Dodany: 2015-06-01

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie, niewielkiej wsi leżącej około 15 kilometrów od Częstochowy, został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, w miejscu średniowiecznego grodu. W latach 1349-1359 na polecenie króla Kazimierza Wielkiego twierdzę rozbudowano.

U progu XV wieku warownia stała się siedzibą starostwa niegrodowego i posiadała stałą załogę wojskową. W połowie kolejnego stulecia zamek poddano modernizacji, w wyniku której nabrał on cech stylu renesansowego. Pod koniec XVI wieku twierdza ucierpiała na skutek najazdu wojsk niemieckich, ale ostatecznie nie udało im się zdobyć warowni.

Jednak największe zniszczenia, które zdawały się przypieczętować los zamku, w 1656 roku spowodowały wojska szwedzkie. Najazd Szwedów zainicjował powolny upadek twierdzy, z której do dziś zachowały się jedynie ruiny, w tym fragmenty murów i wieża.

Mimo że czasy świetności warowni dawno minęły, legendy krążące w historycznych murach są wciąż żywe. Jedna z nich opowiada o duchu Maćka Borkowica, który błąka się po zamkowych ruinach. Borkowic, dawny wojewoda poznański, sprzeciwiał się polityce Kazimierza Wielkiego. Gdy został schwytany, skazano go na śmierć głodową w lochach.

Bohaterem innej opowieści jest pewien ubogi chłopiec, który w okolicach upadającej warowni pasł krowy. W pewnym momencie podbiegła do niego grupa kolegów, którzy dla żartów postanowili zrzucić jego czapkę do lochu. Gdy młody pasterz zszedł po nią, w podziemiach ujrzał psa, który według legend pilnował ukrytych tam cennych skarbów.

Zwierzę przemówiło do niego ludzkim głosem i napełniło czapkę kosztownościami. Jak pozostali chłopcy to zobaczyli, także chcieli zostać obdarowani. Jeden z nich zrzucił czapkę i zszedł do lochów, jednak już nigdy z nich nie powrócił.

Obecnie ruiny twierdzy, będące jedną z atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, są udostępnione turystom. I choć najlepiej zwiedzić je osobiście, trzeba przyznać, że zamek w Olsztynie z lotu ptaka prezentuje się równie imponująco.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Olsztyn i okolica

Zamek w Olsztynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach