niemodlinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...