Dodany: 2016-10-25

Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie, miejscowości leżącej niespełna 30 kilometrów od Opola, to dawna rezydencja książąt opolskich, niemodlińskich oraz strzeleckich, która na przestrzeni dziejów z późnorenesansowej budowli przekształciła się w późnobarokowy pałac.

W 1313 roku książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł murowany zamek na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii. Pozostałości starej gotyckiej budowli, która niemal całkowicie wtopiła się we wzniesione później renesansowe mury, są widoczne w północnym i południowym skrzydle zamku.

Do 1532 roku posiadłość pozostawała własnością śląskich książąt piastowskich. Jego kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne, w tym rodziny Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. W XVI i XVII wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję, zaś po 1740 roku znacznie zmieniono jego wystrój, odnawiając wnętrza w stylu barokowym.

W swojej wielowiekowej historii zamek był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. W XV wieku nie oparł się najazdowi husytów, w 1552 roku został zniszczony przez pożar, natomiast w 1643 roku ucierpiał w wyniku działań prowadzonych w ramach wojny trzydziestoletniej.

Ostatnim właścicielem rezydencji w Niemodlinie był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma, w rękach którego posiadłość pozostawała do 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum oraz szkoły podoficerskiej.

Przez 10 lat budowla stała opuszczona i popadała w coraz większą ruinę. W 1990 roku niszczejący obiekt kupił prywatny inwestor, a w 2015 roku trafił on w ręce nowego właściciela - łódzkiej spółki, która zamierza przywrócić mu dawną świetność.

Jednak mury zamku w Niemodlinie skrywają w sobie nie tylko długą historię, ale także liczne legendy, w tym o Białej Damie, której duch krąży po komnatach i przywołuje ukochanego, czy też o mnichach, którzy zapłacili życiem za swoją rozpustę. Z pałacem wiąże się również opowieść o ukrytym skarbie oraz tajemniczym, podziemnym tunelu, ciągnącym się pod miastem.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Niemodlin i okolica

Zamek w Niemodlinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14