Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie, małej miejscowości leżącej kilkanaście kilometrów od Kutna, został wzniesiony w połowie XV wieku przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego.

Posiadłość pozostawała w rękach Oporowskich do 1632 roku. Na przestrzeni kolejnych stuleci wielokrotnie zmieniała właścicieli, którzy dokonywali licznych modernizacji oraz remontów po pożarach lub zniszczeniach wojennych. W 1942 roku dobra oporowskie przejęli Niemcy, ale już 5 lat później na zamku rozpoczęto pierwsze prace restauracyjne.

Mimo bardzo długiej historii i kilku wieków użytkowania, dawna warownia zachowała swój wspaniały gotycki charakter. Dzięki temu zamek w Oporowie uznawany jest za najpiękniejszy w województwie łódzkim i jeden z najbardziej urokliwych w kraju.

Obecnie w posiadłości, usytuowanej w sercu romantycznego parku założonego w pierwszej połowie XIX wieku, mieści się siedziba Muzeum Wnętrz Stylowych. W odrestaurowanych komnatach prezentowane są cenne zbiory, obejmujące kolekcję obrazów i rzeźb, zdobione meble, militaria oraz wyroby rzemiosła artystycznego.

Z zamkiem w Oporowie wiąże się też pewna legenda. Opowiada ona historię miłości pięknej kasztelanówny oporowskiej i zakonnika z pobliskiego klasztoru. Zakochani spotykali się w tunelu łączącym klasztor z warownią, ale pewnego dnia podziemny korytarz zawalił się zabijając dziewczynę. Do dziś w tunelu tkwi głaz, a w pochmurne dni w jego sąsiedztwie słychać przeraźliwe jęki i nawoływania. Będą one trwały tak długo, aż ktoś odnajdzie tajemne wejście do podziemi i uwolni oporowską Białą Damę.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Oporów i okolica

Zamek w Oporowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...