Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Oleśnicy

Zamek w Oleśnicy, znajdujący się niespełna 30 kilometrów od Wrocławia, jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta, jak również jednym z najbardziej okazałych na Dolnym Śląsku. Rezydencja, która przez kilka stuleci była siedzibą książąt oleśnickich, została wzniesiona w miejscu dawnej gotyckiej warowni z XIII wieku.

Gród obronny Piastów Oleśnickich istniał prawdopodobnie już przed 1238 rokiem, natomiast pierwsza wzmianka historyczna na temat zamku pochodzi z 1292 roku. Prowadzone na przestrzeni dziejów rozbudowy i modernizacje uczyniły z niego imponującą renesansową posiadłość o nowoczesnej, jak na tamte czasy, fortyfikacji.

Po 1495 roku zamek stał się własnością dynastii Podiebradów. Potomkowie czeskiego króla Jerzego z Podiebradów są autorami wielkiej przebudowy rezydencji, a za ich panowania posiadłość przeżywała swoisty okres świetności. W połowie XVII wieku, po wygaśnięciu linii Podiebradów, księstwo oleśnickie przejęli Wirtembergowie, którzy byli właścicielami zamku do 1792 roku, zaś po nich - Welfowie.

W 1884 roku posiadłość stała się tronowym lennem monarchii pruskiej, a także rezydencją każdorazowego następcy tronu pruskiego, natomiast w 1926 roku, po wielu pertraktacjach, znalazła się w rękach rodziny von Hohenzollern. Przeprowadzili oni gruntowną renowację zamku i uczynili z niego swą letnią rezydencję.

Po drugiej wojnie światowej w ocalałych budynkach mieścił się oddział radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Następnie, w ogołoconej z mebli oraz zbiorów bibliotecznych i archiwalnych posiadłości miały swoje siedziby między innymi Komenda Hufca ZHP i Technikum Budowlano-Drogowe. W 1993 roku zamek został przekazany Komendzie Głównej OHP, która stworzyła w nim Centrum Kształcenia i Wychowania, użytkujące historyczną rezydencję do dzisiaj.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Oleśnica i okolica

Zamek w Oleśnicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.