Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie, niewielkiej wsi leżącej około 15 kilometrów od Częstochowy, został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, w miejscu średniowiecznego grodu. W latach 1349-1359 na polecenie króla Kazimierza Wielkiego twierdzę rozbudowano.

U progu XV wieku warownia stała się siedzibą starostwa niegrodowego i posiadała stałą załogę wojskową. W połowie kolejnego stulecia zamek poddano modernizacji, w wyniku której nabrał on cech stylu renesansowego. Pod koniec XVI wieku twierdza ucierpiała na skutek najazdu wojsk niemieckich, ale ostatecznie nie udało im się zdobyć warowni.

Jednak największe zniszczenia, które zdawały się przypieczętować los zamku, w 1656 roku spowodowały wojska szwedzkie. Najazd Szwedów zainicjował powolny upadek twierdzy, z której do dziś zachowały się jedynie ruiny, w tym fragmenty murów i wieża.

Mimo że czasy świetności warowni dawno minęły, legendy krążące w historycznych murach są wciąż żywe. Jedna z nich opowiada o duchu Maćka Borkowica, który błąka się po zamkowych ruinach. Borkowic, dawny wojewoda poznański, sprzeciwiał się polityce Kazimierza Wielkiego. Gdy został schwytany, skazano go na śmierć głodową w lochach.

Bohaterem innej opowieści jest pewien ubogi chłopiec, który w okolicach upadającej warowni pasł krowy. W pewnym momencie podbiegła do niego grupa kolegów, którzy dla żartów postanowili zrzucić jego czapkę do lochu. Gdy młody pasterz zszedł po nią, w podziemiach ujrzał psa, który według legend pilnował ukrytych tam cennych skarbów.

Zwierzę przemówiło do niego ludzkim głosem i napełniło czapkę kosztownościami. Jak pozostali chłopcy to zobaczyli, także chcieli zostać obdarowani. Jeden z nich zrzucił czapkę i zszedł do lochów, jednak już nigdy z nich nie powrócił.

Obecnie ruiny twierdzy, będące jedną z atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, są udostępnione turystom. I choć najlepiej zwiedzić je osobiście, trzeba przyznać, że zamek w Olsztynie z lotu ptaka prezentuje się równie imponująco.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Olsztyn i okolica

Zamek w Olsztynie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacj