Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Niepołomicach

Zamek Królewski w Niepołomicach, mieście leżącym około 25 kilometrów od Krakowa, został wybudowany w połowie XIV wieku z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Okazała gotycka rezydencja, nazywana drugim Wawelem, miała pełnić również funkcje obronne.

Dzieło Kazimierza Wielkiego kontynuowali królowie: Władysław II Jagiełło, Zygmunt I Stary i Zygmunt II August. Za czasów Władysława Jagiełły zwoływano tu zjazdy koronne i odbywały się sądy, natomiast za panowania Zygmunta I Starego warownię gruntownie przebudowano. Jednak w 1550 roku wielki pożar częściowo zniszczył zamek. Królewska twierdza została odbudowana i poddana modernizacji za czasów Zygmunta Augusta.

Od końca XVI wieku zamek przechodził w ręce rodów szlacheckich: Curyłów, Branickich i Lubomirskich. Kres świetności rezydencji nadszedł wraz z najazdem Szwedów w 1655 roku, którzy zmienili warownię na magazyn żywności, zniszczyli kościół i złupili miasto.

W połowie XVIII wieku twierdzę przejęli królowie August Mocny i August III, którzy podjęli próby jej remontu. Po rozbiorze Polski w 1772 roku rezydencja w Niepołomicach wraz z miastem przeszła pod panowanie Austriaków, którzy z kolei przeznaczyli go na koszary.

W drugiej połowie XIX wieku zamek zaczął pełnić funkcje mieszkaniowe, magazynowe, a następnie stał się obiektem użyteczności publicznej. W czasie drugiej wojny światowej został własnością niemiecką, natomiast po 1945 roku zaczął stopniowo popadać w ruinę.

Kompleksowe prace renowacyjne i adaptacyjne rozpoczęto w 1991 roku. Po kilku latach niegdysiejsza siedziba królewska odzyskała swą świetność. W dawnych komnatach powstało Muzeum Przyrodnicze oraz Muzeum Narodowe. W zabytkowej rezydencji organizowane są też recitale, koncerty, spektakle, pokazy rycerskie oraz wystawy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Niepołomice i okolica

Zamek w Niepołomicach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...