Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie, miejscowości leżącej niespełna 30 kilometrów od Opola, to dawna rezydencja książąt opolskich, niemodlińskich oraz strzeleckich, która na przestrzeni dziejów z późnorenesansowej budowli przekształciła się w późnobarokowy pałac.

W 1313 roku książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł murowany zamek na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii. Pozostałości starej gotyckiej budowli, która niemal całkowicie wtopiła się we wzniesione później renesansowe mury, są widoczne w północnym i południowym skrzydle zamku.

Do 1532 roku posiadłość pozostawała własnością śląskich książąt piastowskich. Jego kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne, w tym rodziny Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. W XVI i XVII wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję, zaś po 1740 roku znacznie zmieniono jego wystrój, odnawiając wnętrza w stylu barokowym.

W swojej wielowiekowej historii zamek był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. W XV wieku nie oparł się najazdowi husytów, w 1552 roku został zniszczony przez pożar, natomiast w 1643 roku ucierpiał w wyniku działań prowadzonych w ramach wojny trzydziestoletniej.

Ostatnim właścicielem rezydencji w Niemodlinie był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma, w rękach którego posiadłość pozostawała do 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum oraz szkoły podoficerskiej.

Przez 10 lat budowla stała opuszczona i popadała w coraz większą ruinę. W 1990 roku niszczejący obiekt kupił prywatny inwestor, a w 2015 roku trafił on w ręce nowego właściciela - łódzkiej spółki, która zamierza przywrócić mu dawną świetność.

Jednak mury zamku w Niemodlinie skrywają w sobie nie tylko długą historię, ale także liczne legendy, w tym o Białej Damie, której duch krąży po komnatach i przywołuje ukochanego, czy też o mnichach, którzy zapłacili życiem za swoją rozpustę. Z pałacem wiąże się również opowieść o ukrytym skarbie oraz tajemniczym, podziemnym tunelu, ciągnącym się pod miastem.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Niemodlin i okolica

Zamek w Niemodlinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...