Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie, niewielkiej wsi leżącej około 15 kilometrów od Częstochowy, został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, w miejscu średniowiecznego grodu. W latach 1349-1359 na polecenie króla Kazimierza Wielkiego twierdzę rozbudowano.

U progu XV wieku warownia stała się siedzibą starostwa niegrodowego i posiadała stałą załogę wojskową. W połowie kolejnego stulecia zamek poddano modernizacji, w wyniku której nabrał on cech stylu renesansowego. Pod koniec XVI wieku twierdza ucierpiała na skutek najazdu wojsk niemieckich, ale ostatecznie nie udało im się zdobyć warowni.

Jednak największe zniszczenia, które zdawały się przypieczętować los zamku, w 1656 roku spowodowały wojska szwedzkie. Najazd Szwedów zainicjował powolny upadek twierdzy, z której do dziś zachowały się jedynie ruiny, w tym fragmenty murów i wieża.

Mimo że czasy świetności warowni dawno minęły, legendy krążące w historycznych murach są wciąż żywe. Jedna z nich opowiada o duchu Maćka Borkowica, który błąka się po zamkowych ruinach. Borkowic, dawny wojewoda poznański, sprzeciwiał się polityce Kazimierza Wielkiego. Gdy został schwytany, skazano go na śmierć głodową w lochach.

Bohaterem innej opowieści jest pewien ubogi chłopiec, który w okolicach upadającej warowni pasł krowy. W pewnym momencie podbiegła do niego grupa kolegów, którzy dla żartów postanowili zrzucić jego czapkę do lochu. Gdy młody pasterz zszedł po nią, w podziemiach ujrzał psa, który według legend pilnował ukrytych tam cennych skarbów.

Zwierzę przemówiło do niego ludzkim głosem i napełniło czapkę kosztownościami. Jak pozostali chłopcy to zobaczyli, także chcieli zostać obdarowani. Jeden z nich zrzucił czapkę i zszedł do lochów, jednak już nigdy z nich nie powrócił.

Obecnie ruiny twierdzy, będące jedną z atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, są udostępnione turystom. I choć najlepiej zwiedzić je osobiście, trzeba przyznać, że zamek w Olsztynie z lotu ptaka prezentuje się równie imponująco.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Olsztyn i okolica

Zamek w Olsztynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...