Dodany: 2015-12-22

Zamek w Niepołomicach

Zamek Królewski w Niepołomicach, mieście leżącym około 25 kilometrów od Krakowa, został wybudowany w połowie XIV wieku z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Okazała gotycka rezydencja, nazywana drugim Wawelem, miała pełnić również funkcje obronne.

Dzieło Kazimierza Wielkiego kontynuowali królowie: Władysław II Jagiełło, Zygmunt I Stary i Zygmunt II August. Za czasów Władysława Jagiełły zwoływano tu zjazdy koronne i odbywały się sądy, natomiast za panowania Zygmunta I Starego warownię gruntownie przebudowano. Jednak w 1550 roku wielki pożar częściowo zniszczył zamek. Królewska twierdza została odbudowana i poddana modernizacji za czasów Zygmunta Augusta.

Od końca XVI wieku zamek przechodził w ręce rodów szlacheckich: Curyłów, Branickich i Lubomirskich. Kres świetności rezydencji nadszedł wraz z najazdem Szwedów w 1655 roku, którzy zmienili warownię na magazyn żywności, zniszczyli kościół i złupili miasto.

W połowie XVIII wieku twierdzę przejęli królowie August Mocny i August III, którzy podjęli próby jej remontu. Po rozbiorze Polski w 1772 roku rezydencja w Niepołomicach wraz z miastem przeszła pod panowanie Austriaków, którzy z kolei przeznaczyli go na koszary.

W drugiej połowie XIX wieku zamek zaczął pełnić funkcje mieszkaniowe, magazynowe, a następnie stał się obiektem użyteczności publicznej. W czasie drugiej wojny światowej został własnością niemiecką, natomiast po 1945 roku zaczął stopniowo popadać w ruinę.

Kompleksowe prace renowacyjne i adaptacyjne rozpoczęto w 1991 roku. Po kilku latach niegdysiejsza siedziba królewska odzyskała swą świetność. W dawnych komnatach powstało Muzeum Przyrodnicze oraz Muzeum Narodowe. W zabytkowej rezydencji organizowane są też recitale, koncerty, spektakle, pokazy rycerskie oraz wystawy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Niepołomice i okolica

Zamek w Niepołomicach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pok