Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Niepołomicach

Zamek Królewski w Niepołomicach, mieście leżącym około 25 kilometrów od Krakowa, został wybudowany w połowie XIV wieku z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Okazała gotycka rezydencja, nazywana drugim Wawelem, miała pełnić również funkcje obronne.

Dzieło Kazimierza Wielkiego kontynuowali królowie: Władysław II Jagiełło, Zygmunt I Stary i Zygmunt II August. Za czasów Władysława Jagiełły zwoływano tu zjazdy koronne i odbywały się sądy, natomiast za panowania Zygmunta I Starego warownię gruntownie przebudowano. Jednak w 1550 roku wielki pożar częściowo zniszczył zamek. Królewska twierdza została odbudowana i poddana modernizacji za czasów Zygmunta Augusta.

Od końca XVI wieku zamek przechodził w ręce rodów szlacheckich: Curyłów, Branickich i Lubomirskich. Kres świetności rezydencji nadszedł wraz z najazdem Szwedów w 1655 roku, którzy zmienili warownię na magazyn żywności, zniszczyli kościół i złupili miasto.

W połowie XVIII wieku twierdzę przejęli królowie August Mocny i August III, którzy podjęli próby jej remontu. Po rozbiorze Polski w 1772 roku rezydencja w Niepołomicach wraz z miastem przeszła pod panowanie Austriaków, którzy z kolei przeznaczyli go na koszary.

W drugiej połowie XIX wieku zamek zaczął pełnić funkcje mieszkaniowe, magazynowe, a następnie stał się obiektem użyteczności publicznej. W czasie drugiej wojny światowej został własnością niemiecką, natomiast po 1945 roku zaczął stopniowo popadać w ruinę.

Kompleksowe prace renowacyjne i adaptacyjne rozpoczęto w 1991 roku. Po kilku latach niegdysiejsza siedziba królewska odzyskała swą świetność. W dawnych komnatach powstało Muzeum Przyrodnicze oraz Muzeum Narodowe. W zabytkowej rezydencji organizowane są też recitale, koncerty, spektakle, pokazy rycerskie oraz wystawy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Niepołomice i okolica

Zamek w Niepołomicach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12